Kimler Şantiye Şefi Olabilir?

21

15/09/2018 tarihli haber güncellemesi:

18/05/2018 tarih 30425 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 11.05.2018 tarih ve 7143 sayılı Vergi ve Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle  Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 18. 19. 20. 21. Maddeleri ile 4708 sayılı Yapı Denetim Kanununda değişiklikler yapılmıştır. Bu değişiklikler sonucunda teknik öğretmenler ve teknikerler “belirli sınırlamalar altında”  01/01/2019 tarihinden itibaren yardımcı kontrol elemanı olarak yapı denetim firmalarında görev alabilecekler. Bunun yanında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğünün web sitesinde yer alan duyuruya ve Bakanlığın 06.07.2018 tarih 118756 sayılı BİMER başvuru cevabına göre teknik öğretmenler ve teknikerlerin yine belirli sınırlamalar altında şantiye şefliği yapabileceğinden bahsediliyor. [Kaynaklar:3,4]


TMMOB’un 28.02.2014 tarihli haberine göre;

Danıştay 6. Daire Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları ile Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmeliğin bazı maddelerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali için TMMOB tarafından açılan davada ara kararını verdi. Mahkeme, teknik öğretmen ve teknikerlerin şantiye şefliği yapabilmesini düzenleyen maddelerin yürütmesini durdurdu.

Danıştay 6. Daire, Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları ile Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmeliğin 10 maddesinin 1. fıkrasında yer alan “veya bunlara ilişkin teknik öğretmen veya tekniker” ibaresi, 14. fıkrasının tümü ile 15. fıkrasının “ve teknik öğretmen unvanlı teknik personelin” ibaresinin yürütmesinin durdurulmasına, dava konusu edilen diğer madde ve ibareler yönünden ise yürütmenin durdurulması isteminin reddine oybirliği ile karar verdi.

TMMOB tarafından açılan davada; 16 Aralık 2010 tarih 27787 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe giren “Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları ile Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmeliğin” 1, 2, ve 5 (eksik düzenleme nedeniyle) 10. maddenin 1, 2, 5, 14 ve 15 fıkralarının ve 10. maddenin 12. fıkrasında geçen “binanın kullanım amacına uygun olarak “ibaresi ile mühendis veya mimar arasındaki “veya” ibaresinin iptaline, öncelikle yürütmenin durdurulmasına karar verilmesi istemiyle dava açılmıştı.

İlgili Mahkeme Kararı:

http://www.imo.org.tr/resimler/dosya_ekler/a88782a54fa44d4_ek.pdf?tipi=80&turu=H&sube=0

Not: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğünün 18 Mayıs 2018 tarihli duyurusundan sonra yukarıda belirtilen Danıştay kararı güncelliğini yitirecek gibi görünüyor.  


 

Özetle;

Kimler şantiye şefi olabilir?

İnşaat Mühendisleri, Mimarlar, ilgili meslek odaları tarafından şantiye şefliği eğitimi almış Makine Mühendisleri ve Elektrik Mühendisleri Şantiye Şefi olabilir.

Yapı İşleri Genel Müdürlüğü’nün web sitesinde yaptığı duyuruya ve 06.07.2018 tarih 118756 sayılı BİMER başvuru cevabına göre 01/01/2019 tarihinden itibaren teknikerler ve yapı öğretmenleri “belirli sınırlamalar altında” şantiye şefi olabileceğinden bahsedilse de tekniker ve yapı öğretmenlerinin şantiye şefliği yetkisine dair resmi gazetede yayımlanmış herhangi bir yazı bulunmamakta.

Not: Şantiye Şefliği yetkisi sınırı mühendis ve mimarlar için 30.000 m2 veya 5 adet şantiyedir. Yapım işi tek ruhsata bağlı veya toplu yapı niteliğinde ise 30.000 m2 sınırı aranmaz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü’nün 06.07.2018 tarih 118756 sayılı BİMER başvuru cevabı:

Görsel Kaynak: https://www.facebook.com/groups/instek/permalink/10156151623113462/
Kaynaklar:
[1] http://www.tmmob.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=9633
[2] http://izmir.imo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=4530&tipi=2&sube=16#.U5_2u5RZVMk
[3] http://www.resmigazete.gov.tr/main.aspx?home=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/05/20180518.htm&main=http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/05/20180518.htm
[4] http://yapiisleri.csb.gov.tr/yapi-denetim-sisteminde-degisiklik-haber-226042

