Ana Sayfa Blog Belediyelerdeki Teknik Elemanların, Seçim Sonrası Durumları

Belediyelerdeki Teknik Elemanların, Seçim Sonrası Durumları

Belediyeler siyasi yerlerdir. Mühendis, mimar gibi teknik elemanlar için çalışılması en zor yerlerdir. Ayrıca teknik elemanların imar gibi, fen isleri gibi rant sağlamaya müsait birimlerde görev almaları, islerini biraz daha zorlaştırmaktadır.

Yerel seçimler sonrası, bazı belediyelerde mevcut yönetimler devam ederken, bazı belediyelerde doğal olarak yönettim değişti/değişecek. Peki, bu durumda belediyedeki mimar ve mühendisleri ne bekliyor?

Eğer belediye yönetimi değişmedi ise yani belediye başkanlığını yine ayni parti kazanmışsa problem yok. Teknik elemanlar ayni şekilde islerine güçlerine devam ederler.

Eğer belediye yönetimi değişti ise yani belediye başkanlığı A partisinden, B partisine geçti ise, o takdirde mimar ve mühendisler büyük bir sürgün harekâtına, işten çıkarmalara, mobbing olaylarına hazır olsunlar. Bunları yasayacaklar. Bu durum herhangi bir partiyle de ilgili değil. Eğer A partisi secimi kaybedip B partisi belediyeyi almışsa, B partisi ilk olarak eski elemanları tasfiye eder ve kendi adamlarını isin başına getirir. Ayni durum aksi içinde geçerlidir partisi secimi  kaybedip belediye A partisine geçmişse ayni tasfiyeyi bu kez A partisi yapar. Bu durumun partiyle ilgisi yoktur, zihniyetle ilgisi vardır ve bu bozuk  zihniyet eski parti yönetiminde çalışanların tasfiye edilmesini gerektirir.  Partili olmak, maalesef ehliyet sahibi olmaktan daha önemlidir.

Yazıyı buraya kadar okuyan bazı kişiler, secim öncesi belediye başkan adaylarının adam kayırma ya da particilik yapmayacaklarını,  herkesin belediye başkanı olacaklarını söylemiş olduklarını  bana hatırlatabilirler.  Bu söylemler tamamen gerçek dışıdır. Bu tür söylemler secim öncesi millete daha şirin görünmek için adayların sarf ettiği sözlerdir. Yeni belediye başkanları mazbatalarını aldıkları günün ertesi kadrolaşmaya gideceklerdir.

Yeni belediye başkanlarının kapısı ilk bir ay hiç boş kalmaz. Ben size oy verdim benim oğlanı işe sok, ailecek size oy verdik kızımı işe al, ben partinize kayıtlıyım bana iş ayarla diyen tipler kapıdan eksik olmaz. Parti teşkilatları da baskı uygulayınca sonuç kaçınılmaz olur.

Allah, parti değişikliğine uğrayan belediyelerdeki mimar ve mühendislerin yardımcısı olsun. Onları zor günler beklemekte…

Ahmet CELIKKOLLU

İnşaat Mühendisi

ESKISEHIR

İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
İnşaat Mühendisi - Eskişehir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Ağaçların Üzerinde Bir Yol

Bu yol gerçekten çok güzel bir mimariye sahip. Camp Adventure adlı inanılmaz ve yaratıcı bir şekilde tasarlanmış doğa yürüyüş yolu ve gözlemevi, Danimarka'nın Kopenhag şehrinde,...