Ana Sayfa Blog Avrupa Neden Gökdelen İnşa Etmiyor ?

Avrupa Neden Gökdelen İnşa Etmiyor ?

Dünya üzerinde bulunan kıtalar arasında Avrupa, en gelişmiş, yoğun nüfuslu ve ekonomik olarak refah seviyesi oldukça yüksek sayılabilecek kıtalardan birisidir. Peki buna rağmen neden Avrupa’da diğer kıtalara göre şaşırtıcı derecede daha az sayıda gökdelen var ?

Günümüzde Avrupa kıtasında inşa edilmiş toplam 218 (En güncel veri olmayabilir, buraya göz atabilirsiniz.) gökdelen mevcut ve bu gökdelenlerin %66’sı sadece 5 şehirde bulunuyor. Bu şehirler; Londra, Paris, İstanbul, Moskova ve Frankfurt.

İstanbul

Bu şehirler dışında kalan diğer Avrupa şehirlerinde neden gökdelenlerin tercih edilmediği konusuna gelelim.

Gökdelenler ilk olarak 19. yüzyılda ilk önce Chicago’da ardından New York’ta yaygın olarak inşa edilmeye başlandı. Avrupa şehirleri ise bu dönemde büyük tarihi yapıların yanında kalan dar alanlara sıkşık bir biçimde kuruldu.

O zamanlar Avrupa’daki şehirlerin çoğunda nüfus, Amerika’ya göre daha eşit bir şekilde yerleşmiş durumdaydı. Bu sebeple insanlar  yaşamak için yüksek katlı binalar yapmak zorunda kalmadılar.

Ayrıca, Amerika’nın gücü ve etkisi arttıkça, Avrupa ile arasında meydana gelen rekabet sonucu her iki kıta da kendine ait kavramları daha fazla benimsemeye başladı. Amerika yeni çağı temsil ederken, Avrupa kendi kültürel mirasını korumaya çalıştı.

Ancak bu sebepler gökdelen inşası konusunda Avrupa’nın neden daha önce başlamadığını açıklasa da, yine de Avrupa’nın neden daha sonra gökdelen inşa etmediğini açıklamıyor.

Savaş Sonrası Yeniden İnşa

İkinci Dünya Savaşı sırasında Avrupa’nın bir çok şehri savaştan büyük hasarlar aldı. Savaş sonrasında bu şehirleri yeniden inşa etmek gerekiyordu. Akla hemen şehirlerin yeniden inşası sırasında gökdelenlerin inşa edilebileceği gelebilir ancak öyle olmadı.

İkinci Dünya Savaşı Sonrası Avrupa (Wikipedia)

Savaş sırasında şehirlerde yıkılan yapıların büyük bir kısmı da tarihi eserlerdi. Kaybedilen eserleri restore etmek isteyen Avrupalılar bu işe hayli fazla önem verdiler.

Bunun yanı sıra, savaş sonrasında Avrupa’da bulunan nüfus sayısı çok azdı. Dolayısıyla gökdelen yapma ihtiyacı doğuracak bir talep de bulunmuyordu.

Aynı yıllarda, Doğu Avrupa’da genişleyen Sovyetler Birliği’de yeniden inşa çalışmaları yapıyordu. Nüfusu barındırma amacıyla yapılan bu yapılar genellikle orta büyüklükte birbirini tekrarlayan yapılardan oluşuyordu.

Böylece, Avrupa’da inşa edilen ilk gökdelenler büyüme veya refah kaynaklı değil, Sovyetlerin güçlerini ve etkilerini göstermek istemesi sebebiyle ortaya çıkmış oldu.

Brusselization (Brükselleşme)

1960’larda Brüksel’de mimari ve kültürel değerlere dikkat etmeden gelişigüzel yapılaşmalar yapılmaya başlandı. Bu yapılaşmadan rahatsız olan ve şehre zarar verdiğini düşünen bir çok kişi “Brusselization (Brükselleşme)” terimini icat etti. Ardından birçok tanınmış kişi ve mimar bir araya gelerek yeniden yapılaşma için planlama yapılması gerektiğini ifade etti.

