Ana Sayfa Blog Mostar: Bosna Hersek'in Dünyaya Açılan Köprüsü

Mostar: Bosna Hersek’in Dünyaya Açılan Köprüsü

Mostar Köprüsü; Bosna Hersek’in, Osmanlı Devleti’nden günümüze kadar ulaşmış en güzel mimari örneğidir. Mostar şehrini tam ortadan bölen Neretva Nehri’nin üzerindeki yaşlı bir yapıdır Mostar Köprüsü.

Mostar’ı özel yapan sadece makus tarihi veya mimari bir harika olması değildir. Aynı zamanda yüz yıllar boyunca sayısız insanın bir kıyıdan diğerine geçişine izin verirken, fiziksel ve manevi bir köprü görevini de üstlenmiştir.

Zaman zaman makus talihi yüzünden çok yara almıştır ama her seferinde yeniden ve daha güçlü olarak ayağa kalkmıştır. Eğer biraz tarihini okursanız size diyecek çok şeyi vardır Mostar’ın.

Mostar Köprüsü’nün Kısa Tarihi

Kanuni Sultan Süleyman Bosna Hersek’e bir köprü yaptırmak ister. Köprü yapma vazifesini Koca Mimar Sinan’a verir ancak Mimar Sinan köprüyü öğrencisi Mimar Hayreddin’in de yapabileceğini söyleyerek görevi ona verir. Köprü yapım sürecinde birçok kez yıkılır veya çeşitli nedenlerden dolayı inşa edilemez. Bu durum üzerine Mimar Hayreddin ustası Mimar Sinan’ın yanına gelerek durumu izah eder. Mimar Sinan da talebesi Mimar Hayreddin’e bölgenin çeşitli küçük kıyılarında benzeri bir köprü yapmasını ve hatalarını görmesini söyler.

Bunun üzerine Mimar Hayreddin bölgede küçük küçük köprüler yapmaya başlar. Yapılan bu deneme köprülerinin ardından Mimar Hayreddin Mostar Köprüsü‘nü inşa etmeye başlar. 456 kalıp taş kullanılan bu köprü Neretva Nehri‘nin üzerine yapılacaktır. Köprü 1566 yılında inşa edilir. Bosna’da kültürel çeşitliliğin simgesi olan bu köprü Bosna Savaşı’na kadar dimdik ayakta kalır. 1992-1993 yılları arasında Hırvatlar ve Sırplar köprüye çeşitli saldırılar düzenler. Son olarak yapılan top atışlarıyla da 400 yıldan fazla ayakta kalan köprü tamamen yıkılır. TİKA aslına uygun olarak restorasyon çalışmalarına başlar ve köprü yapılan restorasyonun 23 Temmuz 2004 tarihinde açılır. Mostar Köprüsü 2005 yılında Dünya Kültürel Mirası Listesi’ne eklendi.

 

Ustaca bir teknik kullanılarak inşa edilen köprü, her açıdan Mimar Sinan’ın eğitim ve terbiyesinden geçen bir elin eseri olduğunu belli ediyordu. İslam mimarisinin en dikkat çekici en hüzünlü yapılarından biri olan ve Boşnakça “Stari Most” olarak isimlendirilen Mostar Köprüsü, nehrin iki farklı yakasında yaşayan Hırvat ve Müslüman kesimleri birbirine bağlayarak yüz yıllarca Balkanlar’ın en önemli figürleri arasında yerini sağlamlaştırdı.

Mostar Köprüsü’nün yapısını biraz incelediğimizde; 24 metre yükseklik, 30 metre uzunluk ve 4 metre genişlik bu köprünün ölçülerini oluşturmaktadır. Aynı zamanda bu köprü, dönemine göre oldukça gelişmiş bir teknoloji ve mimari bilgiyle inşa edilmiştir. İnşaat sırasında 456 kalıp taş kullanılmıştır. Köprünün hemen inşasının ardından köprünün ismi yakındaki bir şehre verilmiştir. Aslında köprüyü özel kılan olaylar hemen inşası sonrasında başlamıştır. Yine bu köprü, Mostar şehrindeki ticareti canlandırma fonksiyonu görmüştür. Ticaretin gelişmesi sayesinde, Mostar şehri, Hersek bölgesinin en önemli şehirlerinden birisi olmayı başarmıştır.

Mostar Köprüsü’nden Atlayış

2005 yılında Dünya Kültürel Mirası Listesi’ne eklenen Mostar Köprüsü’nde bir de eğlenceli ve aksiyonlu bir aktivite yapılmakta .

İlk olarak 1664 yılında yapılan ve her yıl temmuz ayında köprünün üstünden genç erkekler kendilerini Neretva Nehri’nin sularına bırakıyorlar. Kulağa ilk başta korkutucu gelebilir ama bunu tamamen eğlenmek, nehrin sularına dalmak ve biraz da cesaretlerini sergilemek için yapıyorlar.

 

Kaynak: Ets Tur

 

 

 

- Advertisement -

 

 

 

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Elazığ’da 5’inci kattan işçiler iskeleyle düştü: 5 yaralı

Elazığ’da bir inşaatın tünel kalıp sistemini ayarlayan işçiler 5'inci katındaki iskelenin aşağı düşmesi sonucu yaralandı. 5 işçinin yaralandığı olay ile ilgili inceleme başlatıldı. Olay, Merkeze...

Atık Su Arıtma Nedir? Atık Sular Nasıl Değerlendirilir?

Evlerden, sanayi tesislerinden, ticari işletmelerden, kurumlardan ve benzeri binalardan kullanıldıktan sonra boşaltılan sular; atık su olarak tanımlanmaktadır. Dünyada su kaynakları hızlı bir şekilde azalmaktadır....

Türkiye genelinde 52 HES’in toplu açılışı yapılacak

  Milli Enerji ve Maden Politikası çerçevesinde yerli ve yenilenebilir enerji yatırımlarını artıran Türkiye, pazar günü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından işletmeye alınan 52...

Son dakika: İşte Türkiye’deki bölge bölge koronavirüs vaka sayıları

Türkiye'deki bölge bölge koronavirüs vaka sayıları Sağlık Bakanlığı, 'Covid-19 Durum Raporu'nu yayımladı. Koronavirüs salgınıyla ilişkin çok sayıda detayın grafiklerle belirtildiği raporda, bölge bölge koronavirüs...

SON YORUMLAR