Ana Sayfa Güncel Etkinlik 6. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri

6. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri

Yurtbay Seramik ve Yapı Medya İletişim işbirliğinde düzenlenen “Doğanın ritmine kulak ver” temalı 6. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri’nin son başvuru tarihi 17 Aralık 2018.

Yarışmanın amacı ve konusu

Yurtbay Seramik, “Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri” ile; seramik sektörüne ve eğitimine katkıda bulunmayı, yaratıcı fikirleri desteklemeyi, seramik sektöründe tasarımın önemini vurgulamayı, özgün ve üretilebilir tasarımları ortaya çıkarmayı amaçlıyor.

Bu yıl “Doğanın ritmine kulak ver” teması ve “Bütün dünya ritim içinde döner” mottosu ile düzenlenen yarışmada katılımcıların, hareket ve durağanlığın birbirine zıt, eşsiz yolculuğuna çıkması hedefleniyor. Ritmin doğrudan hareketle bir motif oluştururken, kuvvetli ya da zayıf hareket ve enerji duygusu oluşumuna da katkı sağladığına vurgu yapan yarışmada, kişi ya da ekiplerin bu temayı özgün bir bakış açısıyla yorumlayarak, üretilebilir tasarımları sektöre kazandırmaları bekleniyor.

Mevsimlerin oluşumunda, ayın evrelerinde, med ve cezirde, hayvanların ve böceklerin seslerinde, yılanın kayışında, penguenlerin yürüyüşünde, kelebeklerin kanat çırpışında hep bir ritim vardır. İnsanın yürüyüşünde, koşmasında, nefes alıp vermesinde, kalp atışlarında, konuşma ve dansta da bir ritmin var olma mücadelesinin eşsiz yolculuğuna çıkarız. Ritim duygusu tarihin tüm evrelerinde var olmuştur. Ritim, mimari yapılarda ve akımlarda belirleyici bir unsur olmuştur. Okuyucunun gözü tasarım yüzeyinde bazen bir çizgi ya da kıvrım boyunca hareket eder. Göz bir unsurdan diğerine doğru kesintisiz geçişler yapabiliyorsa, devamlılık ve ritim sağlanmış demektir.

Bu hikayenin ortağı ise zihnindeki ritmi hikâyeleştirerek tasarımına dökmek isteyen birbirinden yetenekli öğrenciler. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri, bu bağlamda öğrencilerden “Doğanın ritmine kulak ver” kavramını içsel bir yolculukla yoğurarak bütüncül bir perspektifle yorumlamalarını, diğer bir deyişle, içlerindeki ritim ve yeniden var olma mücadelelerini yansıttıkları dinamik ve özgün eserler sunmalarını bekliyor.

Kimler katılabilir?

Türkiye ve KKTC’deki üniversitelerin tasarım bölümlerine bağlı mimarlık, güzel sanatlar, görsel sanatlar, görsel iletişim tasarımı, sanat ve tasarım öğrencileri ile mühendislik fakültelerine bağlı mimarlık ve tasarım disiplinlerini kapsayan bölümlerin ön lisans, lisans ve lisansüstü (yüksek lisans, sanatta yeterlik ve doktora) öğrencilerine açık olan yarışmaya ekip olarak ya da bireysel başvuru yapılabilir.

Ekip başlarının belirtilen bölümlerden olması koşuluyla, diğer ekip üyelerine farklı bölümlerden olma imkânı sağlayan 6. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri’ne proje teslimi için son tarih ise 17 Aralık 2018.

2018 Jürisi

Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri jürisinde bu yıl Prof. Ayşegül İzer (MSGSÜ GSF Grafik Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi), Melike Altınışık (MAA Kurucusu / Mimar, Akademisyen), Atilla Kuzu (Zoom TPU Kurucu Ortağı / İç Mimar), Sertaç Ersayın (Reform-İst Kurucusu / Endüstri Ürünleri Tasarımcısı) ve Prof. Sevim Çizer (Seramik Sanatçısı, Akademisyen) yer alıyor.

Ödüller

Birincinin 12.000 TL, ikincinin 8.000 TL, üçüncünün6.000 TL ile ödüllendirileceği yarışmada, üç adet 1.500 TL’lik eşdeğer mansiyon ödülü de verilecek. Yarışmanın birincisine para ödülünün yanı sıra UNICERA 2019 Seramik Banyo Mutfak Fuarı’ndaki Yurtbay Seramik standında tasarımının üretilerek sergilenmesi imkanı sağlanacak.

Yarışmaya ilişkin tüm bilgilere www.dogadansanatasentasarla.com adresinden ulaşabilirsiniz.

 

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Eylül 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


REVIT Architecture Eğitimi - 50 TL Satın Al


Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 36.99 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Bir Mühendis Gözüyle Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii, Osmanlı dönemi mimarisini yansıtan en ihtişamlı mühendislik yapılarından biridir. Biz de bu yazımızda Mimar Sinan’ın “kalfalık eserim” diye bahsettiği bu muhteşem yapıyı...

İnşaat işçilerinden ilginç kum taşıma yöntemi

Ankara'da bir apartmanın çatı katına kum çıkartmakta zorlanan inşaat işçileri, çareyi makaraya sardıkları halatı otomobille çekmekte buldu.4 katlı apartmanın çatısına kum çıkartmakta zorluk çeken...

Gayrimenkul Yatırımcısına Vergi Zorunluluğu Geliyor

Gayrimenkul Yatırımcısına Vergi Zorunluluğu Geliyor Türkiye’de yapılan anketlerde yatırımlarınızı hangi alana yaparsınız sorusu sorulduğunda ilk cevaplar hep gayrimenkul alırım üzerine olmaktadır. Bu anketlerde şunu bize...

Düşey Doğrultudaki Yapı Düzensizlikleri

Yapı düzensizlikleri, yaşadığımız son depremlerde hasarlara sebep olan en temel sebeplerden biridir. Biz de bu yazımızda bu düzensizliklerden düşey doğrultuda yer alanları incelemeye çalışacağız.Mimari...

SON YORUMLAR

• Yeni REVIT STRUCTURE Eğitimi %82 İndirimli! Son gün 30 Eylül! ⇒KAYDOL
+