Yapılan düzenlemelerin ardından yeni yapılan binaların büyüklükleri sınırlandırıldı. Şehrin kültürel dokusunu koruyarak, tarihi yapıların restore edilmesi ve gerekli olan yerlerde yeni yapılara izin verilmesi sağlandı.

Brüksel’in ardından Avrupa genelinde neredeyse bütün şehirlerde bu durumdan rahatsız olundu ve benzer kararlar alındı. Bu düzenlemelerin bir çoğu yüksek katlı yapılaşmayı tarihi alanlardan uzak tutmayı amaçlıyordu.

Kentsel Yaşam Çağı

- Advertisement -

21. yüzyülın başlarına geldiğimizde kutu benzeri yapılardan çok benzersiz tasarımlara sahip yapılar ortaya çıkmaya başladı. Dünya küreselleşmeye başladıkça Avrupa’da yüksek binalara karşı gösterilen tutum da yumşuyordu.

2000’li yılların başlarında Londra, Paris, Moskova, İstanbul ve Frankfurt başta olmak üzere Avrupa’da bulunan büyük finans merkezlerine talep arttıkça bu noktalarda gökdelenlerin yükselmeye başladığı görüldü.

Bu şehirler dışında kalan ve daha mütevazi şekilde büyüme gösteren Avrupa şehirleri ise yaşam standartlarını ve çevreyi korumaya odaklanmıştır.

Konut Gökdelenler

Bugüne baktığımızda ise gökdelenlerin inşası artık sadece ekonomik büyüme veya ticari amaçla kullanılan ofis ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılmamaktadır.

Yapılan araştırmalara göre, 2030 yılına kadar Dünya üzerindeki insan nüfusunun %60’ının kentsel alanlarda yaşayacağı belirtiliyor. Bununla birlikte özellikle Asya ve Kuzey Amerika’da konut amaçlı gökdelenlerin sayısı gün geçtikçe daha da artacak gibi görünüyor.

- Advertisement -

Kent nüfusunun artması halinde Avrupa’nın durumu da çok farklı değil. Böylesine küreselleşmiş bir Dünya’da Çin ve ABD’nin ekonomik olarak büyümesine Avrupa ayak uydurmak zorunda.

Bu sebeple önümüzdeki yıllar içerisinde Avrupa’da gökdelen inşası sayısında çok büyük artışlar yaşanabilir.

Ancak bunun yanı sıra Avrupa’daki neredeyse bütün kent merkezlerinin tarihi açıdan önemli olarak ilan edilmesi ve bugüne kadar kültür ve mimariyi koruma amacıyla gösterilen haklı çabalar düşünüldüğünde Avrupa’da çok fazla gökdelen inşa etmenin o kadar da kolay olmadığını söylemek gerekir.

Kaynaklar:

https://www.theb1m.com/

Görseller:

pexels.com

wikipedia.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

2 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Akkuyu NGS’nin, Türkiye ekonomisine katkısı

Mersin’de yapımı devam eden Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS’nin, Türkiye’nin gayrisafi yurtiçi hasılasına 50 milyar dolara, vergi geliri olarak ise 70 milyar...

Sanal Şantiye’ye özel indirimli Eğitimler – Ağustos 2020

İnşaat mühendisliği, mimarlık ve teknikerlik gibi meslek gruplarına hitap eden, bu aya özel indirimli eğitimler aşağıdadır. Satın al butonuna tıklayarak indirimli fiyatlardan eğitimleri satın...

Malatya’daki deprem Elazığ’da hissedildi

Malatya’da meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki deprem Elazığ’da da şiddetli hissedildi.Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığından alınan bilgiye göre, merkez üsttü Malatya’nın...

Asmolen Döşeme Sistemlerin Deprem Davranışları

Bu yazımızda, son yıllarda kullanımı oldukça yaygınlaşan asmolen döşeme sistemlerin deprem karşısındaki davranışını inceleyeceğiz. Yazıya başlamadan önce asmolen döşemeyi kısaca hatırlayalım. Asmolen Döşeme Birbirine paralel dişlerin...

SON YORUMLAR