Ana Sayfa Blog Mimar Sinan ve Süleymaniye

Mimar Sinan ve Süleymaniye

- Reklam-

Mimar Sinan ‘ın eseri Süleymaniye ‘nin kapılarını aralayıp avlusuna girdiğimizde; Bütün ihtişamı ile Sultan Süleyman karşımıza çıkar.

Onun her bir minaresine baktığımızda Sultan Süleyman’ı görürüz. Her bir minaresinde bulunan o 10 adet şerefe Osmanlı devletinin 10. padişahı olduğunu ve 4 adet minaresi ise İstanbul’un 4. Sultanı olduğunu belirtir.

Eğer Süleymaniye ‘nin kapılarını açıp muhteşem Kubbesinin altına varırsanız. Bir mimarın sınırlarının olmayacağını anlarsınız. Öyle muhteşem bir kubbe ki en önde söylenen bir söz en ücra köşelerden en arkalardan duyalabilmektedir.

- Reklam-

Eğer kubbeyi biraz daha inceleme fırsatınız olursa, kubbe üzerinde ki is deliklerini görebilir ve mimarın kudretini bir kez daha anlarsınız. Her gün yakılan meşalelerin isleri bu deliklerden içeriye sızar ve is odasına dolar. İs odasına dolan bu meşale isleri o odadan çıktığında bir mürekkep olur ve en muhteşem sözleri kağıtlara döker.

Mimar Sinan’ın 60 yaşından sonra kalfalık eseri olarak inşa ettiği bu yapı, her türlü titizlik ve incelik ile tasarlanmıştır. Bu tasarım harikası yapının belki de en büyük özelliği; Bugünlere ustası ile birlikte gelmesidir.

Süleymaniye geçtiğimiz yıllarda, bir restorasyon işlemine alınmıştı. Ancak dönemimiz mimar ve mühendisleri Süleymaniye’nin çatlayan kilit taşlarını, mimarı yapıyı bozmadan değiştirmeyi göze alamamışlardır. Küçük bir inceleme sonucunda Mimar Sinan’ın bugün Topkapı Sarayı’nda sergilenen mektubuna ulaşılmış ve çatlayan kilit taşları bu mektuptaki anlatıma göre değiştirilmiştir.

Her dönemde söz sahibi olan Mimar Sinan bugün hala inşa ettiği yapılarda mimarlığını konuştururken, bu yapıların kendisinden sonraki nesillerde de hayatta kalması için çaba sarf etmiştir. Hiç tanımadığı bizlere inanarak ve güvenerek bir mektup bırakmıştır. Nice Koca Sinanlara, nice iyi mimar ve mühendislere ulaşmak dileği ile…

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Türkiye’de ilk olacak stadyum gün sayıyor

Göztepe’nin merakla beklenen yeni stadyumu Gürsel Aksel Spor ve Sağlıklı Yaşam Merkezi, açılışı için gün sayıyor. Bu hafta sonu oynanacak Beşiktaş maçı ile açılacak...