Artık ”Sesimizi duyan yok” çünkü unuttuk, unutturduk!

17 Ağustos 1999 ile ilgili her sene bu gün bilgileri ve görüşlerimi yazıyorum. Bu sene yine aynı günde yazdıklarımı tekrarlamak yerine unuttuklarımızı hatırlatmak istiyorum.

Geçmiş yazılarımı sırasıyla 17 Ağustos 2015 17 Ağustos 2016 17 Ağustos 2018 tarihleriyle okuyabilirsiniz.

Sıkıntı şu ki biz unutuyoruz. Toplum olarak yaşadığımızı, geçirdiğimiz sıkıntıları, ölenleri, geride kalanlarını kısacası her şeyi unutuyoruz. 17 Ağustos 1999’da ülkemiz binlerce vatandaşını kaybetti. Binlercesine ise hiç ulaşılamadı. Yıkılan yapılardan müteahhitler sorumlu tutuldu ama neredeyse hiç biri ceza almadı. Deniz kumu kullanılmış, demirinden çalınmış yapılara minareyi çalan hırsızlar kılıfını uydurdu desek yeridir.

Peki suçlu kim?

Suçlu biziz hepimiz suçluyuz. 17 Ağustos 1999 her yıl anma töreni ile senede 1 gün hatırlanıp üstü kapatılıyor. Farkında değiliz unutuyoruz yaşamımıza dalıyoruz. 17 Ağustos 1999’dan sonra ülkemiz kaç tane daha büyük deprem atlattı? Bu depremlerde neden hala insanlar öldü? Bilmiyoruz sebeplerini araştırmıyoruz çünkü unutuyoruz.

Geçen yıl Meksika’nın Deprem Erken Uyarı Sisteminden bahsetmiştim. Bu sene bizim ülkemizde de buna yönelik çalışmalara başlandığını görmek güzel ancak 19 yıl oldu 19 koca yıl! 19 yıl geçti bir 19 yılda devreye almaya çalışmayız herhalde. Arada binlerce irili ufaklı deprem gördük. Van’da binlerce insan öldü…

Deprem yetkililerimiz televizyon ekranlarında 7,7 büyüklüğünde Marmara’da deprem bekliyoruz açıklamasını geleneksel olarak her sene yapıyorlar. Harika değil mi? Çok güzel deprem olunca biz söylemiştik dersiniz olur biter. Halkı ne güzel korkuttuk ama diyor musunuz? Veya hazırlıklara yönelik ne yaptınız ne yaptırdınız. Memleketimizde şurada bir eksik var bunu kapatalım dediniz ve bunun için çaba sarf ettiniz mi? Çok güzel basın açıklaması yapıyorsunuz bundan hiç şüphemiz yok. Peki evlerinizde deprem çantanız var mı? vs. vs. böyle uzayıp gider.

Evet deprem olacak, sadece Marmara’da değil tüm Dünya’da olmaya devam edecek. Bunu biliyoruz peki ne yapmalıyız, neler yapmalısınız bundan bahsedin. En az hasarla nasıl atlatırız onu söyleyin öğretin. Doğal Afetlere Hazır Mıyız? hiç sanmıyorum. Başta kendim, ailem, şehrim, ülkem henüz bir çok şeye hazır değiliz.

Bu nedenle suçluyuz Müteahhitlik Yönetmeliğimiz yok. Suçluyuz kanunlar eksik veya yanlış. Suçluyuz depremden sonra deprem yönetmeliğini yenilediğimiz için. Suçluyuz yönetmeliklere rağmen İmar Barışına sebebiyet verdiğimiz için. Suçluyuz günlerimizi boşa harcayıp afet bizi bulduğunda tedbir almaya çalıştığımız için…

17 Ağustos 2018 ”Sesimi Duyan Var Mı?

Yük.İnş.Müh. Muhammed DEMİRKOLLU

Bu içeriğimi puanlar mısın?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here