Ana Sayfa Güncel Akkuyu Nükleer Santrali Mühendisleri Şok Açıklamalar Yaptı

Akkuyu Nükleer Santrali Mühendisleri Şok Açıklamalar Yaptı

Çernobil faciasına yol açan nükleer santrali yapan Rus firması tarafından devam eden Akkuyu Nükleer Santrali mühendisleri uyarılarda bulunuyor. Rosatom şirketi tarafından gerçekleştirilen Mersin Akkuyu’daki inşaatla ilgili şok gerçekler gün yüzüne çıktı.

Üst düzey yetkililer tarafından da birçok alanda ihmallerin bulunduğu kaydedildi. Basit bir apartman inşaatının bile çok daha ciddiye alındığını belirten mühendisler, felaket senaryolarıyla karşılaşmaktan korkuyor. 2023 yılı için açılması istenen Akkuyu Nükleer Santrali mühendisleri her aşamada problemlerle karşılaştıklarının altını çizdi. Temelde çatlakların oluşması ve giderilme için yetersiz müdahalelerin yapıldığı da söyleniyor. Ayrıca kırılan temel betonlar için yeniden çalışmaların yapıldığı ancak kırılma riskinin devam ettiği de iddialar arasında.

Akkuyu Nükleer Santrali Mühendisleri Proje Sorunlarını Anlattı

Tam anlamıyla Rusya merkezli Rosatom şirketi tarafından projelendirilen santral inşaatıyla ilgili yok artık dedirten bilgiler ortaya çıktı. Dünya genelinde gerçekleştirdiği sorunlu projelerle adını duyuran firmanın teknik açıdan yetersiz olduğu da belirtiliyor. Coğrafik gerçeklikten uzak projenin sorunlara sahip olduğu da Türk mühendislerin gözünden kaçmış değil.

Akkuyu Nükleer Santrali Mühendisleri Şok Açıklamalar Yaptı

Projelendirme Türkiye Gerçeklerine Uygun Değil

Rusya’nın çok soğuk havasına göre dizayn edilmiş durumların Mersin için geçerli olmadığını söyleyen mühendisler, projenin baştan aşağıya sakat olduğunu dile getiriyor. Mevcut zemine uyumlu olmaması ve temelde deniz suyu bulunmasının da büyük tehdit içerdiği aktarıldı. Projenin hatalı olması ise çok daha büyük maliyetleri beraberinde getiriyor. Ayrıca zaman kaybı yaşandığı da aktarılırken trajikomik bir durumla karşı karşıya olduklarının altını çizdiler.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Trolle avlanan balıkçılar, fiber optik deprem kablolarına zarar verdi

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Haluk Özener, deprem izlenmesi için Marmara Denizi tabanına yerleştirilen fiber optik kabloların, trolle avlanan balıkçılar tarafından parçalandığını...