Geleceğinizle ilgili kararlar almak aslında hiç de zor değildir. Zorluğu yaratan, sizin kendinizi yeterince tanımamanızdır. Unutmayın ki gelecek sizin ellerinizde! Hayata dair kararlar alarak hayatımızı kolaylaştıracak nitelikte olan, kendiniz ile ilgili olan 3 temel çıkış noktası vardır: Hayat amacınız, Gelecek hayaliniz, Değerleriniz. Bu üçünü bilmeniz hayatınızı anlamlı yapar. Eğer gelecek hayallerinizi, hayat amacınızı ve değerinizi bilmiyorsanız; sıradan, doyumsuz bir hayatı sürdürürsünüz.

Derin bir nefes alın, başlıyoruz…

  •        Hayat Amacınız

Batıda intihar oranları üzerine yapılan araştırmalar intihar edenlerin çoğunun gelir düzeyi yüksek, eğitimli insanlar olduğunu gösteriyor. İntihar edenlerin ortak bir noktası var: amaçlarını kaybetmişler. Yeter ki bir hayat amacınız olsun. Bir amacınızın olması sizin hayata bağlanabilmeniz için yeterli bir sebeptir.

  • Gelecek Hayalleriniz 

Şunu asla unutmayın: Hayalleriniz hedefleriniz değildir; mutlaka ulaşmanız gerekmez. Yaman Koray’ ın “Büyük Orfoz” adlı kitabında, dalgıç 20 metre derinlikteki dev bir orfozun peşindedir. Kitabın sonunda balığı vurur ve müthiş üzülür çünkü hayali bitmiştir. O yüzden hayal etmekten asla vazgeçmeyin. Çünkü insan hayal ettiği müddetçe yaşar. Unutmayın ki gelecek sizin ellerinizde!

 

  • Değerleriniz 

Değerleriniz kararlarınızı etkilediği gibi algılarınızı da etkiler ve dünyayı anlama şekliniz değişir.

Şimdi kendinizi bir ev gibi düşünün. Amacınız evin temeli, gelecek hayaliniz evin çatısı, değerlerinizde onları bir arada tutan beton kirişlerdir. (herhalde bu kirişlerin daha ne kadar önemli olduğunu anlatmaya gerek yoktur böyle bir sayfada :)  ).

-Şimdi Sıra Nasıl Başarılı Oluruz?

İlk önce başarının tanımını öğrenmek gereklidir. Başarı çalıştığın alanda en üst seviye de olmak değildir, başarı 50000 dolar maaş almak da değildir. Başarı mutlu, tatmin edici ve dünyaya yararlı bir hayat yaşamaktır. Bu başarı yolunda sizi istediğiniz yere götürecek, bu yolda size ışık tutacak dört önemli özellik vardır. Eğer bu dördüne sahip ve bunlar sağlamsa, iyiyse, yolunuzu ışıldatır. Yere her düştüğünüzde bu dördü sizi ayağa kaldırır. Hedeflerinize giden yolda size yol gösteren dört nitelik şunlardır: KİŞİLİĞİNİZ, OLUMLU DÜŞÜNCELERİNİZ, MÜCADELE RUHUNUZ, YARATICILIĞINIZ’ dır. Şimdi kendinize bir sorun. Ben bunların hangilerine ne kadar sahibim?

Unutmayın ki gelecek sizin ellerinizde!

  • Gelin biraz OLUMLU DÜŞÜNCE niteliğini açalım.

Eğer hayata olumlu bakarsanız hayatınızın da olumlu yöne döndüğünü görürsünüz. Çünkü düşünceleriniz eylemlerinize , eylemlerinizse kaderinize dönüşür.  Olumlu düşünceniz kaderinizi de olumluya çevirir. Lütfen kaderine küfredip duran adamlara bakın; yaşadıklarının çoğu hayata bakışlarının ve kendi davranışlarının sonucudur. Sizin de öyle…Dışarıya bakıp hayatı çok kirli gören adamların büyük ihtimalle pencere camları kirlidir.

  • Sıra KİŞİLİK ‘te…

Güçlü bir kişilik, yolunuzdaki en büyük ışığınızdır. Şuna inanın ki hayattaki doyumunuzda ve başarınızda kişiliğiniz, zekanızdan daha önemli bir yer tutar. Etrafınıza bakın; ülke zeki adamla dolu, onlarla kaynıyor: “ondan çalayım bunu kandırayım.” O yüzden başarılı ama sahtekar olacağınıza dürüst olun gerisini de boş verin. Çünkü dürüstlük en temel ilkeniz olmalı.

