Ana Sayfa Blog 3D Yazıcı ile Ev Yapma Teknolojisi

3D Yazıcı ile Ev Yapma Teknolojisi

3D BASKILI EVLER WASP

3D yazıcı şirketi WASP 2015 yılında, , dünyanın en büyük 3D yazıcısını piyasaya sundu. Bu 12,19 metre  ve 20 metre genişliğinde bir dev altıgen kule. Big Delta olarak adlandırılan makinenin büyüklüğü, Guinness’in dünya rekoru kitabına girme girişimi değildi; ütopyaya daha çok girişmek için bir girişimdi (WASP, “Dünyanın Gelişmiş Tasarrufu Projesi” anlamına geliyor). Yazıcı, çok uzak yerlerde ihtiyaç duyabilecekleri yerlere, ucuza ve orada bulunan malzemelere ev inşa etmek için kullanılıyor.

WASP’ın sözcüsü Maurizio Andreoli, “Yaptığımız şey biraz“ aşırı ”bir deney. “Hiç kimse toprak ve saman basmadı. Bu ilk yaşam modülüyle kendimize bile kendimizi kanıtlayabileceğimizi kanıtlamak istiyoruz.”

Şu anda bunu kanıtlıyorlar.

Teknolojik Köyü

İtalya’nın Ravenna eyaletindeki Massa Lombarda adlı bir komünde, Shamballa adlı “Teknolojik Köyü” nde çalışmaya başladılar. Şimdi, ortalama büyüklükteki bir insanın yüksekliğini bir duvar ürettiler.

WASP’ye göre , ekstrüder bir karıştırıcı ve motorlu bir çapa ile birleştirilen kil ve samanı bir kompozit gibi elyaf takviyeli bir malzemeye dönüştürür. Grup, teknolojisini kullanarak “İki adam bir hafta içinde sığınak inşa edebilir” iddia ediyor. Ve bu sığınağın kutuya benzeyen, faydacı ve sıkıcı olması gerekmiyor. Duvarlar eğilebilir ve dalgalanabilir, evler köşelerden arınmış olabilir, bu yüzden dünyanın en modern yapısı en modern mimaride sonlanabilir. Geleceğin gecekondu kasabaları, seleflerinden biraz daha eğlenceli olabilir.

Mevcut duvarları, bir çömlekçi tekerleği üzerinde gerilmiş gibi görünen bir yükselen silindirin içinde, dalgalı veya zig-zagging çizgileriyle desteklenmiş iki katmandan oluşur. Oysa içi boş, yalıtım veya bir çeşit havalandırma sistemi ile doldurulabilir. Ancak bu ilk prototip yaşamak için uygun olmayacak. WASP, yıpratmayı ve yeni yapılar inşa etmek için lifli malzemeyi kullanmayı planlıyor.

WASP evleri ya da ev gibi yapıları yazdırmaya çalışan tek firma değildir . Berkeley Khoshnevis’in Contour Crafting bir süredir duvar yapıyor. Hollandalı Eindhoven Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, beton yazıcıları ile çok güzel yapılar oluşturuyorlar. Fakat WASP’ın arkasındaki insanlar bunların aralarındaki en idealisti olabilir. Shamballa’da onlara yardım etmeleri için yardım etmek isteyen herkesi davet ederler. Büyük Delta’nın nihayetinde önümüzdeki 15 yıl boyunca dünya çapında ihtiyaç duyulacağını söylediği günde 100.000 yeni ev yaratılmasına yardım edeceğini umuyorlar.

Andreoli, “Prototip yapıldıktan sonra, diğer malzemeler üzerinde çok yoğun bir stüdyo çalışmasına başlayacağız, fakat her zaman sürdürülebilirlik yönünde – çevresel ve ekonomik olarak” diyor.

KAYNAK : https://www.3dwasp.com

 

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Antik kanal yeniden inşa edilecek 6 medeniyete birden yolculuk yapılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü İzmir Bergama’da bulunan 2400 yıllık Pergamon (Bergama) Antik Kenti ’nin kalbi Selinos Antik Kanalı’nı...

Ahşap Çatılar, Yapılarda Neden Tercih Edilmektedir?

Çatılar, yapı sistemlerinin en üst kısmında yer alan elemanlardır. Bu elemanlarda kullanılan yapı malzemesi de genellikle ahşaptır. Biz de bu yazımızda ahşap malzemesinin kullanılma...

Aksaray’da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.

Aksaray’da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.Aksaray'da inşaatta meydana gelen çökme nedeniyle 2 kişi enkaz altında kaldı.Olay, Taşpazar Mahallesi Ebulfeyz...

İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın yüzde 71’i tamamlandı

İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın yüzde 71’i tamamlandı Türkiye’nin ilk insansız hızlı metrosu olan ve 120/km saat hız ile seyir edilebilecek İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nın inşaat...

SON YORUMLAR