Ana Sayfa Genel Hücresel Hafif Beton (Köpük Beton) Nedir?

Hücresel Hafif Beton (Köpük Beton) Nedir?

Köpük beton olarak da bilinen Hücresel Hafif Beton (CLC), geleneksel olarak üretilen betona göre çeşitli avantajları ve kullanımları nedeniyle inşaat sektöründe kullanılan en önemli beton tiplerinden biridir.

Köpük ya da hücresel hafifbeton; portland çimentosu, kum, uçucu kül, su ve önceden şekillendirilmiş köpüğün çeşitli oranlarda karıştırılmasıyla üretilmektedir. Hücresel hafif beton, kararsız koşullarda normal beton için tasarlanmış makineler ve kalıplar kullanılarak şantiyelerde üretilebilir.

Özel olarak formüle edilmiş köpüklü betonun temel özellikleri, sıkıştırmaya gerek kalmaması ve kalıp doldurmak için bir pompadan çıkışından sonra sürekli olarak kendi kendini sıkıştırması özelliğidir. Bu özellikleri nedeniyle, büyük yapılar ve mesafeler üzerine pompalanabilir.

Hücresel Hafif Betonun veya Köpük Beton Bileşenleri

Hücresel hafif betonun veya Köpük Beton temel bileşenleri şunlardır:

Köpük: Köpük jeneratörü uygun bir ajan kullanarak stabil köpük üretmek için kullanılır. Hava içeriği toplam hacmin yüzde 40 ila 80’inde tutulur. Kabarcıkların boyutu çap olarak yaklaşık 0.1 ila 1.5 mm arasında değişir. Köpürme olayının ana hammaddesi Genfil ve organik maddesidir.

Uçucu kül: Genellikle endüstriyel atık olarak kabul edilir ancak uçucu külün toprak ile karışımı kolaydır. Uçucu kül, hücresel hafif betonun temel bileşenlerinden biri olduğundan, bertaraf sorununu giderir ve aynı zamanda çok ekonomiktir. Aynı nedenden dolayı, köpük betonun çevre dostu olduğu düşünülmektedir.

Çimento: Hücresel hafif beton, Portland çimentosu, çimento-silika, çimento-pozzolana, kireç-pozzolana’nın homojen birleşimidir; ölçülen seviyelerde köpük oluşturucu maddelerin gaz oluşturan kimyasalları kullanılarak elde edilen özdeş hücre yapısına sahip olan kireç silika macunları.

Yeşil Beton Nedir?

Hücresel Hafif Köpük Beton Yapımı

1. Hücresel hafif betonun bileşenleri, sıradan bir beton mikserindeki anahtar elemanların birleştirilmesiyle üretilir. Bileşenlerin mukavemet ve kuru yoğunluğu, bileşimi ve hava cebi içeriğine göre farklılık gösterir.

2. Sürekli Hücresel Hafif Beton , özel bir statik karıştırıcıda hafif harcı ve önceden oluşturulmuş köpüğü basınç altında karıştırmak suretiyle üretilir.

Hücresel Hafif Köpük Beton Yoğunluğu

Hücresel hafif betonun yoğunluğu, bir köpük-jeneratörü kullanılarak oluşturulan köpük sokularak etkili bir şekilde belirlenebilir. Uçucu kül bazlı CLC kullanımı yoğunluğu düşürür ancak yapıların genel gücü üzerinde kesinlikle bir etkisi yoktur. Düşük hacimli betonlarda bile büyük hacim fark edilir.

Hücresel Hafif (Köpük) Betonun Avantajları

Hücresel hafif beton, uygulamalarıyla ilişkili çeşitli avantajlara sahiptir.

1. Hafif: Hücresel hafif beton ağırlıkça düşüktür ve bu nedenle yapı malzemesinin ağırlık yönetiminde ve vinç çalışmalarında olumlu bir etkiye sahiptir. Öte yandan normal beton çok yoğundur ve özellikle form oluşturduktan sonra üzerinde çalışmak zordur.

