Ana Sayfa Blog Dünya'nın En Yüksek Köprüsü Millau Viyadüğü

Dünya’nın En Yüksek Köprüsü Millau Viyadüğü

- Reklam-

Dünyanın En Yüksek Köprüsü MİLLAU VİYADÜĞÜ

millau köprüsü
Bulutların üstünde araba sürmek isteyenler için

Millau Viyadüğü; bugüne kadar yapılmış en yüksek köprü 2014 den beri dünyanın en yüksek köprüsü unvanını taşımaktadır. Köprünün kuleleri 343 metre boyunca uzanan en yüksek kule niteliğindedir.

en yüksek köprü
Dünyanın en yüksek taşıyıcı kolonları

- Reklam-

Köprünün tabliyesi adeta bulutların üzerinde uçuyor. Mühendisler ve mimarlar planı gördüklerinde bu yapıyı imal etmenin imkansız olduğunu söylüyorlardı. Bu köprünün gökyüzüne yakınlığı yüzünden saatte 130km/h hızla esen rüzgarlara ve bulunduğu arazi yüzünden toprak kaymalarına karşı dengede kalması gerekiyordu. Bu ünlü yapı inşaat mühendisliğinin tüm sınırlarını sonuna kadar zorluyordu.

Millau
Sadece mimarisi bile baş döndüren köprü

Hayal edin yanyana 7 tane Eiffel kulesi düşünün ve bunların üzerine kurulmuş bir otoyol, işte birileri Fransa’da ülkenin en büyük ve en derin vadilerinden birinin üzerine bu yolu yapmayı hayal etti. Bizim duyduğumuzda bile inanamayacağımız bir yapı.

İnşaatını en başından beri yüklenen firmanın karşısında onları sürekli vazgeçirmeye çalışan 3 ana zorluk bulunmaktaydı. Bunlar; Dünyanın en uzun köprü ayaklarını inşa etmek, inşa edilen ayakların üzerine toplamda  36 000 tonluk karayolu tabliyelerini yerleştirmek ve son olarak da köprü ayaklarının üstüne her biri 700 tonluk 7 adet çelik kule yerleştirmek.

 

Ayakların uzunluğu o kadar yüksektedir ki Eiffel Kulesinin en yüksek noktasında bile olsanız hala daha yukarı doğru bakıyor olursunuz.

millau köprüsü
Eiffel Kulesi’ne kıyasla Millau’nun ayakları

Yapımına 14 aralık 2001 de başlanan köprünün 120 yıl boyunca işletilmesi planlanıyordu. Fakat büyük bir problem vardı. Eğer program sarkarsa yüklenici firmaya maliyeti gün başına 30 000 dolar olacaktı. Ayrıca jeoloji mühendisleri yaptıkları etütlerde verilen sürenin içinde tamamlanmasının çok riskli olduğunu söylüyorladı. Her şeye rağmen iş planına göre şantiye başlatıldı.

İnşaatın tamamı boyunca dökülecek olan yaklaşık 200 000 ton beton için beton firmaları köprü ayaklarının diplerine seyyar beton santralleri kuruldu. Yaklaşık 2 yıl içinde Kasım 2003’te tüm köprü payandaları bitirildi. Bu arada payandaların arasında da dünyanın en yüksek payandası imal edilmiştir. 243 metre yüksekliğinde olan bu payanda da yine bir dünya rekoru kırılmıştır.

Bu mega yapının en zor aşaması biten ayakların üzerine 32 metre genişliğinde 2500 metre uzunluğunda toplamda 36 000 tonluk otoyolu 270 metre yükseklikte inşa etmekti. Bu durum yukarıda oldukça tehlikeliydi hatta New York’ta bulunan Brooklyn Köprüsü‘nün inşasında 34 kişi hayatını kaybetmişti. Hal böyle olunca çalışanlar ve firma yöneticileri tabliyeleri yerde inşa edip yukarı kaldırmayı uygun gördüler.

millau
Köprü payanda detayı

Her iki köprü ayakları arasında 342 metredir ve kulelerin salınımı 600mm civarındadır. Hal böyle olunca tabliyeleri de yerleştirmek daha zor oluyordu. Toplamda 14 hafta boyunca çok yavaş ve sakin bir şekilde her iki taraftan tabliyeler birbirine yaklaştı ve neredeyse hatasız bir şekilde birleşti.

Tabliyelerin de yerleştirilmesinden sonra sıra ayakların üstüne çelik kulelerin yerleştirilmesine gelmişti. Mısır’da kullandıkları tekniği burada da kullandılar. Kulelerin her biri 90 metre uzunluğunda ve 700 ton ağırlığındaydı. Bu kadar büyük kulelerin o kadar yüksekte titreşimsiz bir şekilde durması imkansızdı. Bunu da tabliyeleri kulelere çelik halatlar ile sabitleyerek çözdüler. Tüm köprüde en güçlü ayaklar 91 adet çelik halat ve 25 000 tonluk fren gücüne sahiptir. Ayrıca bu kule trafik yüklerinin yanısıra 10 000 tonluk asfalt yükü de taşımaktadır.

Köprüler halka açılmadan önce kamyonlar ile yük testine sokulurlar. Millau Viyadüğü de bu teste sokuldu. Sistemin en zayıf noktasına yani momentlerin en yoğun olduğu noktaya 28 kamyon (yaklaşık 900 ton) yerleştirildi. sonuçlar kontrol edildiğinde ortaya çıkan sonuç sadece 260 milimetreydi.

Dünyanın en yüksek taşıyıcı kolonlarına sahip sistem 18 Aralık 2014 te resmi olarak hizmete açılmıştır. O günden beri hala dünyanın en yüksek köprüsü unvanını elinde tutmaktadır.

millau
Köprünün Eiffel’e göre kıyaslaması

Bu yazımızda Dünya’nın En Yüksek Köprüsü olan Millau Viyadüğü hakkında biraz bilgi sahibi olduk. Umarım hoşunuza gitmiştir. Okuduğunuz İçin Teşekkürler…

Ayrıca olumlu yada olumsuz her türlü etkileşimlerinizi  bekliyorum.

Diğer yazılarım için tıklayın===>https://www.sanalsantiye.com/author/mustafazdmr/

Mustafa ÖZDEMİR

İnşaat Mühendisi

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Son Zamanların Salgını Koronavirüs ve İnşaat Sektörüne Olası Etkileri

Son zamanlarda gündemi takip ediyorsanız Çin'in çok tehlikeli bir salgınla (virüs) baş etmeye çalıştığını biliyorsunuzdur. Şimdi gelin tüm dünyayı alarma geçiren bu virüsü biraz...