Ana Sayfa Blog 3000 TL Ücret İle 1 Yıl Şantiye Şefliği Yapılır mı?

3000 TL Ücret İle 1 Yıl Şantiye Şefliği Yapılır mı?

Bu yazımın amacı siz değerleri meslektaşlarım ve bu mesleği yapmak isteyen kardeşlerime naçizane yaşadığım tecrübelerden ve edindiğim bilgilerden bahsetmek, bi nebze de olsa düştüğüm hatalara, yaptığım yanlışlara bir başka meslektaşımın bu yazıyı okuyarak düşmemesini sağlamak, elimden geldiğince yol göstermektir.

Daha önce 3000 tl ye 1 yıl şantiye şefliği yaptığımı da belirtmek isterim. Şimdi yasal haklarımız ve sorumluluklarımıza bakarak sorumuzun cevabını bulalım.

Şantiye şefi: Konusuna ve niteliğine göre yapım işlerini yapı müteahhidi adına yöneterek uygulayan, mühendis, mimar veya bunlara ilişkin teknik öğretmen veya tekniker diplomasına sahip teknik personel.

>Şantiye şefinin yapım işine dair görevi, yapı ruhsatının alınmasından itibaren başlayıp yapı kullanma izin belgesinin alınması ile son bulur.

>Şantiye şefi, görev yaptığı ilin sınırları dışında başka bir ilde görev üstlenemez.

>Şantiye şefi aynı anda en fazla beş ayrı yapım işinin şantiye şefliğini üstlenebilir

>Mimar veya mühendis unvanlı şantiye şeflerinin aynı anda üstleneceği farklı yapım işlerinin tamamının yapı inşaat alanı toplamı 30.000 metrekareyi geçemez. Ancak yapım işinin tek ruhsata bağlı veya toplu yapı niteliğinde olması halinde yapı inşaat alanı sınırı uygulanmaz. Şantiye şefi tarafından böyle bir yapım işinde görev üstlenilmesi durumunda aynı anda başka bir yapım işinin şantiye şefliği üstlenilemez.

ŞANTİYE ŞEFİ SORUMLULUKLARI:

>Şantiye şefi, yapı müteahhidi adına, yapım işinin ruhsata ve ruhsat eki etüt ve projelere uygun olarak gerçekleştirilebilmesi için gerekli olan inşaat ve iş organizasyonunu sağlamak, mevzuatın öngördüğü her türlü tedbiri almak, uygulamak ve uygulatmakla sorumludur.

>Şantiye şefi, inşaat ve tesisat işlerinde yetki belgeli usta çalıştırmak ve belgelerinin bir örneğini şantiye dosyasında bulundurmak zorundadır. Bu kapsamda, Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgeleri, 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalışanlar yetki belgeli usta olarak kabul edilir.

>Şantiye şefi, inşaat, tesisat ve yıkım işlerinde ilgili teknik düzenlemelere uygun malzeme ve işin niteliğine uygun makina ve ekipman kullanılmasını sağlar.

>Şantiye şefi görev aldığı yapım işinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için gerekli her türlü önlemin aldırılması yetkisine sahiptir. Bu yetkinin yapı müteahhidi tarafından kullandırılmaması halinde şantiye şefi sorumlu tutulamaz.

>Şantiye şefi, yapının fenni mesullerin/denetçi elemanların talimatlarına uygun olarak inşa ettirilmesinde, görev aldığı şantiye ile alakalı her türlü defter, tutanak ve benzeri belgelerin muhafazasında, düzenlenmesinde ve imzalanmasında ilgili imar ve denetim mevzuatının gerektirdiği sorumluluklarını yerine getirir.

>Şantiye şefi, inşaatta herhangi bir imalata başlamadan en az bir gün önce, yapılacak imalatı denetim sorumlularına haber vermek zorundadır.

Kısacası, şantiye şefleri, inşaatlarda işveren vekili olarak ciddi sorumluluklar üstlenmekte ve ihmalkârlıkları halinde iş kazaları davalarında mahkemece yargılanma olasılıkları da yüksek olmaktadır.

Şimdi siz değerli meslektaşlarıma soruyorum sizce haklarımızın ve sorumluluklarımızın yeterince farkında mıyız?

Bir inşaatta en çok risk taşıyan meslek grubunun en az ücreti alması garip değil mi?

Dil öğrenmek, alanımızla ilgili bilgisayar programlarını öğrenmek için çabalarken yasal sorumluluklarımızı ve haklarımızı neden yeterince araştırmıyoruz?

Devlet ve yasalar bize bu kadar sorumluluk yüklerken, birçok cezai işlem riskiyle karşı karşıya bırakırken, neden işveren ve müteahhitler tarafından sizden çok var sen yapmazsan bir başkası yapar muamelesi görüyoruz? Bir meslek grubundaki sayının fazla olması cezai yaptırımları, sorumlulukları değiştiriyor mu?

Konut fiyatları bu kadar pahalıyken, her geçen yıl fiyatları katlanırken biz teknik elemanların gelirleri neden aynı?

Mesleğimizin değerinin ve öneminin farkında mı değiliz? Aldığımız eğitim bunu anlamak ve algılamak için yeterli mi değil?

- Advertisement -

Mühendislik eğitimi veren kurumların sayısının artması niteliğinin düşmesi mesleği kolay elde edilir hale getirdi. Kolay kazanılan unvanın mı değeri bilinmiyor?

Bütün soruların cevabını birçok meslektaşım çok iyi biliyor. Her şeye rağmen mesleğimizin itibarsızlaştırılmasına müsaade etmemeli bunun için mücadele etmeliyiz. Lütfen bir kişiden ne olur demeyelim, düzen benimle mi değişecek demeyelim, verilen iş ilanlarındaki terbiyesizliklere hep birlikte şahit olduk, o şirketleri boykot edip insanlara o şirketlerin itibarsızlıklarını ispatlamaya çalışalım, hep birlikte mesleğimize sahip çıkalım, meslektaşlarımıza sahip çıkalım. İnşaat Mühendisi Medeniyet Mühendisidir…

Sağlıcakla Kalın; Her şey gönlünüzce olsun…

İnşaat Mühendisi SİNAN ECE

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Avatar
Sanal Şantiyehttps://sanalsantiye.com
Sitemiz 2009 yılında sektörel geleceği takip etmek ve internet üzerinden inşaat sektörüne katkıda bulunmak için kuruldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Akkuyu NGS’nin, Türkiye ekonomisine katkısı

Mersin’de yapımı devam eden Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS’nin, Türkiye’nin gayrisafi yurtiçi hasılasına 50 milyar dolara, vergi geliri olarak ise 70 milyar...

Sanal Şantiye’ye özel indirimli Eğitimler – Ağustos 2020

İnşaat mühendisliği, mimarlık ve teknikerlik gibi meslek gruplarına hitap eden, bu aya özel indirimli eğitimler aşağıdadır. Satın al butonuna tıklayarak indirimli fiyatlardan eğitimleri satın...

Malatya’daki deprem Elazığ’da hissedildi

Malatya’da meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki deprem Elazığ’da da şiddetli hissedildi.Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığından alınan bilgiye göre, merkez üsttü Malatya’nın...

Asmolen Döşeme Sistemlerin Deprem Davranışları

Bu yazımızda, son yıllarda kullanımı oldukça yaygınlaşan asmolen döşeme sistemlerin deprem karşısındaki davranışını inceleyeceğiz. Yazıya başlamadan önce asmolen döşemeyi kısaca hatırlayalım. Asmolen Döşeme Birbirine paralel dişlerin...

SON YORUMLAR