Ana Sayfa Güncel Haberler Türkiye Rüzgar Enerjisinde Önemli Bir Rekora Ulaştı!

Türkiye Rüzgar Enerjisinde Önemli Bir Rekora Ulaştı!

Ülke olarak yenilenebilir enerji kaynaklarına son dönemde yaptığımız yatırımların meyvesini yavaş yavaş da olsa alıyoruz. Bu sene havaların da elektrik üretimi için elverişli olması ile 26 Eylül Çarşamba günü rüzgar enerjisi üretiminde önemli bir rekora ulaştık.

Son yıllarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hem güneş enerjisi hem de rüzgar enerjisi için ciddi yatırımlar yapılıyor. Yapılan bu yatırımların olumlu olarak geri dönüşleri yavaş yavaş da olsa etkisini göstermeye başladı. Ülkemizde bu zaman kadar hizmete alınmış 172 rüzgar enerjisi santrali, 26 Eylül Çarşamba günü rekor kırarak önemli bir rakam elde etti. Hızını artıran rüzgarın etkisi ile enerji üretimi artan rüzgar santralleri, Çarşamba günü üretilen elektriğin %16.8’lik dilimini sağladı.

Türkiye’nin bir sene içinde toplamda tükettiği elektriğin %6.3’ünü rüzgar türbinlerinin ürettiği gerçeğini düşünürsek %16.8’lik üretim rakamı önemli bir rekor. Çarşamba günü üretilen toplam elektrik 780 bin 674 megavatsaate ulaşmış durumda.
Doğal gaz ve kömür yakılarak üretim yapılan santrallerden sonra payı en yüksek enerji üretim birimi olan rüzgar türbinlerinin en büyüğü Manisa Soma’da yer alan Soma Rüzgar Santrali. Soma Rüzgar Santrali’nin kurulu gücü 240MW seviyesinde. Ülkemizdeki diğer 5 büyük rüzgar santralini büyüklüklerine göre şöyle sıralayabiliriz:

Soma Rüzgar Santrali – Manisa 240MW

Dinar Rüzgar Santrali – Afyon 200MW

Geycek Rüzgar Santrali – Kırşehir 168MW

Balıkesir Rüzgar Santrali – Balıkesir 143MW

Osmaniye Gökçedağ RES – Osmaniye 135MW

Rüzgar enerjisi türbinleri

Rüzgar enerjisi ile elektrik üretimi son 5 yılda çok hızlı büyüyor

Her geçen gün anlık olarak artan elektrik tüketim ihtiyacının karşılanmasında anahtar rol oynayan doğal gaz santrallerinde Çarşamba günü 213 bin 537, ithal kömür ile çalışan termik santrallerde 180 bin 622 megavaat saat elektrik üretilmiş. Türkiye’de hidroelektrik, linyit kömürü ile çalışan termik santraller ve ırmak, nehir gibi akarsular üzerine kurulan HES’ler ve güneş olmak üzere 4 farklı santral tipinden daha elektrik üretimi gerçekleştiriliyor.

Ülkemizde kurulu rüzgar gücü 6.6MW seviyesini aşmış durumda. 2005 yılında çıkan Yenilenebilir Enerji Kanunu’nun getirdiği kolaylıklar ile birlikte özellikle son 5 yılda rüzgar enerjisinde her yıl %25-30 seviyesinde bir büyüme rakamı yakalanmış oldu. Bu arada çok yakında Kuzey Ege’de denizlere kurulacak deniz üstü rüzgar enerjisi santralleri ihalesi yapılacak. İhale kapsamındaki kapasite ise bin 200 megavat olarak hedefleniyor.

Rüzgar Enerjisi (RES) Nedir, Nasıl Kurulur ?

Kaynak: donanimhaber.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Kompaksiyon Nedir ? Neden Zeminleri Sıkıştırırız ?

Kompaksiyon, yapıların inşası sırasında zeminlerin iyileştirilmesi için uygulanan en önemli işlemlerden biridir. Kompaksiyonun amacı zemin kütlesinin mühendislik özelliklerinin iyileştirilmesidir. Gelin hep beraber kompaksiyon işleminin...