21 YORUM

 1. BİNLERCE TEKNİKER YETİŞTİREN YÜKSEK OKUL VAR EML+2 YILLIK KENDİ BRAŞINDA MEZUN KİŞİLER 5-6 YIL EĞİTİM ALIRDA NASIL OLURDA YETKİSİ OLMAZ ANLAŞILIR GİBİ DEĞİL O OKULLARA GİDENLER SIRF MERAKLARINI GİDERMEK İÇİNMİ OKUYORLAR HİÇ DÜŞÜNEN VARMI BİZ KİMİZ BİLEN VARMI BU NE SAYĞISIZLIKTIR YETER YETER YETER
  ARTIK BİZDE VARIZ BURDAYIZ YOK HÜKMÜNDE DEĞİLİZ O KADAR

 2. inşaat mühendisliği dışında kalanların hiçbiri şantiye şefliği yapamaz…bu zamana kadar yapılan yapılarda yıkılanların %86 sının şantiye şefleri mimar-makine mühendisi – elektrik mühendisi ve diğerleridir… şantiye şefleri inşaat mühendisi olan yapıların % 14 ü yıkıldı ve bunlarda depremde yıkılanlar… durduk yere çökmediler…

 3. Bu bi haksızlık. Adaletsizlik. Inşaat Teknikerlerine hoe bakan zihniyete yazık. Ara eleman olarak kullanın işi saniyede Tekniker cevirsin. Ama gel gelelim adamlara bir hal bile verme..ya şantiye sefligine elektrik makine mühendisi ne alaka.onlar ne anlar kafadan, inceden. Ülkemizdeki bir diğer adaletsizlik ise is güvenliği Uzmanlığına adamlar biyoloji kimya okuyana bu yetkiyi veriyi. Insaat noktasinda yalnis ya bu adamlar ne anlar inşaattan. Bu tip kararlar uygun değil. .

  • Arkadaşım sen santiye sefligi ve isg yi ne saniyorsun? Makine ve Elektrik muhendisi senin insaatcinin gordugunden daha yuksek bir matematik ve fizik bilgisine sahip. Insaatta da mukavemet bilgisi makine muhendislerinde yukarida deil insaatcilarin. Ya malzeme bilgisi sen insaatta kullandigin demirin nesini biliyorsun. ? Almadigin egitim hakkinda cok fazla yorum yapma. Makine muhendisligi Mechanical Engineering diye gecer. Bunu hic dusundun mu acaba neden. Mekanik nedir bu sorularin cevabini ogren. Insaat yapmak sadece sahaya hakim olmak degildir. Bilgi ve matematik gerektirir. Muhendislik egitimleri hic kolay degil. 4-5yil kafa patlatiyorsun. Bu emegin bi karsiligi olacak. Teknikerlere gelince aldiklari egitimi yapi sanat liselerinde daha fazlasiyla veriyorlar. Gocunanlar varsa 81 ilde uni var muhendislik okuyabilirler. (Bende Teknikerlikten Muhendislige yukselen Bir MAKINA MUHENDISIYIM. )

   • bende inşaat teknikerliğinden mühendisliğe geçen biriyim ve myo larda inşaat teknoleji bölümü mühendisliğin neredeyse bütün derslerini veriyorlar yüzeysel olarak bu kadar aç gözlü olmayın bir sürü tekniker arkadaşımız var benden daha çok bilgiye tecrübeye sahip teknikerlerde var yanlış düşünüyorsunuz aç gözlü olmayın !

  • Kardeş sen inşaatın hic bir seyinde anlamamışsın biz makine mühendisleri inşaatın mekanigini yapmakla meşguluz isimiz insaat odaklı oldugu icin hakkimiz var sen insaat teknikerlerine neden hak verilmiyor diye sorguluyorsun git bi arastir insaat muhendisinin ne kadar onemi var gel gor ki sen teknikere neden hak verilmedigini sorguluyorsun soruyorum hayatinda hic diferansiyel gordunmu mukavemet malzeme bilgisi gordunmu birakta makina muhendisligi şantiye şefi olsun o kadar zor ve parlak bir bolumun gelecegin mesleklerinden olması icten bile degil.ki zaten makina sektoru cok gelismis ve revacta bir durumda.

