Pas Payı Elemanı Nedir ve Neden Kullanılır?

0

Bir pas payı elemanı esasen, inşaat demirini yani donatıyı zeminden kaldırmak için kullanılan bir aralayıcıdır. Böylece beton, donatının altında akabilir.

Pas payı diğer adıyla net beton örtüsü; “bir beton elemanın içinde bulunan en dış donatının dışından beton bitim yerine kadar ölçülen kalınlıktır” diye tanımlanmaktadır. Pas payının görevini ise genellikle donatıyı korozyondan korumak olarak biliriz. Ancak görevi sadece bununla bitmez.

Donatı korozyonunu önlemek için betona tam olarak gömülmelidir. Pas payı ile, genellikle her tarafta yaklaşık 2 ila 3 cm kapsama ihtiyacı vardır. Böylece pas payı elemanı ile donatı yaklaşık 2 ila 3 cm kadar kaldırılır ve dökülen betonun kalıcı ve ayrılmaz bir parçası haline gelir. Böylece donatının herhangi bir parçasının sarkmasını önler ve dökülme sırasında gereken beton kapsamını en aza indirir.

Pas Payı Elemanının Türleri

Kullanılan malzemenin tipine göre farklı tiplerde pas payı elemanı vardır;

  • Ahşap
  • Çelik
  • Pvc
Pvc pas payı elemanı
  • Alüminyum
  • Taş
Taş pas payı elemanı

Pas Payı Elemanı Neden Kullanılır?

Pas payı elemanı aşağıdaki nedenlerden dolayı kullanılır:

  • Donatı ve kepenk arasında belirli bir mesafeyi korumak için kullanılır.
  • Çelik takviye çubuklarını korozyondan ve çevresel etkilerden korumak için kullanılır.
  • Donatı çubuklarını yangından koruyan ısı yalıtımını sağlamak için kullanılır.
  • Takviye çubuklarının kaymadan gerilmelerini ve yeterli gömülmelerini sağlamak için kullanılır.
Farklı şekillerde pas payı elemanı

Eğer yeterli pas payı bırakılmazsa kalıp çıkartıldığında donatı dışarıdan  görünecek yani hava ile temas edecek. Hava ile temas ettikten sonra nem korozyona sebep olur. Nem varsa bina tabiri caiz ise kanser olur. Böyle bir durumda  görünen kısımlar tamir harcıyla  kapatılır. Bu segregasyon olmuyor zira beton ve donatı birbirinden ayrılıyor.  Sonuçta donatü paslanırsa yapının mukavemeti azalır. Mukavemet azalırsa yapının ömrü kısalır, depreme daha az dayanıklı hale gelir. Maliyeti yok denecek kadar az olan bu küçük eleman yeterli değer görmüyor, önemsenmiyor. Paspayı temel gibi deniz gibi yerlerde daha fazla konur. Bunun sebebi ise rutubetin bu yerlerde daha fazla olmasıdır. Bu bağlamda düşünürsek binanın dış kısmında ki yerlere iç kısımlara göre daha fazla konulabilir. Küçük plastik bir malzeme bile bizim için önem arz edebiliyor. Bu yüzden olaylara daha kapsamlı bakmalıyız.

 

Pas Payı Elemanı Nedir ve Neden Kullanılır?
5 (100%) 1 oy

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here