Ana Sayfa İnşaat Mühendisliği Yapı Su Yalıtımı Nedir? - Su Yalıtımı Hakkında Temel Bilgiler

Su Yalıtımı Nedir? – Su Yalıtımı Hakkında Temel Bilgiler

Su Yalıtımı Hakkında Temel Bilgiler

Su Yalıtımı Nedir ?

Su yalıtımı hakkında temel bir bilgi vermeden önce su yalıtımı nedir? Bunu bir açıklayalım. Su yalıtımı, suyun ve nemin yapılar, yaşam alanları ve bu alanlarda yaşayan insanlar üzerindeki olumsuz etkilerine sebep olabilecek gerekçeleri tespit edilir. Bu gerekçeleri ortadan kaldırmaya yönelik bütün mimari tasarımları, mühendislik hesaplarını, üretim aşamalarını ve saha çalışmalarını içerisinde barındıran inşaat disiplini “Su Yalıtımı” veya “Su İzolasyonu” olarak adlandırılmaktadır.

Su Yalıtımı Neden Yapılmalıdır?

Suyun ve nemin, binaların yapısal performansı, yaşam alanlarının konforu ve estetiği ve bu alanlarda yaşayan insanların sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak ve binaların ekonomik ömürlerini kısaltmamak için yapılmalıdır.

Su Yalıtımı Yapıların Hangi Kısımlarında Uygulanmalıdır?

Su yalıtımı; yapı temellerinin alt ve yan yüzeylerinde başta olmak üzere. Toprak altında kalan duvarların tercihen dış yüzeylerinde ancak mecbur kalınırsa iç yüzeylerinde uygulanır.

Ayrıca toprak üzerinde kalan ama su ile temas etme ihtimali olan duvar ve cephelerde, düz ve eğimli çatılarda, balkonlarda, ıslak hacimlerde, havuzlarda, su depolarında, su taşıma kanallarında, yapay göl ve göletlerde, tünellerde, köprü ve viyadük temel ve döşemelerinde, arıtma kanallarında ve havuzlarında uygulanır. Binaların kullanım amaçları doğrultusunda su ve nem riski öngörülen her mahalde tekniğine uygun olarak yapılmalıdır.

 

Su Yalıtım Uygulamalarının Tipleri Nelerdir?

Su yalıtım uygulamaları öncelikle yüzeysel ve yapısal olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Yüzeysel uygulamalar, su ve nemden korumak istediğimiz yüzeylere kesintisiz ve tekniğine uygun olarak yapılan imalatlardır. Bu tip uygulamalar sırasında kullanılan su yalıtım malzemeleri öncelikli olarak likit ve örtü tipi ürünler olarak ikiye ayrılabilir.

Likit ve Örtü tipi su yalıtımı ürünleri

Likit tip ürünler kendi içlerinde sürme/soğuk püskürtme ve sıcak püskürtme olmak üzere ikiye, örtü tipi ürünler de kendi içlerinde bitümlü, sentetik ve bentonit olmak üzere üçe ayrılabilirler.

Sürme/soğuk püskürtme tip ürünler de kendi içinde genellikle, çimento esaslı, bitüm esaslı, akrilik esaslı, ms polimer esaslı, poliüretan esaslı ve poliürea esaslı olmak üzere altıya ayrılır.

Sıcak püskürtme tip ürünler de poliüretan, hibrit poliüera ve saf poliürea olmak üzere ise üçe ayrılmaktadırlar.

Yapısal uygulamalar, betonarme imalatlar sırasında taze beton içerisine eklenerek geçirimsizliği artırmayı, inşaat derzlerinden su girişini engellemeyi veya sertleşmiş betondaki su problemlerini çözmeyi amaçlar. Yüzeysel uygulamaları destekleyici nitelikte olması beklenen uygulamalardır. Yapısal uygulamalar arasında harç katkıları, beton katkıları ve su ile hızlı priz alan tıkaçlar kullanılır. Ve enjeksiyon harçları gibi yapı kimyasalları ile pvc, kauçuk, hidrofilik ve sodyum bentonit esaslı su tutucu veya su ile genleşen bantlar kullanılmaktadır.

 

Su Yalıtım Uygulamalarında Dikkate Alınması Gereken Yönetmelik ve Standartlar Hangileridir?

1 Haziran 2018 tarihinde yürürlüğe giren. “Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği”. Su yalıtımı konusunda uyulması gereken usul ve esaslar düzenlenmiştir. Su yalıtım imalatlarının uygulama kuralları için TS 13671. TS 13658, TS 11758-2 ve TS 13766 standartları. Uygulamada kullanılacak malzemelerin seçiminde ise TS EN 15814, TS EN 13956, TS EN 13967, TS EN 13707, TS EN 13969, TS EN 14891, TS EN 1504-2 ve TS EN 859 standartları dikkate alınmalıdır.

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Mayıs 2020) -

 

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 25 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


 

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Baraj inşaatında iş makinesiyle suya düşen işçi kayboldu

Baraj inşaatında iş makinesiyle suya düşen işçi kayboldu - Muş’ta yapımı devam eden Alparslan-2 Barajı’nda iş makinesi ile suya düşen bir işçi kayboldu. Olay, Muş-Varto yolunun...

Çin’de Danimarka Pavyonu

Danimarka Pavyonu Pavyon deyince aklınıza başka bir şey gelmesin, Danimarka'nın World Expo China'da sergilediği Danimarka Pavyonu performans alanından bahsedeceğiz. Çin’in Şangay şehrinde gerçekleşen World Expo 2010’da...

Emirsultan Camii depreme dayanamaz

  Emirsultan Camii depreme dayanamaz   Emirsultan Camii'nin ana kubbesindeki 8 ayrı çatlak restorasyonu durdurdu İki Ramazandır açılmayan Emirsultan Camii'nde restorasyon çalışması sil baştan yapılacak  Restorasyon çalışması...

İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Tarihsel Gelişimi

İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Tarihsel Gelişimi İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Tarihsel Gelişimi | İş sağlığı ve güvenliği dünyada, çalışan işçilerin sağlıklarının korunması ve çalışma devamlılıklarının...

SON YORUMLAR