Ana Sayfa Kütüphane TBDY 2018 4/5 R Azaltması Hangi Durumlar İçin Geçerlidir?

4/5 R Azaltması Hangi Durumlar İçin Geçerlidir?

Gerek mühendislik grupları gerek ise yaptığımız eğitimlerde karşılaştığımız farklı yorumlar sebebi ile bu konuyu ele alma gereği duydum.

TBDY 2018 madde 4.3.2.4 (a) ve (b) alt maddelerinde yapılarda R deprem azaltma katsayısına iki kriter ile 4/5 oranında bir azaltma getirmiştir. Buradaki madde yazımındaki farklı algılamalar farklı yorumlara sebep olmaktadır.

Doğru yorumu yapabilmek için kelimelerin altında gizli anlamlar veya işimize gelecek yazım hataları aramak yerine maddenin asıl yazılma amacına bakmak gerekir.

Şöyle ki;

(a) altmaddesinin amacı yapıya yerleştirilecek perdelerin rijitlik ve geometri bakımından dengeli dağıtılması ve bir perdeye aşırı yüklenme olmaması amacı taşır. Bir yöndeki  devrilme momentinin 1/3 ünden fazlasının bir perdeye taşıttırılmasını engelleyerek bunu yapmaya çalışır.

(b) alt maddesi amacı yapıya yerleştirilecek perdelerin yapı dış akslarına yerleştirilerek burulma rijitliğinin artırılmasıdır. Aynı boyutlardaki perdelerin yapı rijitlik merkezine yakın veya dış akslara yerleştirilmeleri yapı burulma rijitliğini çok değiştirir. Bu konuda dış akslara yerleştirilen perdelerin bir yöndeki devrilme momentinin en az 1/6 miktarını alması istenir.

Şekilde (b) altmaddesine göre doğru ve hatalı yaklaşımlar görülmektedir.

 

Bazı yorumlarda bu maddelerin sadece tamamı perdelerden oluşan yapılara uygulanabileceğini okuyorum. Madde aslında kendisi bu yorumu çürütüyor çünkü tamamı perdeli yapılarda dış akslara konan perdeden bahsedilebilir mi? Zaten tamamı perdedir. Bu madde aksine dış akslara perde yerleştirmeyi zorlayıcı yöndedir.

Dolayısı ile bu maddeler içinde az veya çok perde sınıfına giren eleman içeren tüm yapılara uygulanır.

Suat Yıldırım

İnş. Yük. Müh. (ODTÜ 1989)

suatyildirim2@gmail.com

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Mayıs 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın AlDiğer UDEMY Eğitimleri

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 25 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
Avatar
İnş.Yük.Müh. Suat Yıldırım
ODTÜ 1989 İnşaat Müh. Bölümü Mezuniyet ODTÜ 2011 İnşaat Müh. Yapı Mekaniği Bölümü Yüksek Lisans Mezuniyet PROMER Müş. Müh. A.Ş. İstanbul ofis sorumlusu Güçlendirme Departmanı Koordinatörü Deprem Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) YK üyesi, Bşk. Yrd.

1 YORUM

  1. Güncel programlarda bu yorum farkı belli oluyor. Gerekli gereksiz yerlerde MDev hatasına düşülebiliyor. Çok güzel bir paylaşım olmuş, ellerinize sağlık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Sentetik Örtü Tipi Su Yalıtım Sistemlerine Genel Bakış

Sentetik Örtü Tipi Su Yalıtım Malzemesi Nedir? Kauçuk veya plastik ham maddelerden mamul, ülkemizdeki standart kalınlıkları 1.2 mm ile 2.0 mm arasında değişen, taşıyıcılı veya...

Ankraj Nedir? Kullanım Alanları ve Çeşitleri

Ankraj Nedir? Ankraj kavramı tahmin edildiği üzere ingilizce kökenli bir kelime olan anchor kelimesinden gelmektedir. Ankraj nedir? sorusunda daha yerinde cevap verebilmek adına gelin bu...

Kamu bankalarından merakla beklenen 4 yeni kredi paketi

Uzun süredir konuşulan ve merakla beklenen kredi rakamları açıklanıyor. Kamu bankaları başta konut kredisi olmak üzere, taşıt kredisi ve mobilyadan tatile dört yeni kredi...

Yeşilköy ve Hadımköy hastaneleri açılıyor

Yeşilköy ve Hadımköy hastaneleri açılıyor Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yarın İstanbul’da iki hastane daha hizmete açılıyor. Yeşilköy Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi'nin...

SON YORUMLAR