Ana Sayfa Blog Dünyanın En Eski Yapıları (Listede Türkiye'den Bir Yapı da Var!)

Dünyanın En Eski Yapıları (Listede Türkiye’den Bir Yapı da Var!)

Önde gelen haber sitelerinden The Telegraph dünyanın en eski yapıları bulunan listeyi açıkladı. Listede Türkiye’den bir yapı da bulunuyor. O halde listedeki bu 10 yapıya bir göz atalım.

İşte dünyanın en eski yapıları:

1- Pantheon

İlk olarak Antik Roma’nın tüm tanrıları için tapınak olarak inşa edilmiş bir yapıdır.Tüm Roma yapıları içinde en iyi korunmuş olanı ve muhtemelen de dünyada döneminin en iyi korunmuş binasıdır.7. yüzyıldan bu yana Hıristiyan kilisesi olarak kullanılan PanteonRoma’daki en eski beton kubbeli binadır.

2- Kolezyum

2007 yılında dünyanın 7 harikasından biri seçilen Kolezyum, dünyanın en çok ziyaret edilen tarihi yapılarından olmasının yanı sıra aynı zamanda İtalya’nın başkenti Roma’nın en önemli turistik simgesidir.Günümüzde hala mimarı bilinmeyen bu yapının inşaatı tam 10 yıl sürmüş.Roma mimarisinin dünya üzerindeki en iyi örneği kabul edilen Kolezyum bugün deprem ve çeşitli nedenler dolayısıyla bir kalıntı olarak varlığını sürdürse de, muhteşem aydınlatması ve görkemli duruşuyla gören hemen herkesi kendisine hayran bırakmaya devam eder. 80 adet giriş kapısı bulunan Kolezyum toplam 50 bin kişiyi ağırlayacak kapasiteye sahiptir.

3- Maison Carrée

Maison Carrée veya “square house” olarak adlandırılan bölge, Fransa’nın güneyindeki Nîmes’de bulunan antik bir Roma tapınağıdır.Maison Carrée, oldukça iyi korunmuş bir antik Roma binasıdır ve mimari yazar Vitruvius’un tanımladığı gibi bir Roma tapınağının neredeyse bir kitap örneğini temsil eder.

4- Terra-Cotta (Toprak Askerler)

Terra-Cotta Ordusu, 1974 yılında bir çiftçi tarafından bulunmuştur. Atları, at arabaları, okları ve bronz kılıçlarıyla 2 bin yıldır yerin altında kalan bu “ordu” arkeoloji dünyasında büyük heyecan yaratmıştır. Ancak heykellerin birbirine çok yakın olması, kırılgan ve kilden yapılmaları nedeniyle arkeologlar inceleme yapmakta zorlanmışlardır.

5- Sanchi

Bhopal’a yaklaşık 40 km uzaklıktaki ovaya bakan bir tepede , anıt , saraylar, tapınaklar ve manastırlardan oluşan bir yerleşkedir. Bu bölgedeki en eski Budist tapınağıdır ve Hindistan’ın 12. yüzyılına kadar büyük bir Budist merkezi olarak kalmıştır.

6- Parthenon

M.Ö. 5. yüzyılda Atina Akropol`ünde inşa edilmiştir. Antik Yunan`dan günümüze kalan yapılar arasında en iyi bilinenidir ve Yunan mimarisinin en büyük eseri olarak kabul edilir. Dış cephesinde kullanılan heykeltıraşlığın Yunan sanatının en yüksek noktası olduğu düşünülür.

7- Ur Ziggurat

Ziggurat Mezapotamya’ya özgü bir terimdir. Tanrıdağı anlamındadır. İlkçağda Sümerler, Keldanlılar, Babiller ve Asurlular tarafından yapılan, tabandan başlayarak tepeye doğru kat kat yükselen giderek küçülen teraslardan oluşan, zirvesinde bir tapınak bulunan ve yanlarında bir merdiven sistemi yer alan kademeli bir kuledir.Bilinen 32 zigguratın 4’ü İran’da, gerisi Irak’ta bulunur.

8- Keops Piramidi

Giza’nın Büyük Piramidi ya da Khufu Piramidi olarak da bilinen Keops Piramidi, piramit kompleksindeki üç piramidin en eski ve en büyüğüdür. Keops Piramidi, Eski Dünya’nın yedi harikasının en eskisidir ve büyük oranda bozulmadan kalan tek yapıdır. Mısır’ı ziyaret ederseniz mutlaka gezilecekler listesinde bulunmalı.

9- Newgrange

M.Ö. 3200 yıllarında inşa edildiği kabul edilen Newgrange, İrlanda/Dublin yakınlarında bir anıt mezardır. Henüz Mısır medeniyetinin ortada olmadığı, Babil veya Girit medeniyetinin doğmadığı dönemde Newgrange inşa edilmişti. Bu dönemde, dünyanın ünlü taş yapıtlarından biri olan Stonehenge dahi henüz inşa edilmemişti. Yapılan araştırmalar, Newgrange’in sadece bir mezar olmadığını gösteriyor. Bu durum bu anıtı inşa eden kişilerin kapsamlı bir astronomi bilgisine sahip olduklarını da ortaya koyuyor.

LİSTENİN SON SIRASINDA TÜRKİYE’DEN BİR YAPI VAR.

10- Göbeklitepe

Göbeklitepe, Şanlıurfa’nın 20 kilometre kuzeydoğusundaki Örencik köyü yakınlarında, yaklaşık 300 metre çapında ve 15 metre yüksekliğinde geniş görüş alanına hakim bir konumda yer almaktadır. İnsanlık tarihi hakkında bildiklerimizi yeniden düşünmemizi sağlayacak, yerleşik tarih anlayışını ve bilgilerini değiştirip, dinler tarihini sorgulatacak, bir kısmımızın varlığından haberi dahi olmadığı bir arkeolojik çalışma 1995 yılından beri Urfa Göbeklitepe’de devam ediyor. İnşası Milattan önce 10000 yılına uzanan Göbeklitepe tarihteki en eski ve en büyük ibadet merkezi olarak biliniyor. Göbeklitepe İngiltere’de bulunan Stonehenge’den 7000, Mısır piramitlerinden ise 7500 yıl daha eski. Ayrıca yerleşik hayata geçişi temsil eden kültür bitkisi buğdayın atasına da Göbeklitepe eteklerinde rastlanmıştır.
Olur da Peygamberler Şehri’ne yolunuz düşerse bu eski tapınağı da ziyaret etmeyi unutmayın.
Başka bir yazı da tekrar görüşmek dileğiyle…

Kaynak: The Telegraph

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

İzmirli inşaat firmasına “En İyi Rezidans” ödülü

İzmir’de faaliyet gösteren bir inşaat firmasının ürettiği proje, İstanbul’da düzenlenen törende "En İyi Rezidans" ödülüne layık görüldü. İzmirli inşaat firması, Modda Bayraklı projesiyle yapımı tamamlanmış...

E=MC2 ‘ye Büyük Ödül

Sanal Şantiye Bundle’da!