Ana Sayfa Şantiye Çimento Torbalarını Depolamak İçin Uygun Koşullar

Çimento Torbalarını Depolamak İçin Uygun Koşullar

Çimento, başlangıçta ince toz halinde bulunan, su ile temas edince sertleşen bağlayıcı maddeler arasında önemli bir yere sahiptir. Bundan dolayı çimentonun üretilmesinden işlenmesine kadar olan süreçte iyi depolanıp, çimentonun yapısına zarar veren etmenlerden muhafaza edilmesi gerekir.

Örneğin bir gıda ürünü aldığımız vakit, hemen uygun koşullarda saklamaya çalışırız. Aksi takdirde sağlığımıza zarar vereceğini biliyoruz. Peki içerisinde yaşadığımız yapıların dayanımını etkileyen çimento ve benzeri bağlayıcıları saklarken neden gerekli hassasiyeti göstermiyoruz?

Çimentoyu depolarken dikkat etmemiz gereken en önemli husus, çimentoyu nemden ve sudan uzak tutmaktır.

Bunun yanında, çimento torbalarının üzerine konulan konulan tabla,  su alma ihtimaline karşı zeminden yeteri kadar yüksek olmalıdır.

Çimento torbaları ile deponun duvarları arasında minimum 10 cm mesafe olmalıdır ki bağlayıcı madde rutubete maruz kalmasın ve ayrıca torbalar arasına hava akımının girmemesi için torbalar olabildiğince birbirlerine yakın dizilmelidirler.

Dikkatimi çeken en önemli ihmalsizliklerden birisi de çimento torbalarını yerden tasarruf etmek için olabildiğince üst üste konulmasıdır. 10 sıradan fazla tabla üzerine konulan çimento torbaları, bağlayıcı maddenin yapısının bozulması açısından büyük bir risk arz etmektedir.

Bahsettiğim uygun koşulları sağlayan çimentoların ise elbette ki önerilen bir depolanma süresi vardır. Bu süre de en fazla 4 ay olmalıdır.

Çimento torbalarını uygun koşullarda depolamanın, çimentonun hem üretilmesi hem de hidratasyonu  kadar önem verilmesi gereken bir aşama olduğunu hatırlayıp, sağlam ve dolayısıyla güvenli yapılarda yaşamamız için inşa edilen yapılarda tüm aşamalarının hassasiyetle gerçekleştirilmesine özen göstermeliyiz.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Avatar
Caner Gül
2010 yılında Mersin Üniversitesi Matematik Bölümünü bitirdikten sonra matematiğinin bana kazandırdığı disiplin ve araştırma ruhunu mühendislikle birleştirmek istediğimden dolayı 2017 yılında ikinci üniversite okumaya karar veren birisi olarak şu anda yaşadığım ve görev yaptığım şehirde bulunan Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümüne devam etmekteyim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Akkuyu NGS’nin, Türkiye ekonomisine katkısı

Mersin’de yapımı devam eden Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS’nin, Türkiye’nin gayrisafi yurtiçi hasılasına 50 milyar dolara, vergi geliri olarak ise 70 milyar...

Sanal Şantiye’ye özel indirimli Eğitimler – Ağustos 2020

İnşaat mühendisliği, mimarlık ve teknikerlik gibi meslek gruplarına hitap eden, bu aya özel indirimli eğitimler aşağıdadır. Satın al butonuna tıklayarak indirimli fiyatlardan eğitimleri satın...

Malatya’daki deprem Elazığ’da hissedildi

Malatya’da meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki deprem Elazığ’da da şiddetli hissedildi.Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığından alınan bilgiye göre, merkez üsttü Malatya’nın...

Asmolen Döşeme Sistemlerin Deprem Davranışları

Bu yazımızda, son yıllarda kullanımı oldukça yaygınlaşan asmolen döşeme sistemlerin deprem karşısındaki davranışını inceleyeceğiz. Yazıya başlamadan önce asmolen döşemeyi kısaca hatırlayalım. Asmolen Döşeme Birbirine paralel dişlerin...

SON YORUMLAR