Ana Sayfa Blog Ünlü İnşaat Mühendisleri

Ünlü İnşaat Mühendisleri

- Reklam-

Günümüzde televizyonlarda, radyolarda, gazetelerde gördüğümüz, duyduğumuz birçok kişinin asıl meslekleri çoğumuzda merak uyandırmıştır. Bu yazıda bu mesleklerin bizi ilgilendiren kısmı olan inşaat mühendisliği yani ünlü inşaat mühendisleri ile ilgileneceğiz. Kişiler arasında cumhurbaşkanına kadar ilginizi çekecek birçok kişi var.
O halde listelemeye başlayalım.

1. Süleyman Demirel

1949 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesinden yüksek inşaat mühendisi olarak mezun olan Türkiye Cumhuriyeti’nin 9. Cumhurbaşkanıdır. En çok hükûmet kuran siyasetçi, Türk siyasi tarihinde en uzun süre görev yapan 3.başbakan, başbakanlık koltuğuna oturan en genç başbakan, 40 yaşında parti genel başkanı olan en genç politikacı ve 30 yaşında bir kamu kurumuna atanan en genç genel müdür rekorlarını kırmıştır. Boğaziçi Köprüsü’nün ilk projesini hazırlayan, ABD’nin uluslararası mühendislik ve müteahhitlik firması Morrison Knudsen Inc. Türkiye temsilciliğini üstlendi.

2. Oğuz Atay

- Reklam-

1951′de bugünkü adı Ankara Koleji olan Ankara Maarif Koleji‘ni, 1957′de de İTÜ İnşaat Fakültesi’ni bitirmiştir. Üç yıl sonra İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi (şu anki Yıldız Teknik Üniversitesi) İnşaat Bölümü’nde öğretim üyesi olmuştur.. 1975′te doçent olan Atay, Topografya adlı bir de mesleki kitap yazdı. Çeşitli dergi ve gazetelerde makale ve söyleşileri yayınlandı.

 

 

3. Aziz Yıldırım

Ankara Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi’nden (şimdiki adıyla Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi) inşaat mühendisi olarak mezun olan Aziz Yıldırım Fenerbahçe Spor Kulübü’nün eski başkanıdır. NATO Altyapı ihalelerine de katılan Maktaş Mühendislik firmasının sahibidir.

 

 

4. Florentino Pérez

Real Madrid‘in sahibi ve dünyaca ünlü bir müteahhit olan Florentino Pérez de bir inşaat mühendisidir.

 

 

 

 

5. James Buchanan Eads

1820-1887 yılları arasında yaşamış olan Amerikalı inşaat mühendisi ve mucittir. Mississippi nehri üzerine inşa ettiği köprü ile ünlüdür. 50’den fazla icadın patentini elinde bulunduran James Buchanan Eads savaş zamanı (1861) devlet başkanı Lincoln`a buharlı zırhlı gambotlardan oluşan bir filo yapmayı önerdi. 65 günde silahsız olarak 600 tonluk gambotlar yapmak için anlaş­tı. Bir bölümünü 45 günde, geri kalanlarıysa gene kısa süre içinde teslim etti.

 

 

6. Alexandre Gustave Eiffel

Fransız inşaat mühendisi ve mimardır. Fransa’nın en prestijli okullarından École Centrale Paris’ten mezun olmuştur. Amerika’nın meşhur Özgürlük Heykeli’nde çalışan inşaat mühendisinin ölümü üzerine bu işe çağırılmış ve heykelin taşıyıcı sistemini baştan tasarlamıştır. Anıtı inşa etmiş daha sonra söküp New York’a taşımış ve orada yeniden bir araya getirmiştir. Ayrıca isminden de anlaşıldığı üzere Fransa’nın sembolü Eiffel Kulesi’ni inşa eden kişidir.

 

 

7. Mahmut Ahmedinejad

İran’ın akademisyen kökenli 6.cumhurbaşkanıdır.. 1976 yılında İran Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin inşaat mühendisliği bölümünde öğrenim görmeye başlayan Ahmedinejad’ın, aynı üniversiteden trafik ve ulaşım alanında doktora derecesi de bulunuyor.

 

 

 

8. Konrad Zuse

1936 yılında ilk bilgisayarı geliştiren Alman Konrad Zuse de
inşaat mühendisi, mucit ve meşhur bir iş adamıdır.

 

 

 

 

 

9. Carlos Slim

1940 Meksika doğumlu, telekomünikasyon sektöründe Elmex ve América Móvil firmalarıyla bulunan işadamı Carlos Slim de bir inşaat mühendisidir. 2007 senesinde, dünyanın en zengin insanı olmuştur. Amerikan Forbes dergisinin en zenginler listesinde, 74 milyar dolarlık servetiyle 2010 ve 2011 yıllarında da birinciliği elde etmiştir.

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al

5 YORUM

  1. Bu çalışma güzel ancak isimlendirme biraz yanlış bütün inşaat mühendisleri çok önemli meşhurduk bulunduğu koordinatlara bağlıdır.Yanı arkasındaki siyasi güce bağlıdır.Mamafi bu çalışma da emeği geçenlere teşekkür ederim..

    • Sonraki yazılarda tavsiyelerinizi dikkate alarak çalışma yapacağımdan şüpheniz olmasın.Güzel yorumlarınız için ben teşekkür ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Çelik Tel Donatılı Beton Nedir?

Beton : Çakıl, kum gibi "agrega" denilen maddelerin bir bağlayıcı madde ve su ile birleştirilmesinden meydana gelen inşaat yapıtaşıdır. Beton basınç dayanımı yüksek, çekme dayanımı...