Ana Sayfa Blog Ağaçların Üzerinde Bir Yol

Ağaçların Üzerinde Bir Yol

Bu yol gerçekten çok güzel bir mimariye sahip.

Giant Spiral Treeking Way
Giant Spiral Treeking Way

Camp Adventure adlı inanılmaz ve yaratıcı bir şekilde tasarlanmış doğa yürüyüş yolu ve gözlemevi, Danimarka’nın Kopenhag şehrinde, şehir merkezinin bir saat güneyinde, Gisselfeld Klosters Skove korunan ormanında bulunmaktadır.

Yaklaşık 3000 metre uzunluğundaki sağlam parkur, yolun sonunda 148 fit yüksekliğindeki gözetleme kulesinin eteğinde bitinceye kadar ormanın içinden dolanacak şekilde yapıldı. Gözetleme kulesi ağaçların üzerinde uzanan spiral bir rampaya benziyor.

Dev Sarmal Yol, Danimarka
Dev Sarmal Yol, Danimarka

Aynı alandan uzaklaşmadan gezmenizi sağlayan birbiri içine geçmiş iki spiralden oluşan yol, zirveye ulaştığınızda size eşsiz bir orman manzarası sunmaktadır.

Yüksek patika ormanın en eski kısımlarından geçerken, kule yolu ve alt yollar daha yeni bölgelerde bulunmaktadır. Yüksek yürüyüş yolu aynı zamanda ziyaretçilere orman hakkında bilgi veren çeşitli aktiviteler de sunmaktadır. Camp Adventure, 2017’de tamamlandıktan hemen sonra, projenin arkasındaki mimarlık stüdyosu EFFEKT, “Vizyoner Mimarlık” için ICONIC Ödülü’nü kazandı.

Ormanın ve yakındaki göllerden, derelerden ve sulak alanların nefes kesen manzaralarının yanından geçen yol üzerinde, mevcut bir macera spor tesisi de dahil olmak üzere başka faaliyetler sunmaktadır.

Tasarım Stüdyosunun, kendi web sitesinde Camp Adventure kule ve ağaç tepesi yürüyüş yolunun “fiziki durumlarına bakılmaksızın ormanı herkes için erişilebilir kılan kesintisiz bir parkur” olduğunu söylüyor.

Web sitesine göre, “Kulenin geometrisi, ziyaretçi deneyimini geliştirmek için tipik silindirik şekli ince bir bel, genişletilmiş taban ve taç ile kavisli bir profil  şeklinde ( tıpkı bir kum saati gibi) biçimlendirilmiştir. Bu yol ve kule tasarımı sadece kulenin dengesini artırmakla kalmaz, aynı zamanda kulenin tepesindeki gözlem güverte alanını da arttırır. Ayrıca, ormanın içinde eşsiz bir tasarım ile misafirlerine ve gözlemcilerine muhteşem bir manzara sunar. ”

Dev Sarmal Yol, Danimarka
Dev Sarmal Yol, Danimarka

Taşıyıcı sistemini çelik ile teşkil edildiği yapı aynı zamanda taşıyıcısını mimari bir öğe gibi kullanarak çok becerikli ellerde tasarlandığını göstermekte. Tüm parkur yolu kule ile birleştiğinde misafirlerini fiziksel olarak sağlıklı olmaya teşvik ederken doğa yürüyüşünün psikolojik faydalarını da gösteriyor.

Giant Spiral Treeking Way
Giant Spiral Treeking Way

Bu yazımızda Danimarka’da bulunan Dev Spiral Yol hakkında biraz bilgi sahibi olduk. Umarım hoşunuza gitmiştir. Okuduğunuz İçin Teşekkürler…

Ayrıca olumlu yada olumsuz her türlü etkileşimlerinizi  bekliyorum.

Diğer yazılarım için tıklayın>

https://www.sanalsantiye.com/author/mustafazdmr/

Kaynaklar:

https://www.campadventure.de/en/

https://engineeringdiscoveries.com/2019/09/29/giant-spiral-path-allows-you-to-walk-above-the-treetops-in-denmark/

İletişim için=> İnşaat Mühendisi Mustafa ÖZDEMİR

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Yurt Dışında İnşaat Mühendisliği | Avantaj-Dezavantajları

Mühendisliğin avantajlı yönlerinden biri de ülkeler değişse de mühendisliğin bölgeye özgü kuralları ve kanunları haricinde her yerde ortak bilim altındadır ve aynıdır. Bunun getirmiş olduğu...