Ana Sayfa Blog Kadınlar için inşaat mühendisliği uygun bir meslek mi?

Kadınlar için inşaat mühendisliği uygun bir meslek mi?

- Reklam-

Üniversiteye hazırlanan bir çok kadın öğrencinin aklında ki sorulardan biri ”Kadınlar için inşaat mühendisliği ne kadar uygun bir meslektir?” Bu konuda facebook gurubumuzda bir çok kadın takipçimizden gelen oldukça fazla soruyla karşılaşıyoruz. Bu nedenle bir yazı hazırlayıp akıllarda ki soruları nispeten cevaplamak istiyoruz.

Neden kadınlar inşaat mühendisliğinden çekiniyor?

Bu sorunun kaynağı toplum yapımızla alakalı. İnşaat mühendisliği denilince akla zor bir meslek şantiyecilik, toz, toprak ve çamur geliyor. Yani işin zorluğu bir kadın için ne kadar uygun sorusu akıllara getiriyor. Bu soru üzerine aileler çocuklarına müdahale etme gereksinimi duyuyor. Bu nedenle rahat bir meslek görünümünden inşaat mühendisliği seçeneğini çıkartıyorlar. Ama bu oldukça yanlış ve bilinçsiz bir yaklaşım. Çünkü inşaat mühendisi sadece şantiyelerle sınırlı bir meslek olmadığı gibi oldukça zevkli bir meslektir. Bunun yanında sadece inşaat mühendisliği değil, diğer bütün mesleklerinde zorlukları bulunmaktadır. Bu konuda masa başı iş olsun rahat olsun düşüncesi de zamanla yanlış ve stresli bir tercih olabiliyor.

Peki inşaat mühendisliğini kazanan bir kadın okulda zorlanır mı?

Sadece inşaat mühendisliği ile bu konuyu sınırlamak oldukça yanlış ve sığ bir düşüncedir. Çünkü mühendislik dallarının her biri temel doğa bilimlerini içinde barındırır. Bu nedenle bir mühendis adayını cinsiyet bazında değerlendirmek oldukça yanlıştır. Yani başarı cinsiyetten çok çalışma ve yeteneğe bağlıdır. Bununla birlikte üniversite yaşamında mühendis adayı kadın arkadaşlarımızın büyük bir çoğunluğu oldukça başarılı bir şekilde mezun olabiliyorlar.

Okul bittikten sonra devlette mi özel sektörde mi çalışmayı tavsiye edersiniz?

- Reklam-

Bu konu genel olarak sadece kadınları değil diğer tüm mühendis adaylarının da ortak sorusudur. Bu nedenle kişisel beklentiler ile doğrudan alakalıdır ve tavsiye vermek oldukça yanlıştır. Kazanç beklentisi, gelecek planlarını doğru yaparak tercih yapmanız en doğru düşünce tarzıdır. Yani mutlu olacağınız işi ve iş yerini seçmeniz sizin elinizde ve çalışmanıza bağlıdır. Devlet memuru olarak ilk başta tatmin edici ücretler kazanabilirsiniz ama bu özelde çalışan veya kendi işini yapan meslektaşlarınızın sizden daha iyi yerlere gelmesini veya daha çok para kazanmayacağı anlamına gelmez.

Peki şantiyede mi büroda mı çalışmamızı tavsiye edersiniz?

Şantiye işleri yerine göre oldukça zor işlerdir. Büro mühendisliği ise masa başı iş olarak görüldüğü için göze daha kolay gelmektedir. Bu noktada büro işleri daha cazip görünse de bu çoğu zaman tam tersi de olabilmektedir. Şantiye zor olabilir ama zevklidir. Şantiyelerde bir deyim vardır ”Şantiyenin tozunu yutan ondan vazgeçemez.” Bunun sebebi ise zamanla anlaşılacak bir duygudur. Çünkü işin proje kısmı sadece hayali bir bakış açısından ibarettir. Kesinlikle bu demek değildir ki proje mühendisleri işin bir parçası değildir. Yalnız şantiyeciler projeyi esere dönüştürdükleri için işin bitiminde onu gözle görürler ve bunu biz yaptık duygusunu yaşayabilirler.

Hiç şantiyede çalışan kadın mühendis arkadaşınız var mı?

Bu konuda yıllar önce inşaat mühendisliğine ve şantiyeciliğe ilk başlamama vesile olan kadın meslektaşımdan bahsetmeden geçemem. Kendisi 5 yıldır şantiye şantiye gezerek bir çok önemli esere imza atmış önemli bir kadın inşaat yüksek mühendisidir. Gece gündüz demeden kar, yağmur, çamur demeden beton ile demirin aşkını kalıpta buluşturmuş ve yaşama eserler kazandırmıştır. Tabi bunu tek başına yapmadı ama cesareti ve azmi ile bir çok kadının tırnağım kırılır korkusuyla yakınına dahi yaklaşmadığı alanların içinde çabalarıyla önemli eserler inşa etti.

İnşaat mühendisliği mesleğini tavsiye eder misiniz?

Bir inşaat mühendisine sorulabilecek en zor sorulardan biridir. Ama eğer mesleğinizi severek yapacaksanız, ortaya çıkarttığınız eserlerden, çizdiğiniz projelerden, yönettiğiniz işlerden mutluluk hazzı alacaksanız inşaat mühendisliği dünyanın en güzel mesleğidir. Üniversiteye hazırlanan, inşaat mühendisliği bölümlerinde okuyan bir çok öğrenci ”Civil Engineering” teriminin ”civilization” yani uygarlık, medeniyet gibi kelimelerden geldiğini öğrenmeden mühendis olacağım dememelidir. Çünkü inşaat toplumumuzda sadece konut yapan kesimin temsilcisi gibi görünse de, yolları, barajları, enerji santrallerini ve hatta kaldırımları dahi inşa edenler inşaat mühendisleridir.

10845911_10202458300053631_9075277326431061632_n
Bu yazımda bana ilham kaynağı olan İnş.Yük.Müh. Nagihan Çevik’e teşekkürü bir borç bilirim.

Son olarak inşaat mühendisliği cinsiyete bakmaksızın yapılabilecek eğlenceli ama bir o kadar da zor meslektir. İnşaat mühendisleri diğer mühendislikler gibi her toplumun önemli ve saygıya değer bireylerindendir. Daha önce de dediğimiz gibi ”Uygarlık var oldukça, birileri onu inşa etmek zorundadır.”

İnş.Yük.Müh. Muhammed DEMİRKOLLU

 

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri (Şubat 2020'ye özel)-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al
MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al
REVIT Eğitimi - 50 TL Satın Al
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnş.Yük.Müh.Muhammed Demirkollu
İnşaat Yüksek Mühendisi / İSG Uzmanı

2 YORUM

 1. Dear Sir/Madam,

  It has come to our attention that sanalsantiye.com/bayanlar-icin-insaat-muhendisligi-uygun-bir-meslek-mi/ is using Giatec’s proprietary image without prior permission from anyone in our company.

  We are proprietors of all copyrights for the images and, as such, we request that if you keep using our images on your website, you must include a link to our website (giatecscientific.com/); otherwise, we will have to kindly request that you take down our image from your website.

  Please see attachment above

  Sincerely,

  Giatec Scientific Inc.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Enerjinin kalbi Antalya’da atacak Enerex 2020

Antalya’da ENEREX Enerji Verimliliği ve Dönüşümü Fuarı, 27-29 Şubat tarihleri arasında kapılarını ziyarete açacak. Fuara 10 binin üzerinde ziyaretçi bekleniyor. Antalya Expo Center’da üç gün...