Bu yazıda son yıllarda son derece popüler olan diploma kiralama mevzusunu inceleyeceğiz.

Diploma kiralama, günümüzde mühendislerin eğilimde olduğu bir uygulama. Çalışmak istemeyen, iş bulamayan, daha fazla para kazanmak isteyen kendi diplomalarını kiralayarak kazanç elde edebiliyorlar.

BU SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

Burada kiralanan diplomanız değil sizsiniz. Bunu unutmayın. . Diplomanızı belirli bir ücret karşılığında herhangi bir firmaya bir süreliğine verip bu süre bitimine kadar firma ile görüşmeme durumunuz yok. Haftalık, 15 günlük ya da aylık dönemlerde firmaya gidip yapılan işler ile ilgili evrakları imzalamanız gerek.

Tek yapmanız gereken şey arada bir gidip birkaç evrak imzalamak. Elbette ki birçok kişi kendi mesleğini yapmak ister ancak dediğimiz gibi iş bulamayanlar, iş beğenmeyenler, yüksek lisans yapanlar, çalışmak istemeyenler ya da daha fazla para kazanmak isteyenler diplomalarını kiralama yolunu tercih edebiliyor.

PEKİ NEDEN DİPLOMA KİRALAMA?

Diploma kiralama işi diploma sahipleri açısından oldukça karlı bir sistem olarak düşünülüyor. Sonuçta hiç işe gitmeden ya da ayda birkaç gün giderek para kazanabiliyorlar.

Aynı şekilde firmalar da bu kiralama sistemini karlı bir sistem olarak görüyor. Katılmak istedikleri ihalelerdeki şartları sağlamak için ya da daha çok iş üretmek adına diploma kiralamak yerine işe mühendis almayı istememekteler.

Tekniker ya da teknik eleman olarak çalışanlar da arazide işi iyice öğrendikten sonra kendi bürosunu açma düşüncesine kapılıyor. Ancak büro açma yetkileri olmadığı için bir mühendis ile anlaşıp büroyu onun adına açıyor ve bütün işleri kendisi yapıyor.

DİPLOMA KİRALAMA PİYASASI:

Günümüzde adeta bir kiralık diploma piyasası oluşmuş durumda. Bunun için özel açılmış web siteleri bile mevcut. Fiyatlar ise farklı mühendislik dallarına göre 500 TL’ye kadar düşebiliyor.

Meslekten mene kadar giden yaptırımları olmasına rağmen yılda ortalama 100’er dosya odaların disiplin kurullarında karara bağlanıyor. Olan ise her şeyden habersiz vatandaşa oluyor. Depreme dayanıklı diye aldığı evin kâğıt üstünde “Sağlam” raporu aldığından habersiz yaşıyor.

Meslek odaları ise diploma kiralama sorunuyla yıllardır mücadele ediyor.

İMO SEKRETERİNDEN AÇIKLAMALAR:

Konu hakkında İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Sekreteri Rezzan Bulut şunları söylüyor:
İnşaat mühendisi diplomasını yoğunluklu olarak yapı denetim firmaları kiralıyor. Bakanlık müfettişleri ilgili inşaatlarda problem gördüğü zaman, tutanak ve dosyalarını meslek örgütüne gönderiyor. Diplomasını kullandıranlara meslekten men cezası veriliyor.

DİPLOMA KİRALAMANIN TEHLİKESİ VAR MIDIR?

Tabiki de var. Diplomanızı kiralarken şu düşüncede olabilirsiniz: “Ben mesleğimi çok iyi biliyorum. İmzalayacağım evrakları çok iyi kontrol ederim, denetlerim. Yanlış ya da hatalı bir uygulama yapılmışsa imza atmam. Böylelikle ileride başım belaya girmez. Ben kendime güveniyorum.” Peki, gerçekte işler bu şekilde mi yürür? Hayır! Diplomanızı kiralayarak tüm kontrolü firmaya bırakmış olursunuz.

Belki ilk birkaç ay detaylıca ve uzun süre kontrol etmenize izin verilir ancak ilerleyen dönemlerde gerek işlerin hızlı yürümesi gerekse kendilerine olan güvenlerinden dolayı sizden tüm işlere hızlıca imza atmanız istenebilir. Atmaz iseniz muhtemelen kovulursunuz.

Firmanın yaptığı bu işlerde isteyerek ya da istemeyerek gerçekleştirilen bir takım hatalar olabilir. Bu hatalar denetim sırasında fark edildiğinde sorumlu olacak ilk kişi bu işin yönetmelik ve kanunlara uygun yapıldığına dair imza atan kişidir, yani siz! Dolayısıyla ceza alacak kişi de sizsiniz. Yapılan hatanın büyüklüğü, çeşidi, maliyeti, düzeltilebilirliği, can ve mal kaybına yol açıp açmadığı ise alacağınız cezanın süresini belirleyecektir.

SONUÇ: Resmi kaynaklarda da gördüğünüz gibi diploma kiralamayla bilginiz dahilinde olmayan yerlere imza atma riski çok yüksek ve bunların geri dönüşleri meslekten mene kadar uzanmakta. Konunun başında da dediğimiz gibi yatılan yerden para kazanmaktansa sevdiğimiz işten alın terimizle kazandığımız para inanın bizi daha mutlu edecektir. Bu konuya değinme sebeplerimden en önemlisi de budur.

Umarım bu konuda size faydalı olacak bir yazıyı sizlerle paylaşmışımdır. Gelecek yazımda görüşmek dileğiyle…

KAYNAKLAR : Habertürk , Halil İbrahim Solak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here