Ana Sayfa İnşaat Mühendisliği Yapı Beton Yüzeyinin Perdahlanması Nasıl Yapılmalı?

Beton Yüzeyinin Perdahlanması Nasıl Yapılmalı?

Beton yüzeyinin perdahlanması işlemi, pürüzsüz bir yüzey görünümü elde etmenin yanı sıra, aşınma dayanımı ve dış etkilere karşı dayanıklılığı yüksek bir beton yüzeyi elde etmek amacıyla yapılır.

Perdahlama işleminin kalitesi betonun aşınma dayanıklılığını önemli ölçüde etkilemektedir. Perdahlama işlemi soncunda betonun yüzeyinde çıkıntı ve çukurluklar kalmamalıdır.

İngiltere’de yapılan aşınma deneylerinde ”helikopter” adı verilen cihazla yapılan uygulamanın el ile yapılan perdahlamaya kıyasla çok daha fazla aşınma direncine sahip yüzeyler verdiğini göstermektedir.

Son düzeltme işleminin makineyle yapılmasının oldukça etkili olduğu yukarıdaki grafikte gösterilmektedir.

Beton yüzeyinin perdahlanması işlemi genellikle, beton yüzeyinin aynı seviyeye getirilmesi, ilk düzeltme işlemi ve ikinci düzeltme işlemini kapsamaktadır.

Betonun sıkıştırma işlemi tamamlandıktan sonra, beton yüzeyini aynı seviyeye getirmek amacıyla mastar adı verilen yeterli uzunlukta bir ahşap vasıtasıyla beton, yavaşça kesme hareketi yaparak bir taraftan diğer tarafa doğru hareket ettirilir. Mastarın ön tarafında kalan beton, seviyenin düşük olduğu noktalara doğru itilir. Mastarın ön kısmında aşırı oranda beton birikmesi durumunda kürek vasıtasıyla uzaklaştırılır.

Bu işlemi takiben, beton yüzeyindeki çıkıntı ve çukurları yok etmek ve büyük agrega tanelerini beton içerisine gömmek amacıyla beton yüzeyine mastarlama işlemi yapılır. Normal betonlama işleminde kullanılan mastarlar tercihen ahşaptan, hava sürüklenmiş betonlarda kullanılan mastarlar metalden yapılmış olmalıdır. Çünkü ahşap beton yüzeyine yapışma eğilimindedir ve beton yüzeyinde yarılmalara neden olabilir.

  • İlk mastarlama işlemi terleme ile yüzeye su toplanmadan önce tamamlanmış olmalıdır. Yüzeyin aşırı oranda mastarlanmasından kaçınılmalıdır. Aksi takdirde durabilite özellikleri zayıf bir yüzey elde edilir.

İkinci perdahlama işlemi, taze betonda terleme ile yüzeye çıkan su kaybolduktan sonra ve beton, üzerinde yürünebilecek kadar sertleştikten sonra (bu durum beton üzerinde yüründüğünde 5mm’lik iz oluştuğu zamandır) yapılır.

İkinci perdahlama işlemi  elle yapılacaksa mastar beton yüzeyine yüzdürme şeklinde uygulanmalıdır. Ancak daha iyi sonuç almak için helikopter adı verilen cihazların kullanılması tavsiye edilmektedir.

  • Beton yüzeyini perdahlanması işleminde ek su kullanılması yüzeydeki SU/ÇİMENTO oranını arttıracağından sakıncalıdır.

KAYNAK: Uludağ Üniversitesi Yapı Malzemesi Ders Notları

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Ağustos 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 50 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

Akkuyu NGS teknolojisine sahip bir güç ünitesi daha hayata geçiriliyor

Akkuyu NGS teknolojisine sahip bir güç ünitesi daha hayata geçiriliyor Rusya ile Belarus arasındaki en büyük ortak proje niteliğini taşıyan Belarus Nükleer Güç Santrali’nin 1’inci...

Deriner Barajı’nın Türkiye Ekonomisine Katkısı

 Artvin’de 249 metre gövde yüksekliği ile kemer barajı sınıfında Türkiye’nin birinci, dünyanın altıncı barajı olma özelliği taşıyan Deriner Barajı’nda elektrik üretimi 11. 3 milyar...

4. kattan düşen inşaat işçisi hayatını kaybetti

Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde bulunan inşaatın 4. katında çalışırken dengesini kaybederek yere düşen inşaat işçisi hayatını kaybetti.Olay, öğle saatlerinde Gölcük ilçesi İhsaniye Merkez Mahallesi üzerinde...

Bir Mühendis Gözüyle Ayasofya

Bu yazımızda yeni statüsüyle, Ayasofya Cami'nin teknik özelliklerini bir mühendis gözüyle, sizlerle beraber incelemeye çalışacağız.https://www.youtube.com/watch?v=GpwEML8Vo5A "Ayasofya" Ne Anlama Gelmektedir? Eski Yunanca'da "sofya" sözcüğü bilgelik anlamında kullanılmakta...

SON YORUMLAR