Ana Sayfa Kütüphane Kişisel Gelişim Genç Ve Girişimci Mühendisler Neler Yapmalıdır? - Röportaj

Genç Ve Girişimci Mühendisler Neler Yapmalıdır? – Röportaj

- Reklam-

Bu yazıda özel bir inşaat firmasının kurucusu olan Süleyman Yılmaz ile yapılan röportajda genç ve girişimci mühendis adaylarına verilen tavsiyelerin yanı sıra İnşaat Mühendisliği ile alakalı birçok soruya cevap bulacaksınız.Ayrıca önceki yazılarımdaki deneyimli mühendis Ali Terzibaşoğlu , yeni mühendis Alkan Hafçı ve Odtü İnşaat Mühendisliğinden Prof. Dr. Erhan Karaesmen söyleşilerini mavi yazılara tıklayarak okuyabilirsiniz.

 

1- 25 yıldır inşaat sektörüne aktif olarak hizmet sunuyorsunuz. Mesleğe başladığınız ilk yılları düşünecek olursanız mesleki aradan geçen zamanda yaşanan en büyük değişim nedir?

Aslında benim inşaatla tanışmam 43 yıl aktif olarak inşaat sektöründe 37 yıldır çalışıyorum. En büyük değişim tabii ki teknoloji. Sürgülü hesap cetveli, facıt hesap makinesi, daktilo, karbon kâğıdı, robito kalem, telefon, telefaks, telgraf kullanırken şu an bilgisayar çağındayız.
İşçi ile kazma kürekle kazı yaparken, jambak kompresörü ile sert ve kaya hafriyatı yaparken. Bu işleri yapan güçlü ve modern iş makineleri çıktı. Çeşitliliği bol alternatifli inşaat malzemeleri bollaştı.

- Reklam-

ARANIRKEN ARAYAN OLDUK

2- İnşaat sektörü ile ilgili var olan sıkıntıları firma olarak aşmayı nasıl başarıyorsunuz?

İnşaat sektöründeki küçükte olsa çözüm isteyen değişik iş kalemlerini taahhüt olarak yapmamız nedeni ile aranan firma olmamızdan işsiz kalmadık. Bugüne kadar maliyet+kar =birim fiyat usulü ile çalıştık bu konuda ne yaptığımız işin kalitesinden ne de işverenlere karşı fazlaca ödün vermedik.
Sektör bugün öyle bir hale geldi ki; verimlilik ve karı düşünmeden meslekten olmayan inşaat sektörünü bilip bilmeden bodoslama dalan insanlar inşaat sektörüne girip zor durumda kalmışlardır. Bu yüzden de işim olsun, bugün çalışayım yarın da Allah kerim diyerek yuvarlana yuvarlana giden insanlar çoğalınca iş almamız zorlaştı. Aranırken arayan olduk. Ayrıca Arge’ye de büyük önem veriyoruz.

30 GÜNDE YAPILAN PROJE ŞİMDİ 1 GÜNDE YAPILIYOR.

3- Genç kuşağın sektöre bakışı ile aranızdaki en büyük fark nedir? Sektörün genç girişimcilerine altın öğüt verecek olursanız bu ne olurdu?

Oğlum Can da bildiğiniz gibi inşaat mühendisi.2003 yılından beri birlikte uyum içerisinde çalışıyoruz, geçen bu sekiz senelik süreçte kendisini iyi yetiştirdi, artık kendi ayaklarının üzerinde durabiliyor. Ben ancak şirket içinde danışmanlık görevini yapıyorum.
Gençler ile aramızda çok farklar var. Ben inşaat fakültesinde sürgülü hesap cetveli kullanıyordum ve mezun olduğumda iki yıl gibi İzmir de projelik yaptım. Statik hesaplarımın çoğunu sürgülü hesap cetveli ile yapıyordum. Şimdiki genç arkadaşlarım bilgisayarla proje yapıyor. O zaman benim 30 günde yaptığım projeyi şimdi herhalde 1 günde yapıyorlar. Bizler iş hayatına başladığımızda daha kanaatkârdık. Önümüzde yol göstericilerimiz yoktu, hata yapmaktan, başaramamaktan korkardık. Tabii ki koşullarda ona göre idi. Genç arkadaşlarımız yaşları itibari ile heyecanlılar. En büyük fark ise kısa zaman içerisinde başarma ve yükselme istekleridir. Çünkü kısmen de olsa teknoloji onlara yol gösteriyor.

4- Proje kaynaklarınızın teminini nasıl sağlıyorsunuz?

Devlet ve özel sektöre yaptığımız taahhüt işlerinin paralarını zaten alıyoruz. Gayrimenkul konut yapımında şimdiye kadar hep öz kaynaklarımızı kullandık. Ancak konut sektöründe çıtayı yükseltmeyi hedefledik. Bu sebeple belki, Öz kaynaklarımızın dışında. Çalıştığımız bankalardan kredi kullanabiliriz.

Genç ve Girişimci Mühendislere Tavsiyeler:

• Kendinize bir adet not defteri edininiz. Yazılı not almayı kendinize iş edininiz. İsterseniz not defterine günlük hayatta duyduğunuz güzel sözcükleri de not ediniz. İlişki içinde olduğunuz, tanış olduğunuz alışveriş ettiğiniz, iş yaptığınız, iş yaptırdığınız insanları belirli aralıklarla ziyaret ediniz, çaylarını içiniz. Kendinizi unutturmayınız.
• Girişimci olunuz.
• Hayal kurmaktan korkmayınız.
• Taşıyabileceğiniz risklerin altına giriniz.
• Teknolojiyi takip edip araştırmacı olunuz.
• İş hayatınızda en büyük sermayeniz dürüstlüktür, güvendir, insanlar arasında kuracağınız iyi ilişkilerdir.
• Hele hele inşaat sektöründe, kaybedecek şeyleri olmayan insanlardan korkunuz. Yanlış yapma riskini minimumda tutunuz. Çünkü yanlış katsayınız arttıkça, doğrularınızın cesareti kırılır.
Röportajın tamamını bu bağlantıdan okuyabilirsiniz.

Ayrıca diğer yazılarım olan Santiago Calatrava , Brooklyn Köprüsünün İlginç Hikayesi ve Ünlü İnşaat Mühendisleri yazılarına da bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Ansan İnşaat

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri (Şubat 2020'ye özel)-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al
MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al
REVIT Eğitimi - 50 TL Satın Al

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Metan gazından 1 yılda 78 milyon kilowatt elektrik üretildi

Konya Büyükşehir Belediyesinin çevreci yatırımları arasında olan 3 adet Metan Gazından Elektrik Enerjisi Üretim Tesisi, 2019 yılında 77 milyon 880 bin kilowatt elektrik üretti....