Ana Sayfa Güncel 2019‘da Kaçırılmayacak Konut Teşvikleri

2019‘da Kaçırılmayacak Konut Teşvikleri

Ülkemizin 2018 yılında yaşadığı ekonomik dalgalanma sonucu, kurun yükselmesi kredilerin faiz oranlarının da yükselmesine sebep olarak konut sektörünü kötü etkiledi.  Bu sorunların çözümlenmesi ve insanların konut alım satımını kolaylaştırmak adına emlak sektörü, birçok banka ve devlet tarafından birçok kampanya ve teşvikler alıcılara sunuldu.

2018 yılının 5. ayında (Mart)  devlet tarafından başlatılan tapu harcı indirimi, 2018 Ekim ayında tekrar yapılandırıp emlak sektörü haricinde diğer bazı sektörler de dahil edildi. Yapılan bu teşvik 31 Aralık 2018 tarihine kadar da uzatıldı.  2019 yılında ekonomik dalgalanmanın devam etmesi neticesinde,  teşvikler ile sektör canlılığının artması için 3. Kez 31 Mart 2019 tarihine kadar tekrar uzatıldı.

Bankalardan Konut Alımına Kolaylık

2018 yılının ilk çeyreğinden sonraki dönemde kamu bankaları tarafından faiz indirimi kampanyaları ele alınarak birçok kolaylık sağlandı.  Konut sektörü ve Ziraat Bankası arasında yapılan bir anlaşma neticesinde yüzde 0,98 oranında konut kredisi tekrardan devreye alındı.  Bu yapılan anlaşma sonrasında, özel 3 banka kuruluşuyla daha anlaşma sağlanarak yüzde 0.98 faiz oranı 2019 yılında da devam ediyor.

İmar Barışı İle Emlak Sektörü Canlandı

Çıkarılan yasa ile İmar Barışı sağlanması, imara aykırı binaların yapı kaydı yapılmasını sağladı.  Yapı kaydı olan konutlar su, elektrik ve doğalgaz bağlatabileceği ve satış yapılırken konut kredisi alabileceği için emlak sektörünü bir hayli canlandırdı. 31 Aralık 2018 tarihinde son bulacak olan imar barışı yasası, halk tarafından gösterilen yoğun ilgiden dolayı 15 Haziran 2019 tarihine kadar uzatıldı.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Altın Köprü (The Golden Bridge)

SADECE TAŞIYICI DEĞİL ADETA BİR SANAT ESERİ Altın Köprü (Vietnamca: Cầu Vàng), Da Nang, Vietnam'ın yakınındaki Bà Nà Hills beldesinde yaklaşık 150 metre uzunluğunda (490...