Mimar veya mühendis olmayı düşünenler için en büyük korkulardan biridir çizim yeteneği. “Çizim yeteneğim yok, mimar olabilir miyim?” Bu yazımızda bu sorunun cevabını sizlerle tartışacağız.
NOT: Bu yazıyı Mimar Ender Okan’ın aynı adlı videosundan notlar alarak sizlerle paylaşıyorum.Videoya bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

 

Yazıya başlamadan önce Takip Edilmesi Gereken İnşaat Mühendisliği Sayfaları adlı yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

BROOKLYN KÖPRÜSÜ

Üniversiteye yeni başlayacak arkadaşlarda akıllardan geçen mesleklerden en düşündürücü olanları belki de mimarlık ve mühendisliktir. Çünkü matematiksel kısımla beraber işin içine çizim yeteneği de bir ölçüde girmekte. Peki bu ölçü sanıldığı kadar adayları vazgeçirecek cinsten mi?
Kaba olarak bir cevap ile başlarsak cin Ali bile çizemiyorum diyen arkadaşların bu tür meslekleri düşünmesi kariyer açısından hayatlarında büyük bir hata olabilir.
Mimarlar veya mühendisler tabiikide ressam değil. Portre veya manzara çizme yeteneklerine ihtiyaç duyulmuyor. O alanda kendilerinin yaptığı bir teknik resim söz konusu. Bunun için de ihtiyaçları 45-45-90 gönye, 30-60-90 gönye, metre ve T cetveli.

DÜNYANIN EN ESKİ YAPILARI

Peki, teknik resimi nasıl yapıyoruz?

Bunun için de farklı yollar mevcut. Bu yollar arasında 2D teknik çizim vardır. 3D modelleme vardır. Bu programlar içinde zaten istediğiniz işlemleri yapmak için komutlar mevcut. Örneğin düz çizgi mi çizeceksiniz. Line komutu ve F8 tuşuyla işiniz halloluyor.
Yada açılı bir projeye mi sahipsiniz. Gerekli ayarlamaları yapıp onu da çocuk haline getirebiliyorsunuz. Yani çizim programları zaten işinizi en kolay hale getirmek için dizayn edilmiş.

O halde bu kadar kolay mı bu işler?

O zaman herkes mimar veya mühendis olur diyorsunuzdur belki. Gerekli olan bazı konular da var.
Örneğin perspektif çizimlerinde belirli bir düzeyde olmak. Belirli açılara göre veya belirli cephelerden belirli bakış açılarına göre bu çizimleri ister serbest elle ister 2D programlarla yapabilmelisiniz.
Ayrıca 2D programı kullandığınız takdirde zaten perspektif çizmenize gerek kalmayacak. Şunu diyorum: Projeyi 2 boyutlu bir şekilde programda çizerseniz zaten o size belirli açı ve cephelerden o perspektifleri belirli komutlarla sunacaktır.

YENİ MÜHENDİSTEN TAVSİYELER

Bu nedenlerle perspektif bilgisi bu konuda mimar ve mühendisler için önemli bir nokta.

Çizim yeteneğim çok kötü, kedi bile çizemiyorum diyenler de mimar olabilir. Mimarlar ve mühendisler o tür şeyler çizmiyor zaten. Önceki paragraflarda da söylendiği gibi çizilenler teknik resim boyutunda.
Mimarlık ve mühendislikte asıl mesele çaba sarf etmek. Okurken yorulacak, uykusuz kalacaksınız belki ekonomik zorluklarla karşılaşacaksınız.
Ekonomik zorlanma kısmını şöyle açalım: Dersler için maket alacaksınız, maket malzemesi alacaksınız, proje çıktıları bol bol çıkartacaksınız ve bu arkadaşlar bazı zamanlarda sizin için zahmetli olacaktır.

Tüm bu perspektiflerden bakarsak mimarlık ve mühendislik tavsiye edilir mi?

Eğer meraklıysanız, üretmeye, tasarlamaya, çözüm üretmeye, gerekli konularda yeni soluklar getirmeye ilgiliyseniz çok rahat seçilebilecek meslekler.
Sonuç olarak mimarlık ve mühendislik çizim yeteneğinin şart olduğu meslekler değildir.Çaba sarfedildiğinde , tasarlayıcı olunduğunda altından kalkılamayacak meslekler değildir.

Kaynak: Mimar Ender Okan

Bu içeriğimi puanlar mısın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here