Ana Sayfa Güncel İnsanlığın Gördüğü En Yüksek Bina: CİDDE KULESİ

İnsanlığın Gördüğü En Yüksek Bina: CİDDE KULESİ

- Reklam-

Tam 1000 metrelik kule

Petrolden umudunu yavaş yavaş yitiren Suudi  Arabistan ekonomisini aynı Birleşik Arap Emirlikleri gibi sırtını inşaata ve teknolojik gelişmelere dayamaya başladı. Bu kapsamda çeşitli adımlar atan krallık 2020 yılında bittiğinde Dubai’de ki Burj Khalifa kulesinden bile daha yüksek olması planlanan Cidde Kulesi (Kingdom Tower) inşaatına devam ediyor. Temelleri 1 Nisan 2013 de atılan kulenin  2020’de tamamlandığında Dubai’deki Burj Khalifa kulesinden yaklaşık 170 metre daha uzun olması planlanıyor. Planlama aşamasında kule inşaatının 63 ay sürmesi öngörülmüşken inşaatın hala devam ediyor olması, bu tür işlerin sadece ülkemizde değil dünya çapında aksamalara maruz kaldığını kanıtlıyor.

Uzunluğu neredeyse 1 kilometre (999.7m) olacak olan kulenin üst katlarında ziyaretçilerine bulutların üzerinde bir manzara suması bekleniyor. Toplam maliyeti $2.2 milyar olan kulenin projesinde 157. katta dünyanın en yüksek seyir terası yer alıyor.

cidde kulesi
cidde kulesi

- Reklam-

Suudi Krallığı robotlara vatandaşlık vererek, yapay zekadan sorumlu bakan atayarak teknoloji anlamında ülkesine yatırım yaparken öte yandan da gayrimenkule yatırım yaparak, çöl üzerine şehirler ve metropoller inşa ederek dünya çapında ekonomik bir güç olmayı hedefliyor.

Bahsi geçen bölgede sadece kule değil aynı zamanda kule etrafına da yeni bir akıllı şehir inşa ediliyor. Kule inşaatı bittiğinde etrafındaki akıllı şehir Cidde Ekonomi Merkezi olması planlanıyor.

Şu anda halen daha en yüksek gökdelen unvanını elinde bulunduran Dubai’nin ve adeta dünyanın gözbebeği olan Burj Khalifa ise unvanını Cidde Kulesi‘ne (The Kingdom Tower) kaptıracak gibi gorünüyor.

Cidde Kulesi etrafında inşa edilen şehrin maliyeti ise $20 milyar civarında olması planlanıyor. Cidde Kulesinden yaklaşık 6 yıl sonra tamamlanması planlanan şehir inşaatının 2026 yılında bitmesi planlanıyor.

cidde kulesi
gökdelen

Bittiğinde ise dünya çapında yüksekliğe göre gökdelen sıralaması şöyle olacak:

  1. The Kingdom Tower (999.7m)
  2. Burj Khalifa (828m)
  3. Shangai Tower (632m)
  4. Makkah Watch Tower (601m)
  5. Ping An İnternational Finance Centre (555m)
  6. Lotte World Tower (555m)
  7. The Freedom Tower (541.3m)
  8. CFT Finance Centre (530m)
  9. China Zun (527.7m)
  10. Taipei 101 (508m)
Umarım hoşunuza gitmiştir. Okuduğunuz İçin Teşekkürler…
Ayrıca olumlu yada olumsuz her türlü etkileşimlerinizi  bekliyorum.
Diğer yazılarım için tıklayın===> https://www.sanalsantiye.com/author/mustafazdmr/
Mustafa ÖZDEMİR
İnşaat Mühendisi

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Boşaltılan okulun istinat duvarı çöktü

Trabzon'un Hayrat ilçesinde geçtiğimiz yıl boşaltılan okulun istinat duvarı çöktü. Trabzon'un Hayrat ilçesinde dün etkili olan şiddetli yağışların ardından Cumhuriyet mahallesinde bulunan İMKB Bölge Yatılı...