Ana Sayfa Blog Mühendislik Harikaları Anadolu'nun Eşsiz Mimari Şaheserlerini Görmeye Hazır mısınız?

Anadolu’nun Eşsiz Mimari Şaheserlerini Görmeye Hazır mısınız?

Mimarlık; insanoğlunun varlığıyla birlikte etrafını inşa etme çabası, doğanın fiziksel koşullarından korunma çabasıdır.

Mimarlık başını sokacak bir mekân arayışı sonrasında malzemelerin ve bilimin gelişimiyle birlikte basit ihtiyaçlardan ihtişama, işlevsellikten estetiğe, günü kurtarmaktan tarihe tanıklık etmeye ve en önemlisi de insanların ait oldukları coğrafyaları ifade etme biçimine dönüştü. Şu an üzerine bastığımız şu topraklar hiç şüphesiz sayısız medeniyetlerin en canlı tanığı. Dolayısıyla mimarlık ve mimari eser de…

Türkiye Topraklarında Görülmesi Gereken 12 Mimari Yapı Hangileridir?

Şimdi sizler için ‘Türkiye’nin Mimari Şaheserleri’ belgeselinde yayımlanan, yapıldıkları tarihten itibaren bu yana gören herkesi kendisine hayran etmekle meşgul 12 mimari şaheseri göstereceğim. Bu 12 mimari eser  kesinlikle dünya gözüyle görebileceğiniz en nadide eserlerdir.

    AYASOFYA

En çok ziyaret edilen müzeler arasında yer alan Ayasofya, Doğu Roma İmparatorluğu’nun İstanbul’da yapmış olduğu en büyük kilisedir. 916 yıl kilise olarak kalan Ayasofya, 1453 yılında Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethetmesiyle birlikte camiye çevrilmiştir. 1915 yılında ise Atatürk’ün emri ile müzeye çevrilmiştir.

 DİVRİĞİ ULU CAMİİ

Bu eşsiz mimari eser Sivas’ın Divriği ilçesinde bulunur. Bu yapıtın en dikkat çeken özelliği ise caminin batı kapısında, kapının mimari özelliklere bağlı olarak mayıs ile eylül ayları arasında ikindi namazından 45 dk önce insan silueti belirmektedir. Bu siluet önce Kur’an okuyan bir insan, namaz vakti yaklaşınca ise ellerini bağlayarak kıyamda duran insan şeklini almaktadır. Ve bu eser hakkında Evliya Çelebi’nin notlarında bu şaheser için “Methine diller kısır, kalem kırıktır” demiştir. Bu sözler aslında yapıyı özetler nitelikte.

 ERZURUM ÇİFTE MİNARELİ MEDRESE

 

Erzurum’un simgesi haline gelen ve 13. yüzyılın sonlarında inşa edilen Çifte Minareli Medrese, Selçuklu medeniyetinin günümüze ulaşan en önemli mimari eserlerindendir. Medresenin özellikle taç kapısında bulunan bezemeler, Selçuklu taş süslemesindeki derinliği ve estetik anlayışı gösterir.

SELİMİYE CAMİİ

İstanbul’dan önce Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapan Edirne ile özdeşleşerek bu kentin simgesi haline gelen Selimiye Camii dünyanın gelmiş geçmiş en büyük ve dahi mimarlarından Mimar Sinan’ın eseridir. Ve Mimar Sinan bu camiyi “Ustalık Eserim” olarak tanımlar.

SÜMELA MANASTIRI

Trabzon’un Maçka ilçesinde yer alan, halk arasında“Meryem Ana” adı ile anılan Sümela Manastır’ı bulunduğu vadiden yaklaşık 300 metre yüksekliktedir.

SÜLEYMANİYE CAMİİ

Kanuni Sultan Süleyman’ın isteği üzerine Mimar Sinan tarafından yapılan ve Mimar Sinan’ın “Kalfalık Eserim“ olarak adlandırdığı Osmanlı Dönemi Mimari Şaheserlerinin en önemli örneklerinden birisidir. Bu mimar eser Mimar Sinan yeteneği ve zekası sayesinde düşünmüş olduğu yağ lambalarından çıkan isleri bir bölgeye toplayacak hava akımını hesaplayıp, caminin ana giriş kapısının üzerinde bir odada toplamıştır ve bu toplamış olduğu isleri de mürekkep yapımında kullanmıştır.

