Ana Sayfa Blog Mühendislik Harikaları Mühendisliğin Sınırlarını Zorlamak: Millau Viyadüğü

Mühendisliğin Sınırlarını Zorlamak: Millau Viyadüğü

- Reklam-

“Bu köprünün planını ilk kez gösterdiğimde bunun bir çılgınlık olduğunu düşündüler.” Bu sözlerin sahibi 343 metrelik yüksekliğe sahip olan Millau Köprüsü nün proje sahibi.

Sadece 3 yılda tamamlanan bu devasa yapı Eyfel Kulesinden biraz yüksek, Empire States binasından ise 37 metre kısa.

millau-koprusu

- Reklam-

Peki neden böyle devasa bir şeye ihtiyaç duyuldu? Zaten Fransa’yı İspanya’ya bağlayan bir  yol vardı ama neden bir de bu yapı yapıldı? Bunun nedeni aslında çok basit. Hem yolu kısaltmak istenildi hem de yaz aylarında Fransızların bu karayolunu çok sık kullanması yüzünden Millau bölgesinde çekilmez bir trafik yaşanıyordu. Ve buna bir çözüm gerekiyordu. En nihayetinde bir viyadük gerekiyordu. Şimdi gelelim eskisiyle yenisini kıyasmaya. Eminim siz de proje sahibine hak vericeksiniz. Eski vadi yolunu kullanmak isteyen bir Fransız bu bölgeyi 1 saat 35 dakikada geçerken Millau Köprüsü sayesinde artık 32 dakikada geçebiliyor. Yani yaklaşık bir saatlik bir kazanç var.

millau-koprusu-2

Bu köprünün inşaasında uzmanların bir çok konuda uyarıları da vardı. Bölgedeki rüzgar ve toprak kaymaları en büyük sorundu onlar için. Hatta inşaat devam ederken şantiyede bir de toprak kayması yaşanmıştı. Ama bu onları yıldırmadı. Köprü saatte 225 km hıza ulaşan rüzgar hızına dayanıklı biçimde üretildi.

millau-koprusu-3

Millau Köprüsü’nün Özellikleri

Tarn Nehri’nin bulunduğu vadiden geçen köprüde tek bi r ana kablo yerine bir sürü çelik kablo kullanıldı. Ve yaklaşık 200 bin ton betona ihtiyaç duyuldu. Viyadüğün boydan boya uzunluğu 2.460 metredir. Yani Boğaz Köprüsünden yaklaşık 1 km kadar daha uzundur. Toplam 7 ayağı vardır ve her ayağın uzunluğu farklıdır. En yüksek ayak 245 metredir ve direkle birlikte bu yükseklik 343 metreye kadar çıkmaktadır.

millau-koprusu-4

Köprü üzerinde bizdeki asfalta benzeyen, fakat köprünün çok büyük uzunluktaki çelik gövdesindeki genleşme-büzülmeden dolayı olabilecek deformasyonlara ayak uydurabilmesi için esnek bir bitümlü malzeme, kaplama olarak kullanılmıştır

millau-koprusu-5

Bu yapının en önemli özelliği, viyadüğün tabliyelerinin yapıldıktan sonra vinçlerle yukarı çıkartılmamasıdır; daha açık bir ifadeyle söylemek gerekirse, tabliyeler viyadüğün başladığı ve bittiği iki tepede imal edildikten sonra her iki tepeden itilerek yerden 200 metre yükseklikte 4 dakikada 600 milimetre ilerleyerek karşı uçla birleştirilmiştir.

millau-koprusu-6

14 Aralık 2004 günü açılış töreni gerçekleşen köprü iki gün sonra araç trafiğine açıldı.Köprünün kullanım süresi 120 yıldır.Yapımında on binlerce ton çimentonun ve çeliğin kullanıldığı köprü, sadece taşıt trafiğine açık, yayalar kullanamıyor. Çelik köprünün inşaatını 394 milyon euro’ya finanse eden Eiffage firması 75 yıl boyunca da işletme hakkına sahip oldu. Eiffage şirketi yatırdığı parayı,  6 avroluk geçiş ücretiyle 2080 yılına kadar geri alacak. Günlük ortalama 10.000-25.000 arası araç trafiğine sahip köprü yaz aylarında 50.000’e kadar ulaşan araç trafiğine sahip. Buna göre Eiffage şirketi iyi yere yatırım yaptığını söylemek yanlış olmaz :)

millau-koprusu-7 millau-koprusu-8

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri (Şubat 2020'ye özel)-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al
MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al
REVIT Eğitimi - 50 TL Satın Al
Furkan Polat
Furkan Polat
Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Spor yapan çocuklar daha başarılı oluyor

Düzenli spor yapan çocukların okulda ve sosyal hayatta akranlarına göre daha başarılı oldukları bildirildi. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Semih Demirkıran, küçük yaşlardan itibaren...