Ana Sayfa Güncel Haberler Çimentosuz Beton Mümkün müdür ?

Çimentosuz Beton Mümkün müdür ?

- Reklam-

 

Geçen günlerde 2015 yılında yayımlanmış çimentosuz beton hakkında bir habere rastladım. Mustafa Kemal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi‘nde demir çelik fabrikalarının atık maddesi kullanılarak çimentosuz beton üretilmiş ve proje TÜBİTAK destekli gerçekleştirilmiş. Ben de bu konuyu biraz araştırarak sizlerle paylaşmak istedim.
İster hazır beton olsun ister eski harçlar olsun beton içerisinde mutlaka ama mutlaka bir bağlayıcı malzeme kullanılmaktadır. 7-8 bin yıllık süreçte bağlayıcı olarak kullanılan kil, kireç vb. malzemelerin yerini günümüzde çimento almıştır.

Günümüzde üretilen inşaat malzemeleri için sağlamlık, dayanıklılık ve maliyet gibi önemli özelliklerin yanına çevrecilik ve sürdürülebilirlik gibi kriterler de gelince özellikle akademik alanda çimentosuz beton üretimi ile ilgili projeler yapılmıştır.

Peki çimentosuz beton mümkün mü?

- Reklam-

Mümkündür. Ancak, bu betona “Portland çimentosu betonu” denemez. Çünkü; bu betonun çevresel etkilere karşı direnci, yangına karşı direnci, mekanik özellikleri farklı olacaktır. En azından kimse bu iki betonun aynı olduğunu söyleyemez. Çünkü, bu çalışmaların çoğu sadece üretim üzerine yoğunlaşmıştır.

Nasıl üretiliyor?

Proje kapsamında İskenderun’daki demir çelik fabrikasında atık madde olarak çıkan, saf olmayan metaller eritildiğinde yoğunluk farkı nedeniyle yüzeyde biriken daha hafif metal olan cüruf değerlendirildi ve beton yapımında çimento olarak denendi.

Hangi testler uygulanıyor?

Öğretim Üyesi Erdoğan Özbay şunları belirtmiş konu hakkında: “Üretilen numuneler üzerinde laboratuvarlarımızda malzemelerin özelliklerini tespit edecek her türlü fiziksel, mekanik ve çevresel etkiler arasında davranışı simgeleyen bir takım testler uyguluyoruz. Yaptığımız testlerde basınç, çekme, eğim ve su işleme derinliği gibi dayanıklılığın yanı sıra ıslanma, kuruma, donma, çözülme dediğimiz bu evreler altında çimentosuz ürettiğimiz betonun çimentolu betonla özeliklerini karşılaştırıyoruz.”

Neden sanayi atıkları kullanılıyor?

“Atıkları çimento yerine kullanmamızın başlıca sebeplerinden biri, sanayi atığı olarak ortaya çıkan bir malzemeyi tekrar endüstriye kazandırmamız. Çimento üretiminde ortaya çıkacak, doğaya salınacak karbondioksit salınımını azaltmış oluyoruz. Bir başka özellik ise çimento, enerjisi çok yoğun bir sektör. Bin 500 santigrat derecede çimento üretimi gerçekleştiriliyor. Çalışmamızla tüm bunları ortandan kaldırmayı hedefliyoruz.”

İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Tacettin Türker de numunelerin laboratuvar ortamında denendiğini ve olumlu sonuç aldıklarını kaydetti.
Proje için daha kapsamlı çalışacaklarını söyleyen Türker “Bu numunelerden yola çıkarak en ideal karışıma ulaşacağız. Sonraki aşamada, kiriş ve kolonlarda kullanılan yapı elemanlarını elde edeceğiz. Bunları, daha büyük olan yapı mekanik deprem laboratuvarında test edeceğiz” dedi.

Çimentosuz beton ile ilgili diğer çalışmalar

* Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünde Plastik atıklar, değişik kaynaklardan elde edilen kalker, pomza, bazalt ve kuvars kumlar ile birlikte 200 derece sıcaklıkta eritildi. Daha sonra ise kalıp haline getirildi.
* Atık malzeme olan uçucu kül ve çeltik kabuğu külü kullanılarak çevre dostu çimentosuz beton üretilmesi ve özelliklerinin geliştirilmesi konulu çalışma MEF Okulları Proje Yarışmasında JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ almıştır.

Konuyu sonuca bağlarsak Portland çimentosu yerini ve önemini tabiki de daha uzun yıllar koruyacaktır. Ancak, küçük ölçekte farklı malzemelerin kullanımı ile avantajlı ürünler oluşturulabilir.

Kaynak : Emlak Kulisi , Sabah Gazetesi

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Rijitlik Nedir? Neden önemlidir?

Rijitlik nedir? sorusuna geçmeden önce rijitlik kavramı üzerinde biraz yoğunlaşalım, rijitlik tahmin edebileceğiniz üzere İngilizce kökenli bir kelime olan rigidity kelimesinden geliyor. Rigidity kelime...