Ana Sayfa Blog Saman Ev Nedir?

Saman Ev Nedir?

Sağlıklı ve doğal ürünlere geri dönüş modası artık yapı sistemleri için de geçerli durumda. İnsanlığın yüzyıllarca yapı malzemesi olarak kullandığı kerpiç ve saman, betonarmenin kullanılmaya başlamasıyla rafa kaldırılmıştı ancak betonarme yapı sistemlerinin, inşaat atığı, su tüketimi, toprağa verdiği zarar, pahalılık gibi dezavantajları, alternatif arayışına giren yapı sektörünü eskiden kullanılan tekniklere yeniden yönlendirdi. Saman, kerpiç ve ahşap gibi malzemelerin modern çözümlerle buluşturulduğu saman evler son yılların yeni gözdesi olmaya aday durumda.

Bir saman balyası ve sıvama yöntemiyle ev inşa etmek düşük maliyetli ve çevre dostu bir ev yapma yöntemidir. Bu yazımda saman evlerin yapım aşamasını ve bütün detaylarını inceleyeceğiz.

Saman Evlerin Avantajları Nelerdir ?

1. Yüksek basınçla sıkıştırılmış saman bloklar, kerpiç ve ahşap taşıyıcılar kullanılarak inşa edilen bu evlerin neredeyse bütün malzemeleri doğal ve ekolojik. Bir geri dönüşüm mucizesi olan bu evleri diğer yapı sistemlerine göre çok daha ucuza yaptırabilirsiniz.

2. Derin bir temele ihtiyaç olmadan inşa edilen saman evlerin inşaat yükü oldukça hafiftir. Bu nedenle deprem yükü hafiftir ve bu nedenle depreme karşı dayanıklıdır. Taşıyıcı olarak tahta sütunların kullanıldığı yapıda ayrıca çelik menteşeler de kullanılır ve bu sayede çok daha sağlam bir iskelet oluşturulur.

3. Kapı, pencere ve çatı gibi parçaların dayanıklılığı işin bütçesiyle orantılıdır. Modern ve dayanıklı malzemeler seçerek bu işlemler daha iyi yapılabilir.

4. Saman, kerpiç ve ahşap, izolasyon gücü oldukça yüksek malzemelerdir ancak bu yapılarda betonarme yapılarda kullanılan farklı izolasyon çözümleri de uygulanmakta.

5. Tamamlandığında sevimli bir ev görüntüsüne kavuşan bu yapıların iç mekânları iyi planlandığında ortaya hoş bir görüntü çıkmakta.

6. Evin her daim hava almasını sağlayan, yazın serin, kışın sıcak bir ortam yaratan saman duvarlar hem sağlıklı ve ferah bir ev hem de enerji tasarrufu kazandırmakta.

Saman Ev Yapımından Önce Uygulanması Gerekenler Nelerdir?

1. Öncelikle ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak evdeki oda sayısı, pencere sayısı, içerisinde ne gibi özellikler barındırmalı vs. bunlara karar vermelisiniz.

2. Dış duvarda kullanmayı planladığınız standart balya uzunluğunu belirleyin. Bu size aynı zamanda balyayı kesip sayısını en aza indirmeyi ve tasarruf yapmayı sağlar.

3. Zemini ne tür malzemeden yapmak istediğinize karar verin.(Ahşap kiriş, beton vs.)

4. Temeli hazırlarken arazi eğimini ve iklim şartlarını göz önünde bulundurun.

5. Saman balyalarının kuru olması çok önemlidir. Balyaların birbiriyle bağlı olması için U şeklinde ağaç ya da demir kullanılabilir. Ağaç kullanılacaksa söğüt ağacı yaş iken U şekli verilmelidir.

6. Sıva için alçı türü malzemelerin kendi ikliminize en uygun ve maliyet açısından verimli olanını seçin.

7. Nefes alan boya uygulayın. Zehirli boyalar tercih etmeyin.

- Advertisement -

Saman Evlerin Çevreye Faydaları Nelerdir ?

Daha az karbon salınımına ihtiyacımız olan bugünlerde bu tür yapılar da bu amaca hizmet ettiği için önem kazanıyor. Basit bir mantığa dayanan yapım şekli bilim adamlarını heyecanlandırıyor. İlk olarak saman evleri adıyla satışa 2015 yılında çıkan yapıların şuan ki durumları iyi ve kullanıcılar memnun.

Kullanılan Saman Miktarı Ne Kadardır ?

Günlük hayatta yaşadığımız üç odalı evler için gereken saman miktarı ise tam 7 ton. Ayrıca bu evlerin en büyük dezavantajı ise yangın konusundaki riskler. Samanın çevreci bir yapı malzemesi olmasının en önemli yanı ise karbondioksiti emerek yapısına hapsetmesi. Bu malzeme ile yapılan evlerin enerji gereksinimi ise %90 daha az. Ayrıca kullanılan saman bloklar betona oranla daha hafif ve binaya binen yükler de düşük.

Türkiye’de Bulunan Saman Ev Örnekleri Nelerdir?

1. Afyonkarahisar’da Hamza Özdemir isimli bir kişi 2 katlı samandan evi 25 bin lira gibi bir rakama elde etti.

2. Kütahya Domaniç ilçesinde Mehmet Gün isimli bir kişi 150 metrekare saman ev yaptı. Yaşadığı ısınma sonunu saman ev ile çözdü.

3. Özgür ve Esin Ekinci çifti Kırşehir’de 60 metrekare alan üzerine saman ev inşa etti.

- Advertisement -

Saman evin yapımı ve diğer detaylarıyla ilgili kısa bir videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca saman ev tecrübesi olan İmece Evi ile yapılan röportaja buradan ulaşıp daha kapsamlı bilgi alabilirsiniz.

Bir başka yazıda tekrar görüşmek dileğiyle…

Diğer yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

 

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Zülfü Yetkin
Zülfü Yetkin
Sadece İnşaat Mühendisliği Öğrencisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

İnsansız sualtı aracı geliştirdiler yarışmada finale yükseldiler.

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin oluşturduğu “ASÜ DYNAMIC” takımı, geliştirdiği İnsansız Sualtı Aracı (İSAA) ile Havacılık, Uzay ve Teknoloji...

Stadyumlarda Yapılan En Büyük 5 İyileştirme Projesi

Dünya üzerinde gelişen teknolojik imkanlara bağlı olarak futbola olan ilgi son derece artmış durumda, bu durum doğal olarak futbol kulüplerinin kendi stadyum ve tesislerini...

Mesleki Terimler Sözlüğü #B

Bu serimizde daha önceden instagram hesabımız üzerinden yayınlamış olduğumuz İngilizce mesleki terimler sözlüğü kısmını derleyip burada toplu bir şekilde sizinle paylaşacağız.Bu bölümde Türkçe karşılığı...

Uzay mimarisinde en iyi fikirler

Uzay mimarisinde en iyi fikirler Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Teknik Üniversitesi işbirliğinde, ‘uzay mimarlığı ve dış gezegen şehirciliği’ konularını ele alan toplam 30 bin...

SON YORUMLAR