More

  Ana Sayfa Blog 3000 TL Ücret İle 1 Yıl Şantiye Şefliği Yapılır mı?

  3000 TL Ücret İle 1 Yıl Şantiye Şefliği Yapılır mı?

  Bu yazımın amacı siz değerleri meslektaşlarım ve bu mesleği yapmak isteyen kardeşlerime naçizane yaşadığım tecrübelerden ve edindiğim bilgilerden bahsetmek, bi nebze de olsa düştüğüm hatalara, yaptığım yanlışlara bir başka meslektaşımın bu yazıyı okuyarak düşmemesini sağlamak, elimden geldiğince yol göstermektir.

  Daha önce 3000 tl ye 1 yıl şantiye şefliği yaptığımı da belirtmek isterim. Şimdi yasal haklarımız ve sorumluluklarımıza bakarak sorumuzun cevabını bulalım.

  Şantiye şefi: Konusuna ve niteliğine göre yapım işlerini yapı müteahhidi adına yöneterek uygulayan, mühendis, mimar veya bunlara ilişkin teknik öğretmen veya tekniker diplomasına sahip teknik personel.

  >Şantiye şefinin yapım işine dair görevi, yapı ruhsatının alınmasından itibaren başlayıp yapı kullanma izin belgesinin alınması ile son bulur.

  >Şantiye şefi, görev yaptığı ilin sınırları dışında başka bir ilde görev üstlenemez.

  >Şantiye şefi aynı anda en fazla beş ayrı yapım işinin şantiye şefliğini üstlenebilir

  >Mimar veya mühendis unvanlı şantiye şeflerinin aynı anda üstleneceği farklı yapım işlerinin tamamının yapı inşaat alanı toplamı 30.000 metrekareyi geçemez. Ancak yapım işinin tek ruhsata bağlı veya toplu yapı niteliğinde olması halinde yapı inşaat alanı sınırı uygulanmaz. Şantiye şefi tarafından böyle bir yapım işinde görev üstlenilmesi durumunda aynı anda başka bir yapım işinin şantiye şefliği üstlenilemez.

  ŞANTİYE ŞEFİ SORUMLULUKLARI:

  - Advertisement -

  >Şantiye şefi, yapı müteahhidi adına, yapım işinin ruhsata ve ruhsat eki etüt ve projelere uygun olarak gerçekleştirilebilmesi için gerekli olan inşaat ve iş organizasyonunu sağlamak, mevzuatın öngördüğü her türlü tedbiri almak, uygulamak ve uygulatmakla sorumludur.

  >Şantiye şefi, inşaat ve tesisat işlerinde yetki belgeli usta çalıştırmak ve belgelerinin bir örneğini şantiye dosyasında bulundurmak zorundadır. Bu kapsamda, Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgeleri, 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalışanlar yetki belgeli usta olarak kabul edilir.

  >Şantiye şefi, inşaat, tesisat ve yıkım işlerinde ilgili teknik düzenlemelere uygun malzeme ve işin niteliğine uygun makina ve ekipman kullanılmasını sağlar.

  >Şantiye şefi görev aldığı yapım işinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için gerekli her türlü önlemin aldırılması yetkisine sahiptir. Bu yetkinin yapı müteahhidi tarafından kullandırılmaması halinde şantiye şefi sorumlu tutulamaz.

  >Şantiye şefi, yapının fenni mesullerin/denetçi elemanların talimatlarına uygun olarak inşa ettirilmesinde, görev aldığı şantiye ile alakalı her türlü defter, tutanak ve benzeri belgelerin muhafazasında, düzenlenmesinde ve imzalanmasında ilgili imar ve denetim mevzuatının gerektirdiği sorumluluklarını yerine getirir.

  >Şantiye şefi, inşaatta herhangi bir imalata başlamadan en az bir gün önce, yapılacak imalatı denetim sorumlularına haber vermek zorundadır.

  Kısacası, şantiye şefleri, inşaatlarda işveren vekili olarak ciddi sorumluluklar üstlenmekte ve ihmalkârlıkları halinde iş kazaları davalarında mahkemece yargılanma olasılıkları da yüksek olmaktadır.

  Şimdi siz değerli meslektaşlarıma soruyorum sizce haklarımızın ve sorumluluklarımızın yeterince farkında mıyız?

  Bir inşaatta en çok risk taşıyan meslek grubunun en az ücreti alması garip değil mi?

  Dil öğrenmek, alanımızla ilgili bilgisayar programlarını öğrenmek için çabalarken yasal sorumluluklarımızı ve haklarımızı neden yeterince araştırmıyoruz?