 4. ŞİMDİ KAMUDA BİNLERCE TEKNİKER ARKADAŞIMA TRİLYONLUK İNŞAAT İŞLERİN KONTROLLUĞUNU VEYA YAPI DENETİMLİĞİNİ YAPTIRIYORLAR. BU HUSUS KONTROL YÖNETMENLİĞİNDE DE VAR. AMA TEKNİKER EMEKLİ OLDUKTAN SONRA NE ŞANTİYE ŞEFLİĞİ YAPABİLİYOR, NEDE MÜTEAHHİTLİK. BENCE BELİ BİR M2 KADAR TEKNİKER MESLEKTAŞLARIMIZ ŞANTİYE ŞEFLİĞİ VE MÜTEAHHİTLİK YAPABİLMELİ EN AZINDAN MİSAL 12 DERSLİKLİ BİR İLKÖĞRETİM OKULU GİBİ, BEN ÖYLE KENDİNİ YETİŞTİRMİŞ TEKNİKERLERİ BİLİYORUM ABARTI GİBİ OLMASIN MÜHENDİS VE MİMARLAR ONUN EMRİ ALTINDA ÇALIŞIYOR. TEKNİKER ARA ELEMANDIR YAŞAMI BOYUNCA VE TECRÜBELERİ İLE ZAMANLA ARA ELEMANLIKTAN TERFİ ETMELİDİR. SAYGILARIMLA BAHATTİN KÖSE 25 YILLIK İNŞAAT TEKNİKERİ.

 5. YAKINDA BİLGİSAYAR MÜHENDİSLERİ NEDEN ŞANTİYE ŞEFLİĞİ HAKKI VERİLMEDİ DİYE HAK ARAYIP MAHKEMEDE KAZANACAKLAR. TMMO NE KADAR AÇ KALMIŞ DA YEMEMİŞ İÇMEMİŞ TEKİKERLER İÇİN MAHKEME AÇMIŞ BRAVO PEKİ SANA ŞANTİYEDE ELİN KOLUN OLACAK ELEMAN YENİ MEZUN MESLEKTAŞIN MI? YOKSA MAHKEME KARARI İLE SOKAKTAN BİR ADAM MI? O KADAR İŞİ GÖRECEK AVRUPADA 1 MÜHENDİSE 20 TEKNİKER DÜŞERKEN TÜRKİYEDE KARİYER BENCİLLERİ YÜZÜNDEN GÖZÜ AÇ İLKESİZ KİŞİLİKLER YÜZÜNDEN
  DÜŞÜLEN DURUMA BAKIN YAPTIĞIN İŞ 1948 DE ALMAN STANDARTLARI BİLE DEĞİL BULDUĞUN NE ÜRETTİĞİN NE NEYİ KİMLE BÖLÜŞEMİYORUZ. AYIP YA HELE TEKDER BU SAHNE KARŞISINDA İLANLA AÇIKLAYIP SEYREDİYOR İŞTE BİZİM ÜLKEMİZ İNSANI KÜLTÜRÜ SÖRMÜSÜ OLMAYINCA BİTER.
  BAM TELİNE BASTIYSAK KUSURA BAKMAYIN AFFALO SAKIN YANLIŞ ANLAMAYIN BİR DEN ÇOK HAKSIZLIĞI DİLE GETİREYİM DEDİM.

 6. Mimar ve insaat muhendislerinin isi sadece yapi tasarlamak ve onu yapmak bunun uzerine yillarca egitim aliyorlar. Ama makina muhendisi ve elektrik muhendisleri farkli bir cok dalda egitim aliyor ve is yapabiliyorlar. Santiye sefligi kesinlikle bu muhendisliklere verilmemeli. İnsaat teknikerleri sizden daha cok hakediyor en azindan onlara belli bir m2 verilebilir yada adet limiti konabilir.

  • aç gözlü olmayın bu kadar piyasada herkes biliyor şantiye şeflerini şantiyenin nerede oldugunu bile bilmazler burda gelirler dayılanırlar yok edebiyat mezunu şantiye şefi olsun bi ara gitde inşaat teknolejisi alanının derslerine gir araştır

   Yorumu Cevapla

 7. Dostlar selamlar,
  Çevre mühendisiyim, fakat bu mesleği hiç yapmadım. Hayatım yol, köprü, sanat yapıları, havaalanı vs.altyapı işlerinde geçti. Becerikli bir insansın ki herhalde çoğu şantiyelerde gayriresmi Şantiye şefliği yaptım. İşim gereği çok inşaat mühendisi ile temas halinde idim.
  Sonuç: Şantiye şefi kesinlikle en az 5 yıl aynı işte tecrübeli “İnşaat mühendisi veya mimar olmalı”. İnanın kendilerinden çok şey öğrendim; bakış açıları, işe nasıl yaklaşacakları, çözüm önerileri, mukavemet, statik vs bu teknik insanlarda var. O nedenle bu işler hafife alınacak işler değil. Ben şuanda alaylı bir İnşaat mühendisi yım. Dünyaya bir daha gelsem İnşaat mühendisi olarak gelirim. Saygılar. Kısaca bu işler çocuk oyuncağı değil…

