17 Ağustos depreminin üzerinden 16 yıl geçti ancak zorunlu deprem sigortası hâlâ istenilen düzeyde değil. Her 10 konuttan 6’sının zorunlu deprem sigortası yok.

Türkiye’yi derinden yaralayan, binlerce hayatın kaybedilmesine ve milyonlarca insanın evsiz kalmasına neden olan 17 Ağustos Marmara depreminin üzerinden geçen 16 yılda, zorunlu deprem sigortasının önemi istenilen düzeyde anlaşılamadı. Doğal Afet Sigortaları Kurumunun (DASK) verilerine göre, Türkiye’deki her 10 konuttan 6’sının zorunlu deprem sigortası bulunmuyor. 2000 yılında kurulan ve o günden bu yana depremzedelerin yanında olan DASK’ın ödediği tazminat tutarı 161.2 milyon liraya ulaştı. Yıllık olarak düzenlenen ve konutun yapı tarzına, brüt yüz ölçümüne ve bulunduğu bölgenin deprem riski derecesine göre hesaplanan poliçelerin prim tutarlarının, herkesin karşılayabileceği seviyede tutulmasına özen gösteriliyor. Hasar sonucunda ortaya çıkan tazminat, DASK tarafından hak sahibinin hesabına yatırılıyor.

EN DÜŞÜK GÜNEYDOĞU

Zorunlu Deprem Sigortası uygulamasının başladığı 27 Eylül 2000’den itibaren gerek kurum gerekse de sigorta şirketleri, toplumda sigorta bilincini artırmak için çok sayıda kampanya düzenledi. Uzmanlar, buna karşın sigortalılık oranının halen istenilen düzeyde olmadığını belirtiyor. DASK’ın verilerine göre, ülkedeki konut sayısı 17.7 milyon, sigortalı konut sayısı 7.1 milyon, sigortalılık oranı ise yüzde 40.4 düzeyinde. Sigortalı konutların bölgelere göre dağılımına bakıldığında en yüksek sigortalılık oranının Marmara Bölgesi’nde olduğu görülüyor. Marmara Bölgesi’ndeki sigortalılık oranı yüzde 50.5 iken, burayı yüzde 40 ile İç Anadolu, yüzde 36.6 ile Ege, yüzde 35,5 ile Akdeniz, yüzde 31.7’yle Karadeniz ve yüzde 28.9 ile Doğu Anadolu Bölgesi izliyor. En düşük sigortalılık oranı ise yüzde 26.3 ile Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunuyor.

KAYNAK: Sabah

Bu içeriğimi puanlar mısın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here