Ana Sayfa Blog Ünlü İnşaat Mühendisleri - 2

Ünlü İnşaat Mühendisleri – 2

Ünlü İnşaat Mühendisleri serisinin 2.kısmında da İnşaat Mühendisliği bölümünü kazanmış, bitirmiş ama şu an başka bir meslekle uğraşan önemli isimleri sizlerle paylaşacağız. İlk yazıya bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

NOT:Yazıda çoğunlukta olmasa da mimarlık okuyan isimler de bulunmaktadır.

İşte Ünlü İnşaat Mühendisleri

YILMAZ ERDOĞAN

yilmaz-erdogan.jpg
yilmaz-erdogan

1967 Hakkari doğumlu Yılmaz Erdoğan’ın çocukluk yılları Ankara’da geçmiştir. Ankara’nın Aydınlıkevler ilçesinde bulunan Aydınlık Evler Lisesi mezunu olan Yılmaz Erdoğan 1987 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği’ni kazanmıştır. Ancak bu öğrenimini yarım bırakmış ve Ferhan Şensoy’un “Nöbetçi Tiyatro” kadrosuna katılarak kendisine hedefleri doğrultusunda başka bir yön çizmiştir.
Kendisini şu an BKM ÇGH 2 programında yeni öğrenciler yetiştirirken takip ediyoruz.

AHMET VEFİK ALP

ahmet-vefik-alp.jpg
ahmet-vefik-alp

1999-2002 yılları arasında Başbakan Başdanışmanlığı görevini üstlenen Ahmet Vefik ALP 1948 Kızıltoprak doğumludur. 1967’de İstanbul Saint Joseph Fransız Lisesini, 1971’de İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümünü bitirerek mimar, 1973’te Yüksek Mühendis Mimar olmuştur. Amerika, Suudi Arabistan, İsviçre ve Japonya’da birçok çalışma yapmıştır.

MURAT KOSOVA

murat-kosova.jpg
murat-kosova.jpg

Çok küçük yaşlardan itibaren spora ilgi duyan Murat Kosova, ilk olarak voleybol oynasa da sonrasında babasının yönlendirmesiyle beraber amatör seviyede futbol oynamıştır. Yaşadığı sakatlıklar sebebiyle de futbolu bırakmak zorunda kaldı. Üniversiteyi İTÜ İnşaat Bölümü’nden mezun olarak tamamlamıştır. Kendisini şu an NTV %100 Futbol programında izliyoruz.

YASER ARAFAT

4 Ağustos 1929 tarihinde Mısır’da doğdu ve Kahire Üniversitesi’nde öğrenim gördü. Bu dönemde Filistinli Öğrenciler Birliği’nin lideri seçildi. Daha sonra bir süre Kuveyt’te inşaat mühendisliği yaptı. Nobel Barış Ödülü sahibi Yaser Arafat Filistin’in bağımsızlığı için mücadele eden grupların tamamını tek çatı altında toplamayı başaramasa da en azından yaşamı boyunca bu gruplar arasındaki ayrışmanın derinleşmesini önleyen bir lider olarak tarihe geçmiştir.

MURAT MURATHANOĞLU

1958 yılında İstanbul’da doğan Murathanoğlu klasik eğitimini tamamladıktan sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne giderek Illinois Üniversitesi İnşaat Bölümü’nden mezun olmuştur. Spikerliğin yanı sıra basketbolla ilgili birçok spor programı hazırlamıştır.

OĞUZ ÇETİN

1963 Sapanca‘da doğumlu ve Çerkez kökenlidir. 9 yaşında ailesiyle Almanya‘ya giden Oğuz Çetin, futbola Almanya’nın FC Bobingen takımının alt yapısında başladı.1978 yılında 15 yaşında okumak için Türkiye’ye döndü ve İTÜ Sakarya Mimarlık – Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden mezun oldu.

EROL EVGİN

erol-evgin.jpg
erol-evgin

1947 İstanbul doğumludur. Almanca ve İngilizce bilen Erol Evgin’in esas mesleği mimarlıktır ve yüksek mimar Emel Evgin ile evliliğinden ve 2 çocuğu olmuştur.Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Yüksek Mimarlık Bölümü’nü bitirmiştir ve bir süre üniversite öğretim kadrosunda da yer almıştır.

ORHAN PAMUK

1952 yılında İstanbul’da doğan Orhan Pamuk kalabalık bir ailede, Nişantaşı’nda büyüdü. Liseyi İstanbul’da Robert College’de okudu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde üç yıl mimarlık okuduktan sonra, mimar ve ressam olmayacağına karar verip okulu bıraktı.
Kendisi Nobel Edebiyat Ödülü verilen ilk Türk yazarımızdır.

SanalŞantiye

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Dolmuş Taksinin İcadı

Aşçı Halit ve dolmuş taksinin icadı; 1929 yılında dünya genelinde ekonomik kriz patlak verir ve krizin etkileri Türkiye’de de hissedilir. Dükkanlar bir bir kepenk...