Ana Sayfa Blog 25 Yıl İçinde 7.4'lük Marmara Depremi Olacak.

25 Yıl İçinde 7.4’lük Marmara Depremi Olacak.

- Reklam-

Açıklamalara geçmeden önce açıklamaların doğruluğunu kavramak açısından Yoshinori Moriwaki’nin özgeçmişine kısa bir bakalım:
Yüksek Mimar Yoshinori Moriwaki Malezya’ daki Petronas İkiz Kulelerinin ve dünyanın en uzun asma köprüsü Akashi Köprüsü’nün inşaatını yapan Hazama Ando Corporation firmasının İstanbul Şubesi Genel Müdürüdür.
Japonya’nın deprem bölgesi olan SENDAI’ de 13 yıl uzman olarak görev yapmış olan Moriwaki, 25 yıldır Türkiye’de yaşamaktadır. Marmaray ve İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü projelerindeki denetim görevlerinin yanı sıra; 1990 yılında Swiss Otel Projesi YKK Fermuar Fabrikası, Çerkezköy- Honda Otomobil Fabrikası, Şekerpınar- Toyota Fabrikası, Adapazarı- Toyotasa Acil Yardım Hastanesi gibi bilinen projelerde imzası bulunmaktadır. Japon Otomotiv sektörünün Türkiye’ de yapmış olduğu yatırımların hemen hemen hepsinde görev almıştır.

“TÜRKİYE DEPREM KONUSUNDA YETERLİ EĞİTİME SAHİP DEĞİL”

- Reklam-

Konferansta, ‘Depreme karşı dayanıklı bina nasıl yapılır’ konusu üzerinde durduklarını belirten Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, “Türkiye’ye ilk kez 1990 yılında geldim. 28 yıldır bu ülkedeyim. Türk-Japon kültürü birbirine çok benziyor. Maalesef aynı olan ancak olumsuz ortak noktalarımızdan bir tanesi de deprem. Depremlerde iki ülke çok acı çekiyor. Türkiye, deprem konusunda Japonya kadar eğitimli değil. Onun için ben de öğrencilere bu konuda eğitim veriyorum. Elazığ da, özellikle Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın(KAF) geçmesinden dolayı depreme karşı tehlikeli bir bölge. Sağlam inşaat yapmak lazım. Aslında, binanın temelini sağlam yaptıktan sonra çok ciddi problemler olmaz. Ben Elazığ’a ilk defa geliyorum. Harput’tan baktım. Görünüş olarak çok kötü görünmüyor. Ancak uzaktan değil de daha detaylı bakmak lazım”diye konuştu.

“25 YIL İÇİNDE 7.4’LÜK DEPREM OLACAK”

“Türkiye deprem bölgesidir. Özellikle Marmara ve İzmit bölgesi en tehlikeli iki bölge olarak görünüyor. Tahmini 7.4 şiddetinde bir deprem olacak. Yani 17 Ağustos 1999 yılındaki Gölcük depremi büyüklüğünde deprem olacağını tahmin ediyoruz. Ancak biz buna hazır olursak, depremdeki hasarı yüzde 70’e kadar düşüyor. Onun için buna hazır olmak lazım. Allah korusun, depremi bir daha yaşamayalım. Elazığ başta olmak üzere KAF hattı üzerinde bulanan illerde önceden depremler oldu. Fay hattı üzerinde sıra sıra giderek en tehlikeli bölge olan Marmara bölgesine kaydı. Yaklaşık 50 sene sonra tekrar dönüş yaparak bu bölgede etkili olabilir. Ancak KAF hattı üzerinde bulunan bölgelerde yakın tarihte deprem beklemiyorum.”

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al

1 YORUM

  1. YOSHINORI MORIWAKI daha iki kere davetimiz sonucu bize eşlik etti kendisi çok sıcakkanlı ve samimi 64 yaşında olmasına rağmen hala enerjik Türkiye ve japonyanın birçok noktalarda kesiştiğini bunlardan birini deprem olduğunu gerçekten de deprem eğitimi ve hazırlığında japonyanın çok gerisinde bulunduğunu ifade etti ayrıca kendisi üniversitelerin mühendislik ve mimarlık bölümü öğrencilerine çeşitli konferanslar vermekte ve biz geleceği inşaa etmeye çalışan insanlara o bilinci ve bilgiyi aktardı umarım insanımız bu gibi sayıları az güzide insanlara kulak asar ve endişesine ortak olup geleceği ona göre tasarlarız. Değerli arkadaşlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Barajlar Neden Gereklidir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Baraj eski zamanlardan beri insanlığın su ihtiyacını karşılamak ve tarımsal alanların sulanması amacıyla inşa edilen su yapılarıdır. Günümüzün modern barajları stratejik öneme sahiplerdir. Çünkü;...