Ana Sayfa Blog Paspayı Elemanı Nedir ve Neden Kullanılır?

Paspayı Elemanı Nedir ve Neden Kullanılır?

- Reklam-

Bir paspayı elemanı aslında, inşaat demirlerinin yani donatı adı verdiğimiz yapı elemanlarını zeminden kaldırmak için kullanılan ara elemandır. Bunun neticesinde beton, donatı ile kalıbın altından akabilir.

Paspayı diğer bir adıyla net beton örtüsü; “bir betonarme elemanın içerisinde bulunan en dış demir donatının dışından beton bitim yerine yani kalıp çizgisine kadar ölçülen kalınlığa verilen addır.” diye tanımlanmaktadır. Paspayının görevini ise genellikle donatıyı korozyondan ve dış etkenlerden korumak şeklinde tanımlarız. Ancak görevi sadece bununla bitmez.

Donatı korozyonunu ve diğer etkileri önlemek için betona tam olarak gömülmelidir. Paspayı ile, genellikle her tarafta yaklaşık 2 ila 3 cm kapsama derinliğine ihtiyaç vardır. Böylece paspayı elemanı ile donatı yaklaşık 2 ila 3 cm kadar kaldırılır ve dökülen betonun kalıcı ve ayrılmaz bir parçası haline getirilir. Böylece donatının herhangi bir parçasının sarkmasını önlemekle beraber dökülme sırasında gereken beton kapsamını aza indirir.

Paspayı Elemanının Türleri

- Reklam-

Kullanılan malzemenin tipine göre farklı tiplerde paspayı elemanları bulunmaktadır.

Bu paspayı elemanları şunlardır;

  • Ahşap
  • Çelik
  • Pvc
  • Alüminyum
  • Taş

Taş pas payı elemanı

Paspayı Elemanı Neden Kullanılır?

Paspayı elemanı genllikle aşağıdaki nedenlerden dolayı kullanılır:

  • Donatı ve kepenk arasında belirli bir mesafeyi korumak için kullanılır.
  • Çelik takviye çubuklarını korozyondan ve çevresel etkilerden korumak için kullanılır.
  • Donatı çubuklarını yangından koruyan ısı yalıtımını sağlamak için de kullanılır.
  • Takviye çubuklarının kaymadan gerilmelerini ve yeterli gömülmelerini sağlamak için kullanılır.

Farklı şekillerde pas payı elemanı

Eğer yeterli pas payı bırakılmazsa kalıp çıkartıldığında donatı dışarıdan görülecek, yani hava ile temas edecektir. Hava ile temas ettikten sonra nem korozyona ve ayrışmaya sebep olur. Nem varsa bina tabiri caiz ise kanser gibi olur  ve içten içe erir. Böyle bir durumda  görünen kısımlar genelde tamir harcı ile kapatılır. Bu segregasyon olmuyor zira beton ve donatı birbirinden ayrılıyor.

Sonuçta donatı paslanırsa yapının mukavemeti azalır. Mukavemet azalırsa yapının ömrü kısalır, depreme daha az dayanıklı hale gelir. Maliyeti yok denecek kadar az olan bu küçük eleman yeterli değer görmüyor, önemsenmiyor. Pas payı temel gibi deniz gibi yerlerde daha fazla konur. Bunun sebebi ise rutubetin bu yerlerde daha fazla olmasıdır. Bu bağlamda düşünürsek binanın dış kısmında ki yerlere iç kısımlara göre daha fazla konulabilir. Küçük plastik bir malzeme bile bizim için önem arz edebiliyor. Bu yüzden olaylara daha kapsamlı bakmalıyız.

Sanal Şantiye

 

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri (Şubat 2020'ye özel)-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al
MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al
REVIT Eğitimi - 50 TL Satın Al

1 YORUM

  1. Pas payı sadece rutubet karşı alınan bir önlem değildir. Betona değecek sıva içindeki kireçten dolayı donatıyı paslandıracaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Mersin’de şaşırtan görüntü

Mersin'de 8 katlı bir inşaatın tepesindeki 3 tonluk iş makinesi, görenleri şaşkına çeviriyor. Merkez Akdeniz ilçesi Gündoğdu Mahallesi'nde yapımı devam eden 8 katlı bir inşaatın...