Ana Sayfa Blog Dünyanın En İlginç Mimari Eserleri

Dünyanın En İlginç Mimari Eserleri

- Reklam-

Bu yazıda dünyanın çeşitli kentlerinde ilginç konu ve şekillerden ilham alınarak inşa edilmiş çeşitli yapıları sizlerle paylaşacağız.

İşte Dünyanın En İlginç Mimari Eserleri

1- Brasilia Katedrali

Brezilya’nın başkenti Brasilia’da bulunan ve Oscar Niemeyer tarafından tasarlanan katedral betonarme yapıdan oluşuyor ve hiperbolik şekli sayesinde oldukça dikkat çekiyor.

- Reklam-

2- Ulusal Gösteri Sanatları Merkezi

Pekin’de bulunan yapı su altındaki geçişleri ve yapay gölüyle hayranlık uyandıran cinsten. Ayrıca çelik konstrüksiyonlu oval kabuğu, cam ve titanyum cephesi ile suyun üzerinde yüzen bir yumurta görünümünde olan sanat merkezi, dünyanın en büyük kubbesine de sahip.

 

3- Gateway Arch

Mississippi Nehri’nin batı kıyısında yer alan anıt adını 19. yüzyılda ABD’nin batıya doğru genişlemesi sırasında kentin “Batıya Geçit” rolünden almış. Kemer 192 metre boyunda ve iki bacağı arasındaki mesafe de yüksekliğine eşittir.

4- Hundertwasser House


Mimar Joseph Krawina tarafından Viyana’da inşa edilen ve dış cephenin renkli olduğu bu binada 52 daire ve 4 dükkan bulunuyor. 1983 – 1986 yılları arasında inşa edilen tabanı dalgalı olan bu evlerin çatısı toprak ve çimenle kaplı.

5- Zhuhai Opera Evi

Çin’de yer alan yapı deniz kabuğundan esinlenerek yapılmış. 50 bin metrekare alanda bulunan yapı bin 550 kişilik bir konser salonu, tiyatro salonu, lobi, bir salon ve bir sahneye sahip.

6- Atomium

Brüksel’deki yapı 1958’de EXPO 58 Dünya Fuarı için inşa edildi. Tasarımı Belçikalı mühendis André Waterkeyn’a ait olan Atomium 102 m. yüksekliğinde. 9 kürenin birbirine bağlanmasıyla oluşan yapının bazı kısımları çeşitli aktiviteler için ayrılmış durumda.

7- Suiwa Yüksek Teknoloji Binası

DNA spiralinden esinlenen yapı Çin’de bulunuyor. 22 katlı ve 99.7 metre yüksekliğindeki binanın tasarımı Şangay Mimari Tasarım ve Araştırma Enstitüsüne ait.

8- Oculus

Calatrava tarafından yapılan Dünya Ticaret Merkezi’nin girişindeki yapı geceleri aydınlatılarak bir fener görevi görüyor. Calatrava yapıyı çelik kaburga ve camdan oluşan büyük bir oval kuş gibi tasarlamış.

 

SanalŞantiye

KAYNAK : Emlak Kulisi , Oculus Building , Britannica , Kilsanblog

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Deprem Tahmini | Depremi Önceden Tahmin Etmek Mümkün Mü?

 Deprem Nedir? Yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yeryüzeyini sarsma olayına "DEPREM" denir. Deprem, insanın hareketsiz...