Ana Sayfa İnşaat Mühendisliği Yapı Malzemeleri Tuğla mı? Yoksa Bims mi? Hangisini Kullanmalıyım?

Tuğla mı? Yoksa Bims mi? Hangisini Kullanmalıyım?

Tuğla mı? yoksa Bims mi? Hangisini Kullanmalıyım???

Temel, kolon, kiriş ve döşeme derken sıra duvar örmeye geldi. Peki Tuğla mı kullansam yoksa Bims mi kullansam?

Tuğla nedir?

 • Tuğla: Yapısında büyük oranda kil barındıran ve çeşitli özelliklere sahip toprağın belirli boyutlardaki kalıplara dökülüp yüksek sıcaklıktaki fırınlarda pişirilmesi sonucu elde edilen yapı malzemesidir.
 • Kaplama tuğlaları, taban tuğlaları, pres tuğlaları,baca tuğlaları, asmolen tuğlalar, izolasyon tuğlaları, yığma tuğlaları, yatay delikli tuğlalar, düşey delikli tuğlalar gibi değişik fonksiyonlara sahip tuğla çeşitleri mevcuttur.

görsel: kudret tuğla

Bims nedir?

 • Bims: Yüksek ısı ve ses yalıtımı,yangına karşı yüksek koruma,deprem kuvvetlerine karşı dayanımlı,çevreye herhangi bir zararı olmayan hafif yapı malzemesidir.
 • Bims nasıl yapılır? Bims duvar yapılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? gibi daha fazla ayrın için önceki yazımda bulabilirsiniz. https://www.sanalsantiye.com/bimi-cok-duyduk-peki-ya-bims/

görsel: yörükoğlu

Tuğla ve Bims arasındaki Farklılıklar,Olumlu ve Olumsuz Özellikler

 • Duvar tuğlanın ısı iletkenlik Katsayısı λ (W/m.K): 0.3 tür. Bims ısı iletkenlik katsayısı λ (W/m.K): 0.18 dir. Isı yalıtımı açısından düşürsek bims kullanmak daha avantajlı. Sayılardan anlaşılmak üzere ısı yalıtımında bims kullanmak yaklaşık olarak 2 kat daha yararlı olacaktır.
 • Tuğla duvarın ses iletimi düşüktür. Bims ses iletimi yüksektir.Müzik odası, stüdyo odası,toplantı odası, ofisler gibi ses iletimi istemediğimiz mekanlarda tuğla duvar tercih edebiliriz.
 • Bims basınç dayanımı(N/mm^2) :1,80 civarındadır. Tuğlanın basınç dayanımı tuğla çeşidine göre değişmekte olup bu değer: 2-5 (N/mm^2) civarlarında değer alır.Basınç dayanımı yüksek olduğu için duvarın maruz kalacağı (özellikle deprem kuvvetleri) karşısında tuğla tercih edilmelidir.
 • Bir metrekare tuğla duvar maliyeti bir metrekare duvar bims fiyatından daha ucuzdur.Bu oran zaman içinde değişikler gösterebilir.
 • Bimslerin genellikle birim hacim ağırlığı: 390-600 (kg/m^3) arasındadır.Genel olarak tuğlaların birim hacim ağırlığı :600-700 (kg/m^3) arasındadır.Görüldüğü üzere bimsler tuğlalara oranla daha hafif malzemelerdir.Bunlarda statik açıdan yapıda önem arz etmektedir.

Sanal Şantiyede bulunan diğer karşılaştırmalar:

Tuğla & Gazbeton (Ytong)

Soru Cevapta “Bims mi gazbeton mu?”

Bims mi gazbeton mu?

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
İnş.Müh.İlyas MARAŞ
İnş.Müh.İlyas MARAŞhttps://ilyasmaras.wixsite.com/sitem
İnşaat Mühendisi & Petrol ve Doğalgaz Mühendisi & İş Güvenliği Mühendisi

4 YORUM

 1. Tuğla sektörü gelişmekte ve yeni tasarlanmış doğal yapı malzemeleri sınıfında mükemmel ısı ve ses yalıtımına sahip tuğlalar mevcut. Yalıtımlı tuğla teknolojisi gelişim göstererek aynı özellikleri taşıyan bims ve benzeri ürün gruplarından basınç dayanımı yüksek ve m2 açısından daha avantajlı.
  Tuğla ve bunun gibi yanıcı olmayan doğal yapı malzemeleri, geleceğin inşaat sektörü ve mimari tasarımı anlamında önemli yer tutacaktır.
  İncelemenizi tavsiye ederim…
  https://www.asyatoprak.com/urun/asya-izoyun-tugla/

  • Tuğla gevrek ve kırılgandır. Kazık olarak kullanmak için malzemeyi kuvvetlendirmek gerekir beton olması doğru tercih. Yalnız betonun daha az dökülmesi olası örneğin içinin kutu profil gibi boş olması vb.

 2. Merhaba ev yapımında Bims mi avantajlı yoksa gazbetonmu bims de ısı yalıtımı yapılacağı söyleniyor ama gazbetonda tekrardan ısı yalıtımı yapılmasına gerek olmadığı yer alıyor araştırmalarımda fiyat açısında yüksek gözüksede gazbeton avantajlı gibi görünüyor bilgi verirmisiniz teşekkür ederim bu arada ev yapılacak yer çok yüksek ve havası çok sert bir yer gazbeton etkili olurmu iyi akşamlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Malatya’daki deprem Elazığ’da hissedildi

Malatya’da meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki deprem Elazığ’da da şiddetli hissedildi.Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığından alınan bilgiye göre, merkez üsttü Malatya’nın...

Asmolen Döşeme Sistemlerin Deprem Davranışları

Bu yazımızda, son yıllarda kullanımı oldukça yaygınlaşan asmolen döşeme sistemlerin deprem karşısındaki davranışını inceleyeceğiz. Yazıya başlamadan önce asmolen döşemeyi kısaca hatırlayalım. Asmolen Döşeme Birbirine paralel dişlerin...

5 katlı binanın iki balkonu çöktü, facianın eşiğinden dönüldü

5 katlı binanın iki balkonu çöktü, facianın eşiğinden dönüldü Küçükçekmece'de binanın balkonunun çökme anı kamerada Küçükçekmece’de cadde üzerindeki 5 katlı bir binanın 3. ve 2. katındaki...

1915 Çanakkale Köprüsü’nde itme-sürme metodu uygulandı

1915 Çanakkale Köprüsü’nde itme-sürme metodu uygulandı 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatında itme-sürme tekniği kullanıldı. Avrupa’da 1960’lı yılların başında kullanılmaya başlanan itme-sürme yöntemi Türkiye’de de genellikle köprü...

SON YORUMLAR