Tuğla mı? Yoksa Bims mi? Hangisini Kullanmalıyım?

0
görseller: kudret tuğla ve asko bims

Tuğla mı? yoksa Bims mi? Hangisini Kullanmalıyım???

Temel, kolon, kiriş ve döşeme derken sıra duvar örmeye geldi. Peki Tuğla mı kullansam yoksa Bims mi kullansam?

Tuğla nedir?

  • Tuğla: Yapısında büyük oranda kil barındıran ve çeşitli özelliklere sahip toprağın belirli boyutlardaki kalıplara dökülüp yüksek sıcaklıktaki fırınlarda pişirilmesi sonucu elde edilen yapı malzemesidir.
  • Kaplama tuğlaları, taban tuğlaları, pres tuğlaları,baca tuğlaları, asmolen tuğlalar, izolasyon tuğlaları, yığma tuğlaları, yatay delikli tuğlalar, düşey delikli tuğlalar gibi değişik fonksiyonlara sahip tuğla çeşitleri mevcuttur.
görsel: kudret tuğla

Bims nedir?

  • Bims: Yüksek ısı ve ses yalıtımı,yangına karşı yüksek koruma,deprem kuvvetlerine karşı dayanımlı,çevreye herhangi bir zararı olmayan hafif yapı malzemesidir.
  • Bims nasıl yapılır? Bims duvar yapılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? gibi daha fazla ayrın için önceki yazımda bulabilirsiniz. https://www.sanalsantiye.com/bimi-cok-duyduk-peki-ya-bims/
görsel: yörükoğlu

Tuğla ve Bims arasındaki Farklılıklar,Olumlu ve Olumsuz Özellikler

  • Duvar tuğlanın ısı iletkenlik Katsayısı λ (W/m.K): 0.3 tür. Bims ısı iletkenlik katsayısı λ (W/m.K): 0.18 dir. Isı yalıtımı açısından düşürsek bims kullanmak daha avantajlı. Sayılardan anlaşılmak üzere ısı yalıtımında bims kullanmak yaklaşık olarak 2 kat daha yararlı olacaktır.
  • Tuğla duvarın ses iletimi düşüktür. Bims ses iletimi yüksektir.Müzik odası, stüdyo odası,toplantı odası, ofisler gibi ses iletimi istemediğimiz mekanlarda tuğla duvar tercih edebiliriz.
  • Bims basınç dayanımı(N/mm^2) :1,80 civarındadır. Tuğlanın basınç dayanımı tuğla çeşidine göre değişmekte olup bu değer: 2-5 (N/mm^2) civarlarında değer alır.Basınç dayanımı yüksek olduğu için duvarın maruz kalacağı (özellikle deprem kuvvetleri) karşısında tuğla tercih edilmelidir.
  • Bir metrekare tuğla duvar maliyeti bir metrekare duvar bims fiyatından daha ucuzdur.Bu oran zaman içinde değişikler gösterebilir.
  • Bimslerin genellikle birim hacim ağırlığı: 390-600 (kg/m^3) arasındadır.Genel olarak tuğlaların birim hacim ağırlığı :600-700 (kg/m^3) arasındadır.Görüldüğü üzere bimsler tuğlalara oranla daha hafif malzemelerdir.Bunlarda statik açıdan yapıda önem arz etmektedir.

Sanal Şantiyede bulunan diğer karşılaştırmalar:

Tuğla & Gazbeton (Ytong)

Soru Cevapta “Bims mi gazbeton mu?”

Bims mi gazbeton mu?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here