Ana Sayfa Ders Notları Yapı Malzemeleri Betonun İşlenebilme Özelliği

Betonun İşlenebilme Özelliği

Betonun İşlenebilme Özelliği

Betonun bir özelliği işlenebilirlik için kompasitesi ve dayanımı yüksek olacak şekilde hazırlanmış taze beton, karıştırıldıktan sonra kalıba kadar taşınır. Kalıbın içine dökülen beton, vibratör ve benzeri aletler kullanılarak sıkıştırılır. Bu işlemler sonunda, taze betonun homojenliğini, kompasitesini ve dolayısıyla dayanımını kaybetmemesi istenir. Ayrıca kalıpları, kolaylıkla yayılarak en az boşluk bırakacak şekilde doldurması gerekir. Betonun bu özelliklerine işlenebilirlik adı verilir.

İşlenebilme Özelliğinin betonun kıvamı ile karıştırılmaması gerekir. Kıvam, betonun su oranına bağlı akıcılığıdır. İşlenebilme özelliği ise, beton agregasının granülometrisi, boyut ve biçimi, çimento miktarı gibi faktörlere de bağlıdır.

İşlenebilir bir betonun niteliklerinin başında kohezyon gelir.

Kohezyonu iyi olan taze betonun içinde iri agrega taneleri;karıştırma, taşıma ve yerleştirme işlemleri sırasında kütleden ayrılmazlar. İri agregaların bu işlemler sırasında beton kütlesinden ayrılması olayına betonun çözülmesi (segregasyon) denir. Segregasyon yapan betonun bünyesi homojen olmaz;iri agregalar bir yanda, harç bir yanda birikir. Betonun dayanımı olumsuz yönde etkilenir.

segregasyon

Kohezyonla paralellik gösteren diğer bir özellik, taze betonun kararlılığı yani stabilitesidir. Kararlı bir betonda su, taze beton kütlesinden ayrılmaz. Suyun kütleden ayrılmasına terleme, kusma adları da verilir. Terlemenin diğer bir nedeni çimentonun flokülleşmesi yani bir araya toplanmasıdır. Suyla temas eden çimento taneleri tek tek ıslanmak yerine flokülleşerek ıslanırlar ve hidratasyon için gerekenden daha fazla su tutarlar. Karıştırma sırasında, bir süre sonra bu suyu kusarlar. Terleme, özellikle yerine yerleştirilmiş taze betonda önemlidir. Dökülen betonun üstü düzeltilip, mala ile pürüzler giderildiktrm sonra terleme başlar ve ilk saatler içinde yüzeydeki su kaybolur. Terleme, erken rötre ile ilişkilidir. Ayrıca, yüzeye yakın kısımda daha sulu ve ince taneli beton tabakası oluşması sonucu, yüzeye yakın beton tabakası daha düşük mukavenetli olur. Yüzeyde, başlangıçta oluşabilecek kılcal çatlakları önlemek için, taze betonun yüzeyinin korunması v yeniden mastarlanması gerekir.

Taze betonda kohezyonu ve kararlılığı etkileyen bileşim parametreleri;su/çimento, agrega/çimento oranlarıdır.

Bunların optimum değerleri aranmalıdır.


Taze betonun etkilendiği diğer bir işlem, kalıba yerleştirilmesidir. Kalıba dökülen betonun, bazı mekanik işlemlerle donatıların arasından geçerek, yayılarak kalıbı doldurması sağlanır. Bu işin kısa sürmesi, az enerji sarf edilmesi ve bu sırada betonun homojenliğini kaybetmemesi istenir. Ayrıca yerleştirme sonunda betonun içinde az miktarda boşluk kalması istenir. Betonun kalıp içerisinde yayılmasına karşı koyan faktörler, dış ve iç sürtünme kuvvetleri olmak üzere ikiye ayrılabilir. Dış sürtünme kuvvetleri, taze betonun kalıp ve donatılan ile sürtünmesi sırasında oluşan kuvvetlerdir. İç sürtünme kuvvetleri ise, betonu oluşturan malzemelerin kendi aralarında sürtünmesinden oluşur. Bu kuvvetler büyük ise betonun işlenebilme özelliği azalır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Beynini doğru besle, mutlu ol

Dahiliye Uzmanı Dr. Necdet Yetim, halk arasında mutluluk hormonu olarak bilinen serotoninin az salgılanmasının unutkanlıktan sinirliliğe, uykusuzluğa kadar çeşitli sorunlara yol açtığını söyledi. Bu...