Ana Sayfa Şantiye Çimento Torbalarını Depolamak İçin Uygun Koşullar

Çimento Torbalarını Depolamak İçin Uygun Koşullar

Çimento, başlangıçta ince toz halinde bulunan, su ile temas edince sertleşen bağlayıcı maddeler arasında önemli bir yere sahiptir. Bundan dolayı çimentonun üretilmesinden işlenmesine kadar olan süreçte iyi depolanıp, çimentonun yapısına zarar veren etmenlerden muhafaza edilmesi gerekir.

Örneğin bir gıda ürünü aldığımız vakit, hemen uygun koşullarda saklamaya çalışırız. Aksi takdirde sağlığımıza zarar vereceğini biliyoruz. Peki içerisinde yaşadığımız yapıların dayanımını etkileyen çimento ve benzeri bağlayıcıları saklarken neden gerekli hassasiyeti göstermiyoruz?

Çimentoyu depolarken dikkat etmemiz gereken en önemli husus, çimentoyu nemden ve sudan uzak tutmaktır.

Bunun yanında, çimento torbalarının üzerine konulan konulan tabla,  su alma ihtimaline karşı zeminden yeteri kadar yüksek olmalıdır.

Çimento torbaları ile deponun duvarları arasında minimum 10 cm mesafe olmalıdır ki bağlayıcı madde rutubete maruz kalmasın ve ayrıca torbalar arasına hava akımının girmemesi için torbalar olabildiğince birbirlerine yakın dizilmelidirler.

Dikkatimi çeken en önemli ihmalsizliklerden birisi de çimento torbalarını yerden tasarruf etmek için olabildiğince üst üste konulmasıdır. 10 sıradan fazla tabla üzerine konulan çimento torbaları, bağlayıcı maddenin yapısının bozulması açısından büyük bir risk arz etmektedir.

Bahsettiğim uygun koşulları sağlayan çimentoların ise elbette ki önerilen bir depolanma süresi vardır. Bu süre de en fazla 4 ay olmalıdır.

Çimento torbalarını uygun koşullarda depolamanın, çimentonun hem üretilmesi hem de hidratasyonu  kadar önem verilmesi gereken bir aşama olduğunu hatırlayıp, sağlam ve dolayısıyla güvenli yapılarda yaşamamız için inşa edilen yapılarda tüm aşamalarının hassasiyetle gerçekleştirilmesine özen göstermeliyiz.

Avatar
Caner Gül
2010 yılında Mersin Üniversitesi Matematik Bölümünü bitirdikten sonra matematiğinin bana kazandırdığı disiplin ve araştırma ruhunu mühendislikle birleştirmek istediğimden dolayı 2017 yılında ikinci üniversite okumaya karar veren birisi olarak şu anda yaşadığım ve görev yaptığım şehirde bulunan Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümüne devam etmekteyim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Apartman Altı Fırınlar Deprem Esnasında Risk Oluşturuyor

Binaların altında bulunan fırınlar, yüksek ısı nedeniyle betonun kolay kırılır hale getirip (gevrek davranması), olabilecek depremde faciaya davetiye çıkarıyor. 2014 yılında yapılan düzenlemeyle fırınların...