Yazarlık Hakkında

Web sitemizde İnşaat Mühendisliğinin internetteki bilgi kaynağı olma hedefi ile yola çıkan Sanal Şantiye 2009 yılında kurulmuştur. Sanal Şantiye de inşaat mühendisliğinin yanı sıra; mimarlık, iş güvenliği, kişisel gelişim gibi alanlarda da yazılar yayınlanmaktadır. Ayrıca bu yazılar facebook’un en büyük inşaat mühendisliği sayfası ve twitter hesabımızda da paylaşılmaktadır.

Nasıl yazmalıyım?

En az 250 kelime içeren yazılarınız özgün olması gereklidir. Diğer web sayfalarından alıntılar direk olarak yer alamaz. Anlamı kaybetmeyecek şekilde düzenleme yapabilirsiniz ancak kesinlikle aynı ifadeler yer alamaz.
Yazmak istediğiniz konunuzla ilgili yabancı sitelerden çeviri yaparak zengin makaleler oluşturabilirsiniz. Görsel unsurları ve videoları çevirerek anlatımınızı daha kuvvetli hale getirebilir, kendi yorumlarınız ile düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Faydalı olduğunu düşündüğünüz bir içeriği re-write* tekniği ile özgünleştirebilirsiniz. Re-write tekniğini Mühendis Beyinler aşağıdaki örnekle açıklamış:

Orijinal makalede geçen cümle:

“Hibe kredi, kendi işini kurmak isteyen girişimcilere verilen, 5 yıl sonra ödemeye başlayacağınız, “Sıfır Faiz” ve uzun vadelerle ödeyeceğiniz kredilerdir. Bu kredi desteğinde hiç faiz ödemezsiniz”

Re-write tekniği ile aynı cümle:

 “5 yıl sonra ve sıfır faizle geri ödeyebileceğiniz ve girişimciler için son derece ideal bir ödeme planı olan kredilere “hibe kredi” denir.”

*Yazınızın sitemizde yayınlanması için kopyala yapıştır yapmayı düşündüğünüz bir içeriğin en az %70 oranında re-write tekniği ile yeniden yazılması gerekir.

Yazar profil bilgilerini nasıl doldururum?

Panele giriş yaptıktan sonra solda bulunan “Profil” menüsünden tüm bilgilerinizi ve profil resminizi güncelleyebilirsiniz. Profil düzenleme alanında bulunan “Biyografik Bilgi” bölümünü kendiniz hakkında kısa bir bilgi girebilirsiniz. Yazılarınızın altında biyografik bilginiz gözükecektir.

Yazımı editör aracılığıyla hazırladım. Şimdi ne yapmalıyım?

Yapmanız gereken tek şey içeriğinizi Taslak Olarak Kaydettikten sonra Mustafa AKSU veya Muhammed DEMİRKOLLU’ya bildirmek. Editörlerimiz gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra yayına alacaktır. 🙂

Yazılarımın daha fazla kişiye erişmesini nasıl sağlarım?

Öncelikle önce çıkarılan görsel önemli. Öne çıkarlın görseli, yazı editörünün sağ en altında bulunan “Öne Çıkarılan Görsel” alanından ekleyebilirsiniz.

– Anahtar kelimeleri nasıl eklerim?

Yazımızın ana fikri ile ilgili bir kaç anahtar kelime eklemek yazının googleda daha hızlı bir şekilde ön plana çıkmasını sağlar. Bunu da yine editörün sağ tarafında bulunan “Etiketler” alanından ekleyebilirsiniz. Birden fazla anahtar kelime eklemek için araya virgül koyun veya her anahtar kelime sonunda “Ekle” butonunu kullanın.

– Facebook paylaşım başlığını nasıl ayarlarım?

Oldukça basit. Yine editörün sağ kısmında bulunan Duyuru: Ayrıntıları Düzenle (Yayımla veya taslak olarak kaydet butonunun hemen altında) kısmından “Kişisel Mesaj” alanını düzenleyerek facebook ve twitter’da paylaşım başlığını değiştirebilirsiniz.

Öne çıkan yazarlar listesinde nasıl yer alabilirim?

Düzenli olarak web sitemizde yazmaya başladığınız zaman öne çıkan yazarlar listesinde yer alacaksınız. Ortalama 8. yazınızda bu listeye dahil olacaksınız.

 

Sevgiler!