Ana Sayfa Kütüphane Staj Staj Yapacaklara Tavsiyeler

Staj Yapacaklara Tavsiyeler

Bu yazıda, sizler için staj yaparken uygulandığı takdirde faydalı olacak 13 faydalı bilgiyi paylaşacağım.

Öncelikle stajı kısaca bilmeyenler için farklı açılardan tanımlayalım.
Staj resmi olarak “Herhangi bir meslek edinecek olan kimsenin geçirdiği uygulamalı öğrenme dönemi” olarak tanımlanmakta.
Gündelik olarak ise; “Staj işe başlamadan veya mezun olmadan önce yapacağınız o tarz işlere sizi ısındırma aşamasıdır” denebilir.

 

DÜNYANIN EN ESKİ YAPILARI

Staj Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar

Listelemeye başlayalım o halde:

1. Stajınızı yaparken ciddi olun. Sanki o işi gerçekten yapıyormuş gibi sanki para kazanıyormuşçasına staja dört elle sarılın.

2. İşleri iyi öğrenin. Bu sayede sanki 1-2 yıldır çalışıyormuş gibi tecrübeye sahip olursunuz. 1-2 yıl kısmına takılmayın. :)

3. Kendinize güvenin. Sorumluluk almaya çalışın. Hata yapmaktan korkmayın. Verilen görevleri yapmaya çalışın. Ezik ezik dolanmayın. Genel müdürmüş psikolojisiyle hareket edin.

4. Staj için şirkete girmeden önce şirketi iyi araştırın. Sosyal medya vs. araç olarak kullanılmalı.

5. İş arkadaşlarınızla aranızı iyi tutun.

YENİ MÜHENDİSTEN TAVSİYELER

6. İşinize (stajınıza) geç kalmayın.

7. Elinizde telefonla sürekli uğraşmayın. Bu halde herhangi birine yakalanmanız durumunda onlar üzerinde kötü bir profile sahip olabilirsiniz.

8. İş arkadaşlarınızla (abiler ve ablalarla) yemeğe beraber çıkın. Bu sayede sanki onlarla aynı statüdeymişçesine kendinizi gösterebilirsiniz.

9. İletişimden kaçınmayın. Sorular sorun. Çok bilgi toplamaya, çevrenizi genişletmeye, kendinizi geliştirmeye çalışın. Staj süresince kendinize bir rol modeller edinmeye çalışın. Davranışlarını ve pozisyonunu beğendiğiniz kişilerle bol bol iletişim kurun. Size tavsiyeler verip yol göstermelerini sağlayın.

10. Not defterine kesinlikle sahip olun. Yapılacak şeyleri not edin. Yaptıklarınızı deftere geçirin.

11. Genç beyinler her daim bir yeri benimsemeye daha yatkındır. Uzun dönem stajyer alımı yapan kurumları takip edin.

12. Çalışma hayatının yoğunluğu altında ezilmeyin. Staj yaparken bir yandan da gönüllü faaliyetlerde yer alın. Bu hem sizin psikolojik olarak kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak hem de özgeçmişinize artı değer katacaktır.

13. Mesai saati dolsa da gitsem düşüncesinde olmayın. Bugün neler yapabilirim, neler öğrenebilirim düşüncesiyle bilgiyi adeta sömürün.

Ayrıca buraya tıklayarak sitemizde bulunan tüm staj defteri örneklerine ulaşabilirsiniz.

Faydalı olacağını düşündüğüm aşağıdaki videodan da daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Kaynak : Mert Şef , Youthall Blog

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

A’ dan Z’Ye Sektörel Analiz

Yarattığı katma değer ve istihdam olanaklarıyla ülke ekonomileri için çoğu zaman bir kaldıraç görevini üstlenen İnşaat Sektörü ayrı bir öneme sahiptir. Zira günümüzde 'inşaat',...