Ana Sayfa Kütüphane Kanun & Yönetmelikler Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Nasıl Olunur?

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Nasıl Olunur?

Bir gayrimenkulün projesinin veya bağlı tarafların hak ve faydalarını belirleyen gayrimenkul değerleme uzmanı, görevini yaparken bağımsız, tarafsız ve objektif olmalıdır. Gayrimenkulün, gayrimenkul projesinin veya gayrimenkule bağlı hak ve faydaların rayiç değerini verilere dayandırarak tarafsız bir şekilde belirlemelidir.

KİMLER GAYRİMENKUL DEĞERLEME UZMANI OLABİLİR?

Gayrimenkul değerleme uzmanları, Sermaye Piyasası Kurulu’nun lisanslamaya dair düzenlemeleri çerçevesinde ‘Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Lisansı’ almış olmaları gerekir. Bu lisansı alabilmek için kişilerin, 4 yıllık üniversite mezunu olmaları, gayrimenkul değerleme alanında en az 3 yıl iş tecrübesine sahip olmaları, SPK tarafından yapılan gayrimenkul değerleme uzmanlığı lisanslama sınavında başarılı olmaları gerekir.

SPK tarafından düzenlenen sınava tecrübe şartını sağlamayan adaylarda girebilirler. Eğer bu kişiler sınavda başarılı olurlarsa tecrübe şartını sağladıkları an ‘Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Lisansı’ almaya hak kazanırlar.

Ayrıca gayrimenkul değerleme uzmanları birden fazla gayrimenkul değerleme şirketinde çalışmamalı ve emlak komisyonculuğu faaliyetinde bulunmamalıdırlar.

GAYRİMENKUL DEĞERLEME UZMANLIĞI SINAVININ İÇERİĞİ NEDİR?

‘Gayrimenkul Değerleme Esasları’, ‘Dar Kapsamlı Sermaye Piyasası Mevzuatı’, ‘Gayrimenkul Mevzuatı’ ve ‘İnşaat Muhasebesi’ olmak üzere 4 bölümden oluşan lisanslama sınavını SPK gerçekleştiriyor. Sınavda her bölümden 25, toplamda 100 soru yer alıyor. Her soruda adaylara 5 tane seçenek sunulurken, her soru 4 puan değerinde. Adayların başarılı olabilmeleri için her bölümden en az 50, ortalamada ise en az 60 puan almaları gerekiyor.

- Reklam-

Başarısızlık durumunda tekrar sınava girme hakları bulunan adaylar, mevzuatta bir değişiklik olabileceği ihtimaline karşı Sermaye Piyasası Kurulu’nun internet sitesini takip etmelidirler.

 

LİSANS ALAN UZMANLAR NERELERDE ÇALIŞABİLİR?

‘Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Lisansı’ almaya hak kazanan kişiler SPK tarafından gayrimenkul değerleme uzmanı olarak tanınırlar. Bu kişiler gayrimenkul değerleme şirketlerinde ve bankalarda çalışabilirler.

Kamu, özel sektör ve bankacılık sektörünün ihtiyaç duyduğu gayrimenkul değerleme uzmanları, bu sebeple geniş iş imkanlarına sahipler. Ayrıca bu ihtiyacın her sene artarak devam edeceği öngörülüyor.

KAYNAK: milliyetemlak , nasılolunur.net

Ayrıca konu ile ilgili şu içeriklere de göz atabilirsiniz:

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Nedir?

 

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığında 3 yıl tecrübe şartı kalkıyor!

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Mart 2020) -

SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al
Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al
REVIT Eğitimi - 50 TL Satın Al

8 YORUM

  1. Gayrimenkul degerleme uzmani olmak için 3 yıllık deneyim şartından bahsettiniz deneyim kazanmak için nerde calisilmali veya deneyim kazandığımızi nasıl belgeleyecez biraz ondan bahseder misiniz??

  2. Merhaba, deneyim için gayrimenkul değerleme işi yapan şirketlerde, bankalarda çalışılabilir. Detaylı bilgiyi SPK nın sitesinden edinebilirsiniz

  3. Gdu exper olarak calişirsak ortalama ne kadar bi gelir elde edebiliriz acaba.ayrıca mahkemelerde de bilirkişi olarak calışma sansımız var mı gdu olunca

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

İç Mimarlık Nedir? İç Mimari – Dekorasyon Fikirleri

0
İç mimarlık dünya üzerinde 'iç mekan' sınırları içinde tüm tasarımları yapan meslek dalıdır. Sizlere denenmiş dekorasyon fikirleri vermek istiyorum size ama ilk önce iç mimar...