BURSA ULU CAMİİ

Evliya Çelebi’nin deyimiyle Bursa’nın Ayasofyası’dır Bursa Ulu Camii. Anadolu Türk mimarlığının en büyük camisi olan Ulu Camii, Bursa’nın merkezidir ve itibarı en yüksek mabedidir.

BURSA YEŞİL CAMİİ

- Advertisement -

Osmanlı’nın eski dönem mimari eserlerinden biri olan Yeşil Camii; zamanında hükümet konağı olarak da kullanılan iki kubbesi bulunan ve “Ters T” planı ile görenlerin gözlerini kamaştırıyor.

TOPKAPI SARAYI

Osmanlı İmparatorluğu’nun 600 yıllık tarihinde devletin idare merkezi olarak kullanılan Topkapı Sarayı, birçok tarihi olaya tanıklık etmekle birlikte Osmanlı Padişahlarının yaşadığı saray olarak karşımıza çıkan mimari şaheserlerden birisidir.

SULTANAHMET CAMİİ

Sultan 1. Ahmet’in emriyle 17. Yüzyılın önemli eserlerinden biridir. Bu mimari eser mavi, yeşil ve beyaz renkli İznik çinileriyle bezendiği için Avrupalılarca Mavi Camii (Blue Mosque) olarak adlandırılır.

MEVLANA TÜRBESİ

Bugün müze olarak kullanılmakta olan Mevlana Dergahının yeri, Keykubad tarafından Mevlana’nın babası Sultanü’l-Ulema Bahaeddin Veled’e hediye edilmiştir. Sultanü’l-Ulema 12 Ocak 1231’de vefat edince türbedeki bugünkü yerine defnedilmiştir. Sultanü’l-Ulema’nın ölümünden sonra kendisini sevenler Mevlana’ya müracaat ederek babasının mezarının üzerine bir türbe yaptırmak istediklerini söylemişlerse de Mevlana “ Gök kubbeden daha iyi türbe mi olur?” diyerek bu isteği reddetmiştir. Ancak kendisi vefat edince Mevlana’nın oğlu Sultan Veled türbe yapmak isteyenlerin isteklerini kabul etmiş ve “Yeşil Kubbe” denilen türbe yapılmıştır.

KOCATEPE CAMİİ

- Advertisement -

Kocatepe Cami, Ankara’nın en merkezi noktası olan Kızılay Meydanı’nın üst tarafında yer alan Kocatepe Semt’ inde 1944’de yapılmaya başlanmıştır.

Gördüğünüz gibi olağanüstü zengin bir kültüre sahip olan Anadolu’da sayısız uygarlığın benzersiz yapılarıyla bu 12 mimari eser ile beraber yaşıyoruz. Türkiye tarihini oluşturan geleneklerin, inançların, fikirlerin tanıklığını yapan bu mimari şaheserler, yüksek estetik değerleriyle Anadolu mozaiğinin zenginliğinin ne kadar güçlü olduğunu bizlere sergiliyor.

 

KAYNAK : Trt Diyanet

 

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Eylül 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 36.99 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Avatar
Halil İbrahim Başıbütün
İnşaat mühendisi adayı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Yapıda Oluşan Deprem Kuvvetini Kafanızda Canlandırın

(Yazı inşaat mühendisleri için yazılmıştır)Bir dizayn yapıyorsunuz, ama dizayn ettiğiniz binadaki esas kuvvet olan deprem kuvvetini bilmiyorsunuz. Gel gelelim inşaat mühendisi olarak dizayn ettiğiniz...

Gezen Küçük Evler: Küçük Ölçekli Mimaride Esneklik ve Hareketlilik

Gezen Küçük Evler: Küçük Ölçekli Mimaride Esneklik ve Hareketlilik Tekerleğin nerede ve ne zaman icat edildiği tam olarak belli değil, ancak tekerleğin tarihi üzerine bir...

Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelikte Yürütmenin Durdurulması Kararı Verildi!

"Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelik"in bilimsel ve teknik gereklere ve kamu yararına aykırı bir kısım maddelerinin iptali istemiyle açılan davada Danıştay tarafından yürütmenin durdurulmasına karar...

İMO: Yapı Denetim Faaliyeti Yürüten Meslektaşımıza Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz!

İMO:Yapı Denetim Faaliyeti Yürüten Meslektaşımıza Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz! 15 Eylül 2020 tarihinde Yapı Denetim Firmasında görev yapmakta olan bir İnşaat mühendisi, Ankara Mamak`ta yaptığı...

SON YORUMLAR

• Yeni REVIT STRUCTURE Eğitimi 41.99₺! Son gün 30 Eylül! ⇒KAYDOL
+