 8. hak olan haklıya geri verildi doğru olanda buydu teknikerlerinde belirli sınırlamalar altında şantiye şefliği yapabileceğine inanıyorum . nice mühendislere taş cıkaracak tekniker ve teknik öğretmenler tanıyorum bence birbirimizin ekmeğinde gözümüz olmamalıo hepimiz aynı yolun yolcusuyuz aslında

  • Olur mu hiç???? Proje çizilsin Ankara dan şurdaki burdaki çizim ofislerinden gelsin mühendisinin önüne baksın göz ucuyla tamam mukavemet statik desin teklif alsın öğlen yemek yemeklerinde yapı şirketleriyle mühendislik tecrübesiyle :)) patronu da tavladı mı tmm gelsin 7000_10000 TL şefim ben hesabı ver eline şimdi teknıkerle yada tekniker görünümlü formene uğrassınlar mekanik, hafriyat, kalıp, çelik, kolon, kiriş.,yevmiye,yakıt,siğorta giriş cıkış, iş güvenliği, kontrol müh tavlama, kapının lentosuna kadar sorumlu ol ne güzel mühendislik ben ac gözlülük için istemiyorum hakkımı istiyorum vermek istemiyorsan o zaman gel senle yapalım bi zahmet sahata şu yapıyı……

 9. ARKADAŞLAR BEN BİR YAPI ÖĞRETMENİYİM ÖNCELİKLE EĞİTİM SİSTEMİNİN YARATTIĞI BU DÜZENSİZLİĞİ ŞİMDİ TMMOB NİN ÜSTÜNE SUÇ ATMAKLA DÜZLTMEYE ÇALIŞMAK DOĞRU DEĞİL. BAŞTAN BUNU SÖYLEMEK İSTİYORUM İKİNCİSİ MADEM YAPI ÖĞRETMENLERİ VE TEKNİK ELEMANLAR DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ KADAR İŞE YARAMIYOR NEDEN BU İNSANLARA MÜHENDİSLİK HAKKI VERİYORSUNUZ ÜÇÜNCÜSÜ 10 YILLIK ŞANTİYE TECRÜBEM VAR BURAYA GEÇİP AHKAM KESEN MALZEME BİLGİSİ DİFERRANSİYEL MATEMATİK FİZİK KİMYA STATİK AKIŞKANLAR MEKANİĞİ MUKAVEMET VS VS VS BİLİYOR MUSUNUZ DA KONUŞUYORSUNUZ DİYEN YENİ YETMELERİ ŞANTİYE ALANINA BEKLERİZ ŞUAN BULUNDUĞUM ŞANTİYEDE ŞANTİYE ŞEFİNDEN SONRA Kİ EN YETKİLİ KİŞİ BENİM PROJE BEDELİ 36 MİLYON TL SİZİN BU BURNUNUZU KIVIRARAK BAHSETTİĞİNİZ ARA ELEMANLAR İSTESE SİZİ TEK ÇIRPIDA YERİN DİBİNE SOKAR ŞEFLİK 15 GÜNDE BİR GELİP DURUM NE DİYİP GÜNEŞ GÖZLÜĞÜYLE ŞANTİYE SAHASINDA İKİ TUR ATIP OFİS DE ÇAY İÇMEKSE HEPİMİZ BİRER ŞEFİZ KİMSENİN YETKİ VERMESİNE GEREK YOK SÖYLENECEK ÇOK ŞEY VAR ASLINDA AMA DAHA FAZLA UZATMAK İSTEMİYORUM BUNCA EMEK VEREN TEKNİK ÖĞRETMENLERE TEKNİKERLERE VS BİRAZCIK SAYGI VE HAK İSTİYORUZ NASIL Kİ MÜHENDİS VE MİMARLARA İHTİYAÇ VARSA EMİN OLUN BİZLERE DE O KADAR İHTİYAÇ VAR SADECE BUNUN FARKINA VARALIM YETER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here