Ana Sayfa Blog Eğik Askılı Gergili Yeni Kömürhan Köprüsü

Eğik Askılı Gergili Yeni Kömürhan Köprüsü

Eğik Askılı Gergili Yeni Kömürhan Köprüsü

Malatya- Elazığ Devlet Yolu üzerinde Karakaya Baraj Gölü (Fırat Nehri) geçişini sağlayan “Eğik Askılı Gergili Yeni Kömürhan Köprüsü” ve Tünel imalatından oluşan proje, toplam 5.155 m uzunluğunda 2×2 şeritli yeni bir yol yapımı projesidir. (Golden Gate Köprüsü)

Eğik Gergili Yeni Kömürhan Köprüsü – Kaynak: A.A.

Bu proje ile, bölgedeki mevcut 1×1 şeritli standartları düşük ( kurp yarıçapları küçük, bol virajlı) yol ve Kömürhan Köprüsü muhafaza edilecek. Bu yolun hemen yanına toplam boyu 660m olan yeni bir köprü ve yaklaşık 2.4km uzunluğunda bir tünel ile modern bir devlet yolu inşa edilmiş olacaktır.

Proje bünyesindeki Yeni Kömürhan Köprüsü; uluslararası literatürde “Cable Stayed” olarak adladırılan ve Türkçeye “Eğik Askılı Gergili Köprü” olarak çevrilen türde bir köprü olacaktır. Bu tür; İstanbul Boğazı üzerindeki asma köprülerde olduğu gibi büyük açıklıkların geçilmesi için kullanılan modern bir köprü tipidir. Köprünün baraj gölü üzerindeki orta açıklığı 380 m dir. Köprü enkesiti ortotropik çelik olarak inşa edilecektir.

Adıyaman’da yapılılan o Nissibi Köprüsü’nden farklı olarak burada, 165 m yüksekliğinde tek bir pilon inşa edilecek ve tüm üst yapı 42 adet eğik ve gergin kablolar ile bu pilona bağlanacaktır.

Proje Teknik Özellikleri

Kömürhan Köprüsü, teknik özellikleri bakımından Türkiye İnşaat Sektörü için bünyesinde yenilikler içeren örnek projelerden birisidir. Büyük ölçüde yerli mühendislik hizmeti, yerli teknoloji ve yerli iş gücü kullanılarak yapılmaktadır.

Köprünün yanı sıra proje bünyesinde, 2 tüp halinde ve her birisi 2400m uzunluğunda, toplam 4800 m, 2×2 şerit trafik geçişi sağlayan Tünel Yapım işi bulunmaktadır.

Ayrıca Proje bünyesinde bunların haricinde. 3 katlı toplam 1200 m2 kapalı alanlı Karakol Binası İnşaatı, önemli miktarda Toprak İşi, Nato Boru Hattı deplasesi, Kavşak İmalatları, Menfez ve Altgeçit imalatları, Elektrik–Aydınlatma işleri, Mekanik Soğuk Karışım ve Sıcak Karışım Asfalt imalatları ve Oto-korkuluk imalatları mevcuttur.

Köprünün detaylarını bu videoda izleyebilirsiniz.

En Popüler Köprüler

İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnşaat Yüksek Mühendisi / İSG Uzmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

İnşaat İşçileri Sektör Hakkında Konuştu

2018 yılından bu yana daha da derinleşen ekonomik krizin, 2019 yılında da devam etmesiyle ilgili inşaat işçileri konuştu. Var olan iş durumlarının büyük oranda...