Ana Sayfa Ders Notları Yapı Malzemeleri Şantiyede Betona Gizlice Su Eklemek!!!

Şantiyede Betona Gizlice Su Eklemek!!!

Betonun kıvamı ve işlenebilirliği; su miktarı, agrega dağılımı, çimento miktarı ve katkı maddeleri gibi birçok etmene bağlıdır. Ancak beton dökümü sırasında işlemi uygulayan bazı elemanlar deyim yerindeyse işin üçkâğıdına kaçarak su miktarını arttırıyor. Peki bu uygulamada amaç ne? Bu yazıda bu konuyu inceleyeceğiz.

Yazıya başlamadan önce İnşaat Makineleri testimize bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Beton dökümü sırasında şantiyelerdeki en büyük problemlerden bir tanesi de betona su eklenmesi hususudur. Bu talep kimi zaman şantiye şefinden gizli bir şekilde direkt olarak beton mikseri ve pompa operatörüne yaptırılmaktadır. Acelecilik ve teknik bilgi yoksunluğundan bu talebin yerine getirilmesi ve şantiyede betona su eklenmesi, beton kalitesini düşürmekte ve yapı ömrünün de azalmasına neden olmaktadır.

Uygulamanın Amacı


Sıklıkla talep edilen bu uygulamanın amaç ise beton işlenebilirliğini artırma, döküm, yayma, mastarlama ve perdahlama için gereken işgücünü azaltma.

Uygulamanın Sonuçları

Betona su eklenmesi; dayanımı düşürmenin yanında, betonda reaksiyona girmeyen fazla suyun boşluklar bırakmasıyla betonu geçirimli bir malzeme haline getirir. Bu da suyun betonun bünyesinde ilerlemesine, betonun dökülmesine ve donatının paslanmasına sebep olmaktadır. Ayrıca su içinde bulunan çeşitli mineraller de beton ve donatıya zarar verebilmektedir.

Uyarı!

Şantiyede transmiksere, şartnamede izin verilenden daha fazla su veya kimyasal katkı ilave edilmişse, bu durumdaki beton harmanı veya yük, teslim fişinde “Uygun değildir” şeklinde belirtilmelidir. Bu tür ilave yapmaya yetkili taraf, ortaya çıkacak sonuçlardan sorumludur ve bu tarafın kim olduğu teslim fişinde belirtilmelidir.

Sonuç

Betonda kullanılacak su optimum miktarda seçilmeli ve bu miktar beton santralinde belirlenmelidir. Kıvama şantiyede müdahale edilmemeli, beklenen kıvam, özellikler, döküm hızı ve katkı maddeleri gibi faktörler beton siparişi sırasında bildirilerek ideal beton tasarımı sağlanmalıdır.

 

3 YORUM

  1. En sevmediğim durumdur, yapan şahıs kim olursa olsun bir daha asla şantiyeye sokmuyorum, çünkü böyle şeylere göz yumunca devamında çok daha beterleri yapılıyor.

    • Öncelikle bilginin paylaştıkça arttığını tekrar belirtmek isterim. Kastettiğiniz konuya gelirsek de yazının sonundaki etiketler vs. kısmında kaynak kısmını belirttiğimizi görebilirsiniz. Kolay gelsin sefer bey…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Gaziray Banliyö Hattı Projesi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ile iş birliğinde hazırlanan Gaziray Banliyö Hattı Projesi’nde, Kültür Kongre Merkezi-Zeytinli Mahallesi, Mücahitler-Budak Mahallesi’yle Hastaneler-Oteller...