More

  Ana Sayfa İnşaat Mühendisliği Yapı Malzemeleri Tuğla mı? Yoksa Bims mi? Hangisini Kullanmalıyım?

  Tuğla mı? Yoksa Bims mi? Hangisini Kullanmalıyım?

  Tuğla mı? yoksa Bims mi? Hangisini Kullanmalıyım???

  Temel, kolon, kiriş ve döşeme derken sıra duvar örmeye geldi. Peki Tuğla mı kullansam yoksa Bims mi kullansam?

  Tuğla nedir?

  • Tuğla: Yapısında büyük oranda kil barındıran ve çeşitli özelliklere sahip toprağın belirli boyutlardaki kalıplara dökülüp yüksek sıcaklıktaki fırınlarda pişirilmesi sonucu elde edilen yapı malzemesidir.
  • Kaplama tuğlaları, taban tuğlaları, pres tuğlaları,baca tuğlaları, asmolen tuğlalar, izolasyon tuğlaları, yığma tuğlaları, yatay delikli tuğlalar, düşey delikli tuğlalar gibi değişik fonksiyonlara sahip tuğla çeşitleri mevcuttur.

  görsel: kudret tuğla

  Bims nedir?

  • Bims: Yüksek ısı ve ses yalıtımı,yangına karşı yüksek koruma,deprem kuvvetlerine karşı dayanımlı,çevreye herhangi bir zararı olmayan hafif yapı malzemesidir.
  • Bims nasıl yapılır? Bims duvar yapılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? gibi daha fazla ayrın için önceki yazımda bulabilirsiniz. https://www.sanalsantiye.com/bimi-cok-duyduk-peki-ya-bims/

  görsel: yörükoğlu

  Tuğla ve Bims arasındaki Farklılıklar,Olumlu ve Olumsuz Özellikler

  • Duvar tuğlanın ısı iletkenlik Katsayısı λ (W/m.K): 0.3 tür. Bims ısı iletkenlik katsayısı λ (W/m.K): 0.18 dir. Isı yalıtımı açısından düşürsek bims kullanmak daha avantajlı. Sayılardan anlaşılmak üzere ısı yalıtımında bims kullanmak yaklaşık olarak 2 kat daha yararlı olacaktır.
  • Tuğla duvarın ses iletimi düşüktür. Bims ses iletimi yüksektir.Müzik odası, stüdyo odası,toplantı odası, ofisler gibi ses iletimi istemediğimiz mekanlarda tuğla duvar tercih edebiliriz.
  • Bims basınç dayanımı(N/mm^2) :1,80 civarındadır. Tuğlanın basınç dayanımı tuğla çeşidine göre değişmekte olup bu değer: 2-5 (N/mm^2) civarlarında değer alır.Basınç dayanımı yüksek olduğu için duvarın maruz kalacağı (özellikle deprem kuvvetleri) karşısında tuğla tercih edilmelidir.
  • Bir metrekare tuğla duvar maliyeti bir metrekare duvar bims fiyatından daha ucuzdur.Bu oran zaman içinde değişikler gösterebilir.
  • Bimslerin genellikle birim hacim ağırlığı: 390-600 (kg/m^3) arasındadır.Genel olarak tuğlaların birim hacim ağırlığı :600-700 (kg/m^3) arasındadır.Görüldüğü üzere bimsler tuğlalara oranla daha hafif malzemelerdir.Bunlarda statik açıdan yapıda önem arz etmektedir.

  Sanal Şantiyede bulunan diğer karşılaştırmalar:

  Tuğla & Gazbeton (Ytong)

  - Advertisement -

  Soru Cevapta “Bims mi gazbeton mu?”

  Bims mi gazbeton mu?