  • Sıra YARATICILIK‘ta…

İnsanlar bir gün Tanrı katına çıkmışlar. “Sana artık ihtiyacımız yok Ey Tanrı “ demişler, “Biz insan bile yapabiliyoruz. ”

“Öyle mi?” demiş Tanrı, “Yapında görelim.” İnsanlardan biri eğilmiş yerden bir avuç toprak almış .

“Hooopp” demiş Tanrı, “Kendi toprağınızdan, kendi toprağınızdan!”

Kendi toprağınızdır, yaratıcılığınız. Yaratıcılık; yol boyunca size ışık tutan, size umulmadık, basit, harika çözümler sunan becerinizdir. Unutmayın ki gelecek sizin ellerinizde!

  • Ve sona geldik, en önemlisi MÜCADELE RUHU

Hayatınızın zor anlarında en ihtiyaç duyduğunuz şeydir mücadele ruhu… Ona sahipseniz hiç korkmayın ama mücadele ruhunuz yoksa yukarıda anlattığım her şeyi boş verin. En ufak bir güçlükle karşılaşıldığı zaman geri dönmek değil ileriyi düşünmektir mücadele ruhu. Karanlığa küfretmektense bir mum yakmaktır mücadele ruhu. Ve şunu asla unutmayın “Hayatı, yokuşu çıkarken yaşarsınız, zirvede otururken değil.” Allah’a istediğiniz her şeyi şıp diye vermediği için her gün dua edin. Ya istediğiniz her şey gerçek olsaydı? Onasis’in, Agnelli’nin, Ford’un oğulları gibi… Hayal edilebilecek her şeye sahip doğdular. Hepsi otuzlarında intihar etti.

Sizi hayata bağlayan kendi çabalarınızın sonunda elde ettiğiniz sonuçlardır. Hayatınızı değerli kılan, hayat amacınızdır. Zor günlerinizde size yol gösteren, sizi ayakta tutan, yaşama sevinci veren gelecek hayallerinizdir. Hayatla ilgili kararlarınızı kolaylaştıran, sizi insan yapan ise bağlı olduğunuz değerlerinizdir. Çabalarınızın sonuca ulaşmasını sağlayan şey hedef belirlemenizdir. Aradaki yolu giderken sizi ayakta tutan dört özelliğiniz; kişiliğiniz, olumlu düşünceniz, yaratıcılığınız ve mücadele ruhunuzdur.

-Ve Gelelim Avucunuzdaki Kelebeğe…

Akıllı mı akıllı iki kız kardeş varmış, bilgiye açlarmış ve okullarından ve etraflarından aldıkları bilgi yetersiz olmuş.

Yörelerindeki en büyük bilgeye gitmeye, ondan da bilgi almaya karar vermişler.

Bilge adam kızların sorduğu bütün soruları bilmiş. Kızlar daha fazla bilgi almak için bir süreliğine daha bilgenin yanında kalmışlar.

Ama sonra bilgenin her sordukları soruyu bilmelerinden sıkılmışlar. “Bilgenin dahi bilemeyeceği bir soru bulalım” demiş birisi.

 

Kızlardan biri, bilgenin bile bilemeyeceği bir soru buldum diye sevinmiş. Avucumun içine bir kelebek alacağım “Avucumun içinde bir kelebek var. Canlı mı, ölü mü?” diye bilgeye soracağım, ölü derse kelebeği serbest bırakacağım. Canlı derse, avucumu hafifçe bastıracağım.

Kızlardan biri avucu kapalı bilgeye uzatmış ve sormuş:

– Avucumun içinde bir kelebek var; bilin bakalım canlı mı, ölü mü?

Bilge, kızın gözlerine uzun uzun bakmış ve cevap vermiş:

– Senin elinde kızım senin elinde…

 

 

Şimdi bakın hayatınıza ve mutluluğunuza…nerede mi? Açın şimdi avuçlarınızı, tam avucunuzun içinde…

Sonsöz :

Aslında bu yazdıklarımın hiçbirisi bana ait değil sadece benim hayatımda çok büyük bir etkisi olan kişinin kaleminden dökülen ve sizinde bilmenizi istediğim yazılar. Ahmet Şerif İzgören’ dir bu yazıların sahibi. Mutlaka kitaplarını okuyun pişman olmazsınız. Olursanız bile iade garantilidir kitapları :) Unutmayın ki gelecek sizin ellerinizde! Hoşçakalın..!

KAYNAK:AVUCUNUZDAKİ KELEBEK ,AHMET ŞERİF İZGÖREN

Bu içeriğimi puanlar mısın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here