11 Ekim, gelişmiş ulkeler için çok önemli bir gün olmayabilir. Ancak ülkemiz gibi, kadına verilen değerin dipte olduğu ülkeler için onemlidir.

Erkek çocukların eğitim alması önemlidir, ancak kız çocikların eğitim alması çok çok önemlidir. Malesef dünya “erkek egemen” bir toplumdur. Bunun nedenide erkeklerin fiziksel anlamda, kadınlardan daha güçlü olmalarıdir. Kadinların fiziksek güç eksikliğinı kapatmalarınin ise tek bir yolu vardır: Eğitim.

İnsanlarımız oyle bir yetistirilmişki, adeta mesleklerde kadın mesleģi, erkek mesleģi olarak sinıflandırılmıstır. İnşaat Mühendisligide malesef bu ayrımdan nasibini almıştır. İnşaat Mühendisi denince akla hemen erkek gelir. Bu durum biraz erkeklerinde isine geldiğinden, pek ses çikarmazlar. Oysa Inşaat Mühendisliģinde çok basarilı kadinlar mevcuttur. Bunlari meslek hayatim boyunca bizzat gordüm. O zaman diyeceksiniz ki, kadinlarda madem basarıli olabiliyor, neden inşaat mühendislerinin ezici bir ćogunlugu erkek. Bunun da cevabi fırsat esitliğinin olmamasi, biraz daha derine inerseniz yine eğitim.

Bir kadınin Inşaat Mühendisi olarak bir şeyler basarması için, bir erkege göre 3-4 kat fazla emek harcaması gerekir(malesef). Bilgi anlaminda donanimli bir kadin insaat muhendisi iş bulamazken, konsol kirişin moment diyagraminı cizemeyen bir erkek mühendis, sırf cinsiyetinden dolayı daha rahat iş bulabilmektedir.

Meslek hayatim süresince, çesitli nedenlerle birçok kadın inşaat mühendisi ile çalıştim. Kadin insaat muhendisleri daha titiz, bilgi olarak eksikleri yok, daha çok düşünüyorlar, sorunlar karşısında çözüm onerileri daha hizlı ve daha rasyonel, bilmediklerine bilmiyorum diyorlar, erkekler gibi ukalalik yapmıyorlar, ekip çalışmasına daha yatkınlar, amirlerine daha saygilılar, etik kurallar onlar için daha önemli.

Bu yazdıklarim bizzat benim tespitlerim. Firsat esitliģi durumunda, kadın insaat muhendislerinin erkekleri gömeceğinden eminim. Belki de biz erkekler bunu biliyor ve onlara bu imkanı vermiyoruz.

Okuyucular arasinda kız çocuğu olanlar yada olacaklar var. Kız çocuklarinin egitimine daha çok önem versinler, onların eğitimi için masraftan kaçmasınlar, onları dunya vatandasi olarak yetistirsinler, el üstünde tutsunlar. Peki erkek çocuğu olanlar yada olacaklar ne yapsın. Onlarda sırf erkek diye çocuklarini pofpoflamasınlar, karşıdakini kadın, erkek olarak değilde insan olarak görmelerini sağlasınlar, onlarda çocuklarıni egitsinler, bilinçlendirsinler…

Ahmet CELIKKOLLU
Insaat Muhendisi
ESKISEHIR

Bu içeriğimi puanlar mısın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here