2. Yangına Dayanıklılık: Hücresel hafif beton (CLC), yapısındaki hava boşlukları ile yangın durumuna karşı dayanıklıdır. Yoğunluk aralığına bakılmaksızın CLC duvarları yanmaz ve saatlerce yangına karşı dayanabilir.

3. Isı Yalıtımı: Azaltılmış yoğunlukta olan köpüklü beton mükemmel bir ısı yalıtıcısı görevi görür. Bu yoğunluğa rağmen dayanım açısından kesinlikle yapısal bir güvensizliği yoktur.

4. Ses Emme ve Akustik İzolasyon: Düşük yoğunluk, akustik yalıtımını artırır. Bu nedenle hücresel hafif beton akustik yalıtım için uygundur.

5. Çevre Dostu: Uçucu kül, endüstriyel atıkların yan ürünlerinden biri olduğundan uçucu kül bazlı hücresel hafif beton çevreye uygundur.

6. Düşük Maliyetli: Endüstriyel atıkların uçucu kül ilavesinin verimli bir şekilde uygulanması dışında, çimento ürünlerine de önemli miktarda yatırım yapılmaktadır. Bu nedenle inşaat maliyetini önemli ölçüde azaltır.

7. Hücresel hafif beton aynı zamanda donmaya karşı dayanıklı ve donmaya karşı dirençlidir .

Hücresel Hafif (Köpük) Betonun Uygulamaları

  • Hücresel hafif beton, düz çatılar veya yükleme dışı duvarlar üzerinde tuğla ve bloklar halinde ısı yalıtımı olarak kullanılır.
  • Eski kanalizasyon boruları, kuyular, kullanılmamış mahzenler ve bodrumlar, depolama tankları, tüneller ve metrolar için nispeten düşük mukavemetli malzeme uygulanarak dökme dolgu.
  • Isı yalıtımlı ışık duvar paneli üretimi.
  • Betonun akustik dengesini korumada.
  • Çimento ve alçı bazlı ışık plakası imalatında.
  • Hafif ısıya dayanıklı seramik karoların üretiminde.
  • Toprak su tahliyesi amaçlı.
  • Donmayı önlemek için köprüde uygulanır.
  • Perlit alçı ve Perlit hafif betonun üretimi.

Hafif Beton (Köpük Beton) ve Gaz Beton Arasındaki Fark

Hücresel hafif beton veya köpük beton genellikle gaz beton ile karıştırılır. Havalandırılmış(gaz beton) betonda kabarcıklar, alüminyum tozunun kalsiyum hidroksit ve diğer alkali bileşiklerle reaksiyona girmesinden dolayı kimyasal olarak oluşur.

Havalandırılmış beton, hava sürükleyici bir maddenin betona karıştırılmasıyla üretilir. Köpük beton ise tamamen farklı teknik kullanılarak üretilmektedir.

Özel ve çok yönlü özellikleri ve uygulaması nedeniyle hücresel hafif beton, bugün dünya çapındaki projelerde yaygın olarak üretilir ve kullanılır. Hava, su ve gürültü gibi kirliliklerin kontrolü ile ilgili artan farkındalık ışığında özel bir öneme sahiptir.

Özellikleri, karlılığı ve yangına dayanıklı olması, onu dünyanın dört bir yanındaki inşaatçılar ve mimarlar tarafından en çok desteklenen ve kullanılan yapı malzemelerinden biri haline getirmektedir.

Kaynak: theconstructor.org

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Çelikten Bile Daha Güçlü Bir Bitki – Bambu Nedir?

Bambu çelikten çok daha güçlü bitki Betonarme elemanlar bilindiği üzere kompozit yapılardır.  Yani iki farklı malzemenin (beton ve çeliğin) ihtiyaçlara göre belli oranlarda bir araya...