Ana Sayfa Blog 63 Yıllık Mühendisten Tavsiyeler

63 Yıllık Mühendisten Tavsiyeler

Bu yazı serisinde İMO (İnşaat Mühendisleri Odası) tarafından 63 yıllık mühendis olan Ali Terzibaşoğlu ve yeni mesleğe başlayan Alkan Hafçı’ya sorulan çeşitli sorular ve alınan cevapların belirli kısımlarını sizlerle paylaşacağım.

Serinin ilk kısmında deneyimli İnşaat Mühendisi Ali Terzibaşoğlu ile olan söyleşinin önemli noktalarını sizlerle paylaşıyorum:

Öncelikle üniversite eğitiminizde sizi inşaat mühendisliği alanına yönelten sebepler nelerdi,
niye inşaat mühendisliği alanına eğitim almak istediniz?

Ben aslında matematik öğretmeni olmak istiyordum, çevrenin yönlendirmesiyle, mali durumu da düşünerek daha sonra inşaat mühendisliğini tercih ettim.

Peki, mezuniyetin ardından mesleğe ilk atıldığınızda, karşılaştığınız en büyük problem neydi?
İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde asistan olarak mesleğe başladım. Bu dönemde herhangi bir problemle karşılaşmadım. Sadece ücret azlığı sorunuyla karşı karşıyaydık. Bu nedenle dışarıya proje yapmak zorunda kalıyorduk.

Diğer arkadaşlarınızın, üniversitede çalışmayan, meslek alanıyla ilgilenen, mesleği dışarıda icra eden inşaat mühendislerinin problemleri nelerdi acaba?

İnşaat mühendislerinin büyük bir bölümü kamuda çalışıyordu, kamuda çalışanların bir kısmı maaşlı olarak düşük ücret alıyor, bir kısmı da yevmiyeli olarak çalışıyordu. Yevmiyeli çalışanlar oldukça yüksek gelir sağlıyordu. Bu ücret dengesizliği mühendisler arasında huzursuzluk yaratıyordu. Yevmiyeli sistem karayolları seferberliği ile başladı.

Peki, sizin eğitim gördüğünüz dönemde inşaat mühendisliği eğitiminin bir eksikliği var mıydı?

Okuduğum yıllarda mühendislik eğitimi altı yıldı. İlk üç sınıfta, ileri derecede teorik fizik ve matematik okuduk. Oldukça güçlü bir matematik eğitimi aldık. Son üç sene de mühendislik eğitimi gördük. Bir eğitim eksikliği olduğunu düşünmüyorum, aldığım eğitimden memnunum. Kontrol mühendisi olarak işe başladığımda yabancı mühendislerle çok sayıda temasım olmuştu. Bu temaslar sırasında eğitimimizde bir eksiklik olmadığını anlamıştım.

Türkiye’nin deprem kuşağında olması sebebiyle mühendislik eğitiminin titizlikle verilmesi gerekmiyor mu?

Deprem mühendisliği son 50-60 yılın konusudur. İnşaat mühendisliği eğitimine girmesi de oldukça yenidir. Hem yönetmelikler hem de hazır bilgisayar programları ile Türkiye’de de tasarım aşamasında bu konudaki bilgi birikimi uygulamaya girmeye başlamıştır, ancak yapı denetiminde eksiklikler vardır.

İnşaat mühendisliği alanındaki sorunların iyileştirilmesi için neler yapılmalı?

İnşaat mühendisliği toplumun refahını arttıran, toplumun varlıklarını büyük tehlikelerden korumaya çalışan önemli bir meslek dalıdır. Nüfus artışıyla birlikte toplumun ihtiyaçları çoğalıyor. Bu nedenle mühendislik bilgileri ve teknoloji çok hızlı gelişiyor. Eğitimin de buna paralel olarak değiştirilmesi gerekiyor. Ayrıca meslek okullarındaki, üniversitelerdeki eğitim dışında, Odaların da meslekiçi eğitime önem vermesi gerekiyor.

Mühendislik alanın dünüyle bugününü kıyaslayacak olduğunuzda nasıl değişimler yaşandığını gözlemliyorsunuz?

Özellikle II. Dünya Savaşı’ndan bu yana toplumların artan gereksinimlerini karşılamak için yapı boyutları artmıştır. Yapı malzemesindeki, yapım teknolojisindeki hızlı değişmeler teorik ve deneysel çalışmalarla geliştirilen mühendislik bilgileri, tasarıma bilgisayar uygulamaları gibi süreçlerin dahil olması ve mühendislerde çevre bilincinin oluşması bu değişmeleri özetleyebilir. Bu değişmeleri takip eden inşaat mühendislerinin toplumdaki etkinlikleri ile birlikte itibarları da artmaktadır.

Türkiye’de ekonomik kriz koşulları olduğu aşikâr. İnşaat mühendisleri bu ekonomik kriz koşullarından nasıl etkileniyor?

Etkilenmemeleri mümkün değildir. Ekonomistlerin de önerdiği gibi devlet yatırımları krize çare olabilir. Bunlara örnek olarak, şehirlerin altyapı yatırımları geliştirilebilir, değiştirilebilir. Ulaştırma yapıları artan ihtiyaçlara göre yeniden düzenlenebilir. Bu uygulamalar hayata geçirilirse inşaat mühendislerinin işleri de artacaktır.

Serinin 2.kısmında mesleğe yeni başlayan Alkan Hafçı ile olan söyleşiyi sizlerle paylaşacağım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Ordu’da 190 yıllık Mezarlığa Gökdelen Dikilmiş

Ordu’da Karadeniz’in kıyısında yapımı devam eden ve yakın zamanda Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından ruhsatı iptal edilerek yıkımına karar verilen 3 blok 17’şer katlı 280...