  İnş.Müh.İlyas MARAŞ
  İnş.Müh.İlyas MARAŞhttps://ilyasmaras.wixsite.com/sitem
  İnşaat Mühendisi & Petrol ve Doğalgaz Mühendisi & İş Güvenliği Mühendisi

  Bloga e-posta ile abone ol

  Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

  Diğer 12.514 aboneye katılın

  – Sanal Şantiye’ye Özel İndirimli Eğitimler (Kasım 2020) –

  – Mühendis Akademi Eğitimleri –

  → TBDY 2018’e göre SAP2000 Eğitimi – 60 TL Satın Al


  → TBDY 2018’e göre ETABS Eğitimi – 52.99 TL Satın Al


  → TEKLA STRUCTURES Eğitimi – 52.99 TL Satın Al


  → MSPROJECT Eğitimi – 60 TL Satın Al


  → REVIT Architecture Eğitimi – 45.99 TL Satın Al


  → Revit Structure Eğitimi – 52.99 TL Satın Al


  → Sta4CAD Eğitimi – 45.99 TL Satın Al

  ⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi – 40 TL Satın Al


  ⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci (Metraj Eğitimi) – 36.99 TL Satın Al


  ⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi – 36.99 TL Satın Al


  ⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi – 50 TL Satın Al


  ⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi – 60 TL Satın Al


  ⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi – 40 TL Satın Al


  *Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

  5 YORUM

  1. Tuğla sektörü gelişmekte ve yeni tasarlanmış doğal yapı malzemeleri sınıfında mükemmel ısı ve ses yalıtımına sahip tuğlalar mevcut. Yalıtımlı tuğla teknolojisi gelişim göstererek aynı özellikleri taşıyan bims ve benzeri ürün gruplarından basınç dayanımı yüksek ve m2 açısından daha avantajlı.
   Tuğla ve bunun gibi yanıcı olmayan doğal yapı malzemeleri, geleceğin inşaat sektörü ve mimari tasarımı anlamında önemli yer tutacaktır.
   İncelemenizi tavsiye ederim…
   https://www.asyatoprak.com/urun/asya-izoyun-tugla/

   • Tuğla gevrek ve kırılgandır. Kazık olarak kullanmak için malzemeyi kuvvetlendirmek gerekir beton olması doğru tercih. Yalnız betonun daha az dökülmesi olası örneğin içinin kutu profil gibi boş olması vb.

  2. Merhaba ev yapımında Bims mi avantajlı yoksa gazbetonmu bims de ısı yalıtımı yapılacağı söyleniyor ama gazbetonda tekrardan ısı yalıtımı yapılmasına gerek olmadığı yer alıyor araştırmalarımda fiyat açısında yüksek gözüksede gazbeton avantajlı gibi görünüyor bilgi verirmisiniz teşekkür ederim bu arada ev yapılacak yer çok yüksek ve havası çok sert bir yer gazbeton etkili olurmu iyi akşamlar

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  ABONE OL

  HAFTANIN İÇERİKLERİ

  İzmir’deki Mevcut Yapıların Deprem Performansları

  Yapıların deprem performansları, taşıyıcı sistem seçimine, malzeme kalitesine, proje ile yapının uyumuna, bölgenin depremselliğine, temel zeminine ve yaşına bağlıdır. Yapıya farklı zamanlarda yapılan müdahaleler, yönetmelik...

  Tüketicinin Beynine Giden Yolculuk: Nöropazarlama

  Nöropazarlama (Neuromarketing), insan beynindeki satın alma algısını baştan sona inceleyerek ortaya çıkan sonuçlardan bir pazarlama stratejisi geliştirme tekniğine denir. Bu tekniğini daha geniş şekilde...

  Tekla Structures MAKROLAR Eğitimi – (Yeni Versiyon)

  Bilindiği gibi, 2016 yılında Tekla Structures’ın arayüzü değişti. Eklenen yeni özelliklerle birlikte çelik yapı tasarımında vazgeçilmez bir yazılım haline gelen Tekla Structures’ta en önemli...

  Test: Mühendislik Harikalarına Ne Kadar Hakimsiniz?

  Bu testimizde, dünya üzerinde yer alan çeşitli mühendislik harikalarına yönelik, sizlere bazı sorular yönelttik. Mühendislik harikalarına hakim olduğunuzu düşünüyorsanız aşağıdaki test tam size göre. Test...

  SON YORUMLAR

  • İnşaat Mühendisleri, Mimarlar İçin İndirimli Online Eğitimler ⇒İNCELE
  +