Kimler Şantiye Şefi Olabilir?

14

TMMOB’un 28.02.2014 tarihli haberine göre;

Danıştay 6. Daire Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları ile Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmeliğin bazı maddelerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali için TMMOB tarafından açılan davada ara kararını verdi. Mahkeme, teknik öğretmen ve teknikerlerin şantiye şefliği yapabilmesini düzenleyen maddelerin yürütmesini durdurdu.

Danıştay 6. Daire, Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları ile Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmeliğin 10 maddesinin 1. fıkrasında yer alan “veya bunlara ilişkin teknik öğretmen veya tekniker” ibaresi, 14. fıkrasının tümü ile 15. fıkrasının “ve teknik öğretmen unvanlı teknik personelin” ibaresinin yürütmesinin durdurulmasına, dava konusu edilen diğer madde ve ibareler yönünden ise yürütmenin durdurulması isteminin reddine oybirliği ile karar verdi.

TMMOB tarafından açılan davada; 16 Aralık 2010 tarih 27787 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe giren “Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları ile Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmeliğin” 1, 2, ve 5 (eksik düzenleme nedeniyle) 10. maddenin 1, 2, 5, 14 ve 15 fıkralarının ve 10. maddenin 12. fıkrasında geçen “binanın kullanım amacına uygun olarak “ibaresi ile mühendis veya mimar arasındaki “veya” ibaresinin iptaline, öncelikle yürütmenin durdurulmasına karar verilmesi istemiyle dava açılmıştı.

İlgili Mahkeme Kararı(Link güncellendi):

http://www.imo.org.tr/resimler/dosya_ekler/a88782a54fa44d4_ek.pdf?tipi=80&turu=H&sube=0

Buna göre İnşaat Mühendisleri, Mimarlar, ilgili meslek odaları tarafından şantiye şefliği eğitimi almış Makine Mühendisleri ve Elektrik Mühendisleri Şantiye Şefi olabilir.

Not: Şantiye Şefliği yetkisi sınırı ise 30.000 m2 veya 5 adet şantiyedir. Yapım işi tek ruhsata bağlı veya toplu yapı niteliğinde ise 30.000 m2 sınırı aranmaz.

Kaynaklar:
http://www.tmmob.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=9633
http://izmir.imo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=4530&tipi=2&sube=16#.U5_2u5RZVMk

14 YORUM

 1. BİNLERCE TEKNİKER YETİŞTİREN YÜKSEK OKUL VAR EML+2 YILLIK KENDİ BRAŞINDA MEZUN KİŞİLER 5-6 YIL EĞİTİM ALIRDA NASIL OLURDA YETKİSİ OLMAZ ANLAŞILIR GİBİ DEĞİL O OKULLARA GİDENLER SIRF MERAKLARINI GİDERMEK İÇİNMİ OKUYORLAR HİÇ DÜŞÜNEN VARMI BİZ KİMİZ BİLEN VARMI BU NE SAYĞISIZLIKTIR YETER YETER YETER
  ARTIK BİZDE VARIZ BURDAYIZ YOK HÜKMÜNDE DEĞİLİZ O KADAR

 2. inşaat mühendisliği dışında kalanların hiçbiri şantiye şefliği yapamaz…bu zamana kadar yapılan yapılarda yıkılanların %86 sının şantiye şefleri mimar-makine mühendisi – elektrik mühendisi ve diğerleridir… şantiye şefleri inşaat mühendisi olan yapıların % 14 ü yıkıldı ve bunlarda depremde yıkılanlar… durduk yere çökmediler…

 3. Bu bi haksızlık. Adaletsizlik. Inşaat Teknikerlerine hoe bakan zihniyete yazık. Ara eleman olarak kullanın işi saniyede Tekniker cevirsin. Ama gel gelelim adamlara bir hal bile verme..ya şantiye sefligine elektrik makine mühendisi ne alaka.onlar ne anlar kafadan, inceden. Ülkemizdeki bir diğer adaletsizlik ise is güvenliği Uzmanlığına adamlar biyoloji kimya okuyana bu yetkiyi veriyi. Insaat noktasinda yalnis ya bu adamlar ne anlar inşaattan. Bu tip kararlar uygun değil. .

  • Arkadaşım sen santiye sefligi ve isg yi ne saniyorsun? Makine ve Elektrik muhendisi senin insaatcinin gordugunden daha yuksek bir matematik ve fizik bilgisine sahip. Insaatta da mukavemet bilgisi makine muhendislerinde yukarida deil insaatcilarin. Ya malzeme bilgisi sen insaatta kullandigin demirin nesini biliyorsun. ? Almadigin egitim hakkinda cok fazla yorum yapma. Makine muhendisligi Mechanical Engineering diye gecer. Bunu hic dusundun mu acaba neden. Mekanik nedir bu sorularin cevabini ogren. Insaat yapmak sadece sahaya hakim olmak degildir. Bilgi ve matematik gerektirir. Muhendislik egitimleri hic kolay degil. 4-5yil kafa patlatiyorsun. Bu emegin bi karsiligi olacak. Teknikerlere gelince aldiklari egitimi yapi sanat liselerinde daha fazlasiyla veriyorlar. Gocunanlar varsa 81 ilde uni var muhendislik okuyabilirler. (Bende Teknikerlikten Muhendislige yukselen Bir MAKINA MUHENDISIYIM. )

