Ana Sayfa Blog Mühendislik Harikaları 360 Derece Dönen Gökdelen

360 Derece Dönen Gökdelen

- Reklam-

Dubai’nin son incisi olan The Dynamic Tower Hotel; Mimar David Fisher tarafından tasarlanmıştır ve dünyanın kendi etrafında 360 derece dönebilen ilk oteli olma özelliğine sahiptir.

THE DYNAMİC TOWER HOTEL, TAMAMEN KENDİ GÜCÜNE SAHİP

2020 yılında tamamlanması öngörülen bu yapı, birçok ilke daha imza atacağa benziyor. Sürdürülebilir Otel olan bu yapı, 360 derece dönebilen yapısı ve her bir dönen katında güneş panellerinin mevcut olması sayesinde kendi enerjisini üretebilecek ve güneş enerjisinden maksimum seviyede yararlanılabilecek.

- Reklam-

Yine çatıda mevcut olacak olan güneş panelleri arasına yatay olarak yerleştirilmiş rüzgar tribünleri sayesinde ve döner katlar arasında yaklaşık 2 metrelik aralıklarda bulunacak olan yatay rüzgar tribünü jeneratörleri binanın birincil güç kaynağı olacak.

Geleneksel dikey rüzgar tribünlerine karşılık olarak yatay olarak konumlandırılmış bu tribünler karbon telden yapılmış özel bir teknoloji ile geliştirilmiştir ve herhangi bir ses çıkarmayacaktır.

Fazlasıyla sağlanacak olan bu enerji komşu binalar içinde yeterli olacak, fazla güç şebekeye teslim edilecek ve kendi büyüklüğüne yakın olan 5 binaya yetecek kadar enerji sağlanabilecektir.

HAZIR YAPIM TEKNOLOJİSİ KULLANILIYOR

Gökdelen-Otel konseptinin parçası olan Dynamic Tower Hotel de odalar, betonarme merkezden bağımsız bir şekilde dönebiliyor ve misafirler odalarda katların dönüş hızını kendileri belirleyebiliyor.

Yapıyı ilklere taşıyan diğer bir özellik ise Hazır Yapım Teknolojisinden yararlanılması. Proje kapsamında betonarme bir çekirdek etrafında çeşitli raylar kullanılarak, fabrikada tesisat ve elektrik sistemleri donatılmış yani tamamen bitmiş şekilde üretilen katlar yerine yerleştiriliyor.

Hazır Yapım Teknolojisi ile can kayıplarını önlemek, zamandan ve maliyetten tasarruf edebilmek mümkün. Öyle ki yapı 3 kat daha hızlı inşa ediliyor ve şantiyede bulunan işçi sayısı 2000’den 90’a kadar düşürülebiliyor.

Ayrıca bu yöntemin sunduğu belki en önemli avantaj ise, herhangi bir katta karşılanabilecek bir problemde tamir ve kontrol işleri çok daha kolay halledilebilecek ve bu da binanın çok daha uzun ömürlü, dayanıklı olmasını sağlayacak.

 

BETONARME ÇEKİRDEK HARİÇ, PREFABRİK BİR YAPI OLACAK

Hazır yapım teknolojisi ile üretilen bu binada, fabrikada üretilen ünitelerin tamamı prefabrik. Her bir kule katı; çilek,alüminyum ve karbon fiber malzemeden yapılmıştır.

İnşaata prefabrik üretim mantığı getirilmesini amaçlanan bu yapıda, toplam inşaatın yaklaşık yüzde 85 i prefabriktir. Bu sayede inşaatın çevresel etkileri büyük ölçüde azaltılmıştır.

Dynamic Tower Hotel, yapımı tamamlandığında dünyanın ilk dinamik gökdeleni olacak. Aynı zamanda Mimar David Fisher’ın da ilk gökdeleni olacak.

Kübra GÜRBÜZ

 

- Sanal Şantiye'ye özel indirimli UDEMY eğitimleri (Şubat 2020'ye özel)-Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al
TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al
TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 50 TL Satın Al
STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al
MSPROJECT Eğitimi - 50 TL Satın Al
REVIT Eğitimi - 50 TL Satın Al
Avatar
Kübra Gürbüz
Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Elazığ’da, çift katlı konteyner evlerin anahtarları teslim edilmeye başlandı

Elazığ’da meydana gelen depremin ardından ikincisi de tamamlanan ve çift katlı konteynerlerden oluşan geçici barınma merkezi evlerinin anahtarları ailelere teslim edilmeye başlandı. 456 ailenin...