  Devlet ve yasalar bize bu kadar sorumluluk yüklerken, birçok cezai işlem riskiyle karşı karşıya bırakırken, neden işveren ve müteahhitler tarafından sizden çok var sen yapmazsan bir başkası yapar muamelesi görüyoruz? Bir meslek grubundaki sayının fazla olması cezai yaptırımları, sorumlulukları değiştiriyor mu?

  Konut fiyatları bu kadar pahalıyken, her geçen yıl fiyatları katlanırken biz teknik elemanların gelirleri neden aynı?

  Mesleğimizin değerinin ve öneminin farkında mı değiliz? Aldığımız eğitim bunu anlamak ve algılamak için yeterli mi değil?

  Mühendislik eğitimi veren kurumların sayısının artması niteliğinin düşmesi mesleği kolay elde edilir hale getirdi. Kolay kazanılan unvanın mı değeri bilinmiyor?

  Bütün soruların cevabını birçok meslektaşım çok iyi biliyor. Her şeye rağmen mesleğimizin itibarsızlaştırılmasına müsaade etmemeli bunun için mücadele etmeliyiz. Lütfen bir kişiden ne olur demeyelim, düzen benimle mi değişecek demeyelim, verilen iş ilanlarındaki terbiyesizliklere hep birlikte şahit olduk, o şirketleri boykot edip insanlara o şirketlerin itibarsızlıklarını ispatlamaya çalışalım, hep birlikte mesleğimize sahip çıkalım, meslektaşlarımıza sahip çıkalım. İnşaat Mühendisi Medeniyet Mühendisidir…

  Sağlıcakla Kalın; Her şey gönlünüzce olsun…

  İnşaat Mühendisi SİNAN ECE

  Sanal Şantiye
  Sanal Şantiyehttps://sanalsantiye.com
  Sitemiz 2009 yılında sektörel geleceği takip etmek ve internet üzerinden inşaat sektörüne katkıda bulunmak için kuruldu.

  Bloga e-posta ile abone ol

  Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

  Diğer 12.526 aboneye katılın

  – Sanal Şantiye’ye Özel İndirimli Eğitimler (Kasım 2020) –

  – Mühendis Akademi Eğitimleri –

  → TBDY 2018’e göre SAP2000 Eğitimi – 60 TL Satın Al


  → TBDY 2018’e göre ETABS Eğitimi – 52.99 TL Satın Al


  → TEKLA STRUCTURES Eğitimi – 52.99 TL Satın Al


  → MSPROJECT Eğitimi – 60 TL Satın Al


  → REVIT Architecture Eğitimi – 45.99 TL Satın Al


  → Revit Structure Eğitimi – 52.99 TL Satın Al


  → Sta4CAD Eğitimi – 45.99 TL Satın Al

  ⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi – 40 TL Satın Al


  ⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci (Metraj Eğitimi) – 36.99 TL Satın Al


  ⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi – 36.99 TL Satın Al


  ⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi – 50 TL Satın Al


  ⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi – 60 TL Satın Al


  ⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi – 40 TL Satın Al


  *Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  ABONE OL

  HAFTANIN İÇERİKLERİ

  Mimari Tasarımın Deprem Dayanımına Etkisi

  Bu yazımızda depreme dayanıklı bir yapının nasıl yapılması gerektiğini, mimari tasarım evresinde yapılan yanlış ve eksiklikleri ve dikkat edilmesi gerekenleri inceleyeceğiz. Binalar genellikle düşey kuvvetleri...

  Dilatasyon Derzleri Ve Yapı Bütünlüğü Açısından Önemi

  Binanın oturduğu zeminde ya da bina bünyesinde bazı etkenler, binanın bütünlüğünü bozarak, istenmeyen hareketler gösterebilir. Dilatasyon derzleri ve yapı açısından önemi, işte bu hareketlerden...

  Paslanmaz Boru Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

  Paslanmaz Boru Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir? Paslanmaz çelik ürünleri, her sektör için vazgeçilmez ürünlerdir. Özellikleri itibari ile farklılık gösteren bu alaşımlı metaller, beklentileri karşılayacak şekillerde...

  İzmir’deki Mevcut Yapıların Deprem Performansları

  Yapıların deprem performansları, taşıyıcı sistem seçimine, malzeme kalitesine, proje ile yapının uyumuna, bölgenin depremselliğine, temel zeminine ve yaşına bağlıdır. Yapıya farklı zamanlarda yapılan müdahaleler, yönetmelik...

  SON YORUMLAR

  • İnşaat Mühendisleri, Mimarlar İçin İndirimli Online Eğitimler ⇒İNCELE
  +