Ana Sayfa Blog Kısa Kolon Etkisi

Kısa Kolon Etkisi

Depremler ve Kısa Kolon Etkisi

Ülkemizde ve dünyada meydana gelen depremler, yapılarda olan bazı teknik kusurların çok acı sonuçlarını bizlere miras olarak bırakmıştır.

Yapılan araştırmalara göre son 1903 yılından günümüze Türkiye de büyüklüğü 6 ve üstü 66, 7  ve üstü 17 deprem yaşanmıştır. Bu depremler sonucunda korkutucu insan kayıplarıyla karşılaşılmıştır. 26.12.1939 yılında meydana gelen Erzincan depreminde, kayıtlara göre Erzincan ve çevre illerde toplam 32962 insan hayatını kaybetmiştir. Depremden önce 20000 nüfuslu Erzincan Şehri depremden sonra 12000 kişiye düşmüştür.

Yakın zamanda da Marmara, Gölcük, Van.. depremleri yaşanmış yine maalesef binlerce insanın ölümüyle sonuçlanmıştır. Bu depremlerde kısa kolon etkisiyle hasar görmüş veya yıkılmış yapılara sıklıkla rastlanılmıştır. Mühendisliğe ve mühendislik esaslarına değer veren ülkelerde, yaşanan depremlerde can ve mal kayıpları sayısal olarak oldukça düşük kalmıştır.

kısa kolon etkisi ile hasar gören bir kolon

Depreme dayanıklı yapılar tasarlarken teknik açıdan dikkat edilmesi gereken bir çok detay vardır. Bu detaylardan bir tanesi kısa kolon etkisidir. Kısa kolon davranışı, kolonun kesme kırılmasıyla güç kaybetmesi olarak kısaca tanımlayabiliriz. Duvar yüksekliği, bant pencereler, asma katlar, yetersiz kayma donatısı, eğimli arazi temelleri, aşırı derin kirişler gibi sebeplerle ortaya çıkmaktadır.

Kısa Kolon Etkisi

Bir yapıda kısa kolon ve kolonlar diğer kolonlara göre daha rijit davranış gösteriler. Rijitliği yüksek elemanlar, deprem anında daha fazla enerji sönümledikleri için daha yüksek kuvvetlere maruz kalırlar. Kısa kolon kolonlar çok yüksek moment etkisi altında kalır ve genelde patlarlar. Bu nedenlerden dolayı yapılarda kısa kolonlar zayıf halka olarak görülür.

Günümüz inşaat piyasasında asma kat yapılabilen bir binaya yukarıda anlattığım sebeplerden dolayı, çizdikleri projelere asma kat yapmayan bir mimar veya mühendis büyük ihtimalle sektör değiştirmek zorunda kalacaktır. Zaten mühendislikte bu değildir. Mühendislik, var olan veya olası sorunlara çözümler bulabilmektir. Bunu örneklerle açıklayalım.

  1. Asma kat sebebiyle oluşan kısa kolonlar için ayrıca hesap yapılmalıdır(V=(Ma+Mü)/L). Oluşacak kesme kuvveti etkisini sönümlemek için donatı oranında iyileştirmeye gidilmelidir.
  2. Bir kolondan sonra bant pencere konulması gerekirse(mimari açıdan); bant pencere ile kolon arasında en az 1 metrelik duvar ördürülmelidir.
  3. Kısa duvarlar örülmesi gerekiyorsa(mimari açıdan); duvarı kolonla temasını sağlamadan aralarında en az 10 cm’lik boşluklar bırakıp örülmeli ve boşluk ezilebilen malzemelerle doldurmalıdır.

Sonuç olarak kısa kolon kullanımını mümkün oldukça sıfıra indirilmelidir. Kullanılması zorunlu durumlarda gerekli önlemler alınmalıdır.

 

Cihat ÇETİN

İnşaat Mühendisi

kaynakça:

*www.koeri.boun.edu.tr/depremmuh/eski/DBYBHY-2007-KOERI.pdf

**http://www.belgenet.com

***Cumhuriyet gazetesi

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Mayıs 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın AlDiğer UDEMY Eğitimleri

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 25 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Avatar
Cihat Çetin
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi inşaat mühendisliği bölümünden 2017 yılında mezun oldum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Ankraj Nedir? Kullanım Alanları ve Çeşitleri

Ankraj Nedir? Ankraj kavramı tahmin edildiği üzere ingilizce kökenli bir kelime olan anchor kelimesinden gelmektedir. Ankraj nedir? sorusunda daha yerinde cevap verebilmek adına gelin bu...

Kamu bankalarından merakla beklenen 4 yeni kredi paketi

Uzun süredir konuşulan ve merakla beklenen kredi rakamları açıklanıyor. Kamu bankaları başta konut kredisi olmak üzere, taşıt kredisi ve mobilyadan tatile dört yeni kredi...

Yeşilköy ve Hadımköy hastaneleri açılıyor

Yeşilköy ve Hadımköy hastaneleri açılıyor Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yarın İstanbul’da iki hastane daha hizmete açılıyor. Yeşilköy Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi'nin...

İstanbul Havalimanı belgesel oldu

İstanbul Havalimanı belgesel oldu Dünyanın en büyük havalimanlarından birisi olan İstanbul Havalimanı’nın belgeseli yapıldı. Belgeselde İstanbul Havalimanı’nın fikir aşamasından tam kapasite ile operasyona başladığı döneme...

SON YORUMLAR