Ana Sayfa Güncel Avrupa'nın İlk Çevre Dostu Camisi Hizmete Açıldı

Avrupa’nın İlk Çevre Dostu Camisi Hizmete Açıldı

İngiltere’nin Cambridge kentinde yapımı tamamlanan Avrupa’nın ilk ve tek çevre dostu camisi hizmete girdi. Ramazan ayında kullanımı başlanan ve hali hazırda herhangi bir sorunla karşılaşılmayan Cambridge Merkez Camisi dikkatleri çekiyor. Çeşitli turistlerinde ziyaret ettiği caminin en önemli özelliği ise sahip olduğu çevre dostu özellikleri. Türkiye’nin de katkılarıyla yapımı sonlandırılan caminin 30 Milyon Dolar maliyete sahip olduğu öğrenildi. Bin kişilik kapasiteye sahip olan caminin bulunduğu bölgede yaşayan Müslümanların sayısı ise 6 bin.

Çevre Dostu Özellikleri

Cambridge Merkez Camisi’nin en önemli özelliklerinin başında karbon salımı olmaması geliyor. İklim değişikliğiyle mücadele amacıyla da yapımı desteklenen caminin bahçesi ve çeşitli bölümler ise arındırılmış yağmur sularıyla sulanacak. İngiltere’nin önemli cemaatlerinden olan Müslüman İklim Hareketi yöneticisi Shanza Ali ise caminin önemine dair açıklamalarda bulundu. İslam’ın temel değerlerine geri dönülmesi için Müslümanlar için bir fırsat olarak nitelendirdi. Ayrıca iklim değişikliği durumuyla ilgili mücadelede de Müslümanların çok daha etkin olabileceğini sözlerine ekleyen Shanza Ali, cami için müteşekkir olduklarının da altını çizdi.

Avrupa’nın Göbeğinde Çevre Dostu Camii

İngiltere’nin üniversite kenti olmasından ötürü ciddi düzeyde öğrencilerinde bulunduğu kentte kullanıma başlanan Cambridge Merkez Camisi’nin bir başka özelliği ise güneş panellerinin bulunması. Çeşitli bölümlerinde var olan güneş panelleriyle birlikte eserin tam anlamıyla çevre dostu özelliğine sahip olduğu söyleniyor. Türkiye Diyanet Vakfı tarafından da ekonomik açıdan desteklendiği gelen bilgiler arasında bulunuyor.

Avatar
Begüm
Editor/SanalSantiye.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklam-

BUNLARI KAÇIRMA

Yurt Dışında İnşaat Mühendisliği | Avantaj-Dezavantajları

Mühendisliğin avantajlı yönlerinden biri de ülkeler değişse de mühendisliğin bölgeye özgü kuralları ve kanunları haricinde her yerde ortak bilim altındadır ve aynıdır. Bunun getirmiş olduğu...