Ana Sayfa Blog 3D Yazıcı ile Ev Yapma Teknolojisi

3D Yazıcı ile Ev Yapma Teknolojisi

3D BASKILI EVLER WASP

3D yazıcı şirketi WASP 2015 yılında, , dünyanın en büyük 3D yazıcısını piyasaya sundu. Bu 12,19 metre  ve 20 metre genişliğinde bir dev altıgen kule. Big Delta olarak adlandırılan makinenin büyüklüğü, Guinness’in dünya rekoru kitabına girme girişimi değildi; ütopyaya daha çok girişmek için bir girişimdi (WASP, “Dünyanın Gelişmiş Tasarrufu Projesi” anlamına geliyor). Yazıcı, çok uzak yerlerde ihtiyaç duyabilecekleri yerlere, ucuza ve orada bulunan malzemelere ev inşa etmek için kullanılıyor.

WASP’ın sözcüsü Maurizio Andreoli, “Yaptığımız şey biraz“ aşırı ”bir deney. “Hiç kimse toprak ve saman basmadı. Bu ilk yaşam modülüyle kendimize bile kendimizi kanıtlayabileceğimizi kanıtlamak istiyoruz.”

Şu anda bunu kanıtlıyorlar.

Teknolojik Köyü

İtalya’nın Ravenna eyaletindeki Massa Lombarda adlı bir komünde, Shamballa adlı “Teknolojik Köyü” nde çalışmaya başladılar. Şimdi, ortalama büyüklükteki bir insanın yüksekliğini bir duvar ürettiler.

WASP’ye göre , ekstrüder bir karıştırıcı ve motorlu bir çapa ile birleştirilen kil ve samanı bir kompozit gibi elyaf takviyeli bir malzemeye dönüştürür. Grup, teknolojisini kullanarak “İki adam bir hafta içinde sığınak inşa edebilir” iddia ediyor. Ve bu sığınağın kutuya benzeyen, faydacı ve sıkıcı olması gerekmiyor. Duvarlar eğilebilir ve dalgalanabilir, evler köşelerden arınmış olabilir, bu yüzden dünyanın en modern yapısı en modern mimaride sonlanabilir. Geleceğin gecekondu kasabaları, seleflerinden biraz daha eğlenceli olabilir.

Mevcut duvarları, bir çömlekçi tekerleği üzerinde gerilmiş gibi görünen bir yükselen silindirin içinde, dalgalı veya zig-zagging çizgileriyle desteklenmiş iki katmandan oluşur. Oysa içi boş, yalıtım veya bir çeşit havalandırma sistemi ile doldurulabilir. Ancak bu ilk prototip yaşamak için uygun olmayacak. WASP, yıpratmayı ve yeni yapılar inşa etmek için lifli malzemeyi kullanmayı planlıyor.

WASP evleri ya da ev gibi yapıları yazdırmaya çalışan tek firma değildir . Berkeley Khoshnevis’in Contour Crafting bir süredir duvar yapıyor. Hollandalı Eindhoven Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, beton yazıcıları ile çok güzel yapılar oluşturuyorlar. Fakat WASP’ın arkasındaki insanlar bunların aralarındaki en idealisti olabilir. Shamballa’da onlara yardım etmeleri için yardım etmek isteyen herkesi davet ederler. Büyük Delta’nın nihayetinde önümüzdeki 15 yıl boyunca dünya çapında ihtiyaç duyulacağını söylediği günde 100.000 yeni ev yaratılmasına yardım edeceğini umuyorlar.

Andreoli, “Prototip yapıldıktan sonra, diğer malzemeler üzerinde çok yoğun bir stüdyo çalışmasına başlayacağız, fakat her zaman sürdürülebilirlik yönünde – çevresel ve ekonomik olarak” diyor.

KAYNAK : https://www.3dwasp.com

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Sakarya’da baraj inşaatında toprak kaydı

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde yapımı devam eden baraj inşaatında toprak kayması meydana geldi. Olayda yaralanan olmazken, bir otomobil kayan toprağın altında kaldı. Olay, saat 11.00 sıralarında...