  • Kardeş sen inşaatın hic bir seyinde anlamamışsın biz makine mühendisleri inşaatın mekanigini yapmakla meşguluz isimiz insaat odaklı oldugu icin hakkimiz var sen insaat teknikerlerine neden hak verilmiyor diye sorguluyorsun git bi arastir insaat muhendisinin ne kadar onemi var gel gor ki sen teknikere neden hak verilmedigini sorguluyorsun soruyorum hayatinda hic diferansiyel gordunmu mukavemet malzeme bilgisi gordunmu birakta makina muhendisligi şantiye şefi olsun o kadar zor ve parlak bir bolumun gelecegin mesleklerinden olması icten bile degil.ki zaten makina sektoru cok gelismis ve revacta bir durumda.

 4. ŞİMDİ KAMUDA BİNLERCE TEKNİKER ARKADAŞIMA TRİLYONLUK İNŞAAT İŞLERİN KONTROLLUĞUNU VEYA YAPI DENETİMLİĞİNİ YAPTIRIYORLAR. BU HUSUS KONTROL YÖNETMENLİĞİNDE DE VAR. AMA TEKNİKER EMEKLİ OLDUKTAN SONRA NE ŞANTİYE ŞEFLİĞİ YAPABİLİYOR, NEDE MÜTEAHHİTLİK. BENCE BELİ BİR M2 KADAR TEKNİKER MESLEKTAŞLARIMIZ ŞANTİYE ŞEFLİĞİ VE MÜTEAHHİTLİK YAPABİLMELİ EN AZINDAN MİSAL 12 DERSLİKLİ BİR İLKÖĞRETİM OKULU GİBİ, BEN ÖYLE KENDİNİ YETİŞTİRMİŞ TEKNİKERLERİ BİLİYORUM ABARTI GİBİ OLMASIN MÜHENDİS VE MİMARLAR ONUN EMRİ ALTINDA ÇALIŞIYOR. TEKNİKER ARA ELEMANDIR YAŞAMI BOYUNCA VE TECRÜBELERİ İLE ZAMANLA ARA ELEMANLIKTAN TERFİ ETMELİDİR. SAYGILARIMLA BAHATTİN KÖSE 25 YILLIK İNŞAAT TEKNİKERİ.

 5. YAKINDA BİLGİSAYAR MÜHENDİSLERİ NEDEN ŞANTİYE ŞEFLİĞİ HAKKI VERİLMEDİ DİYE HAK ARAYIP MAHKEMEDE KAZANACAKLAR. TMMO NE KADAR AÇ KALMIŞ DA YEMEMİŞ İÇMEMİŞ TEKİKERLER İÇİN MAHKEME AÇMIŞ BRAVO PEKİ SANA ŞANTİYEDE ELİN KOLUN OLACAK ELEMAN YENİ MEZUN MESLEKTAŞIN MI? YOKSA MAHKEME KARARI İLE SOKAKTAN BİR ADAM MI? O KADAR İŞİ GÖRECEK AVRUPADA 1 MÜHENDİSE 20 TEKNİKER DÜŞERKEN TÜRKİYEDE KARİYER BENCİLLERİ YÜZÜNDEN GÖZÜ AÇ İLKESİZ KİŞİLİKLER YÜZÜNDEN
  DÜŞÜLEN DURUMA BAKIN YAPTIĞIN İŞ 1948 DE ALMAN STANDARTLARI BİLE DEĞİL BULDUĞUN NE ÜRETTİĞİN NE NEYİ KİMLE BÖLÜŞEMİYORUZ. AYIP YA HELE TEKDER BU SAHNE KARŞISINDA İLANLA AÇIKLAYIP SEYREDİYOR İŞTE BİZİM ÜLKEMİZ İNSANI KÜLTÜRÜ SÖRMÜSÜ OLMAYINCA BİTER.
  BAM TELİNE BASTIYSAK KUSURA BAKMAYIN AFFALO SAKIN YANLIŞ ANLAMAYIN BİR DEN ÇOK HAKSIZLIĞI DİLE GETİREYİM DEDİM.

 6. Mimar ve insaat muhendislerinin isi sadece yapi tasarlamak ve onu yapmak bunun uzerine yillarca egitim aliyorlar. Ama makina muhendisi ve elektrik muhendisleri farkli bir cok dalda egitim aliyor ve is yapabiliyorlar. Santiye sefligi kesinlikle bu muhendisliklere verilmemeli. İnsaat teknikerleri sizden daha cok hakediyor en azindan onlara belli bir m2 verilebilir yada adet limiti konabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here