Ana Sayfa Blog Betonarme Bir Yapının, Sadece Bölme Duvarlar İle Güçlendirilmesi

Betonarme Bir Yapının, Sadece Bölme Duvarlar İle Güçlendirilmesi

Betonarme bir yapı düşünelim:

Kolonlarına, kirişlerine dokunmadan bu yapıyı güçlendirebilir miyiz?
Evet güçlendirebiliriz. Betonarme bu yapıyı, sadece bölme duvarlarıyla oynayarak güçlendirebiliriz.

Burada prensip, mevcut bölme duvarların bir perde gibi çalışmasını sağlamaktan ibaret. Yani bölme duvarları öyle bir güçlendireceğiz ki bu duvarlar perde gibi çalışacak(duvar yıkıp perde koymaktan bahsetmiyorum, mevcut bölme duvarın perde gibi çalışmasından bahsediyorum).

Tabi ki betonarme elemanlarda işlem yapmadan, sadece bölme duvarları güçlendirerek yapıyı güçlendirmenin prensipleri olmalı. Eğer binanın güçlendirilmesi, bölme duvarların güçlendirilmesi ile yapılacaksa, yapı bodrum hariç en fazla üç kat olmalı. Bölme duvar/duvarlar temelden başlayıp bina boyunca üst üste olmalı. Bölme duvarlar mutlaka betonarme çerçeve arasında yer almalı(iki kolon arasında). Bu koşullar sağlanabilirse bölme duvar güçlendirmesi ile yapı güçlendirilmesi düşünülebilir.

Yöntemin esası, dolgu duvarların rijitliğini ve kesme dayanımını artırarak, yapının kapasitesini artırmaya dayanır. Bölme duvar/duvarların rijitliği ve kesme dayanımı başlıca iki yolla artırılabilir. Birincisi duvar yüzeyine hasır çelik bağlayıp ince bir püskürtme beton uygulamak, diğerinde duvarı lifli polimerlerle güçlendirmektir.

Bölme duvarlarının köşegen basınç çubukları seklinde çalışması sağlanarak(aynen çapraz çelik perdelerdeki durum gibi) bina güçlendirilir. Modellemeyi de böyle yapabilirsiniz. Yani bölme duvarı çerçeve arasındaki iki çapraz çubuğa indirgeyip modelleyebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gerekli en önemli husus bölme duvarın basınç çubuğu seklinde çalışıp çalışamayacağıdır. Eğer duvar çok uzunsa kesinlikle basınç çubuğu oluşmaz, yatay etkide duvar adeta burkulur/burkulabilir. Yine ayni şekilde duvarda boşluk/boşluklar varsa basınç çubuğu oluşmaz.

Peki, duvarın basınç çubuğu seklinde çalışıp çalışmadığına nasıl karar vereceğiz? Hangi duvar uzundur ve basınç çubuğu oluşmaz?

Basınç çubukları bildiğiniz üzere köşegendir (çelik çaprazları düşünün, biri çekmeye biri basınca çalışıyor). O halde bölme duvarın bu köşegen uzunluğunun belli bir sınırı olmalıdır. Eğer duvar köşegen uzunluğunun, duvar kalınlığına oranı 30′ dan küçük ise bu duvarda basınç çubuğu oluşur.

Sayısal örnek verelim:

3 metre kat yüksekliği olsun, çerçeve arası 4 metre olsun(iki kolon net açıklığı), duvar kalınlığı da 20 cm olsun. Bu duvarı irdeleyelim. Bu duvar uzun mu yoksa basınç çubuğu oluşabilecek bir duvar mi?
3 metre yükseklik, 4 metre açıklık olursa pisagordan köşegeni 5 metre bulursunuz. Yani basınç çubuğu oluşursa bu 5 metrelik yönde oluşur. Duvar kalınlığı 20 cm idi.

500/20=25

25<30..demek ki bu duvar uzun bir duvar değil, burkulmaz ve basınç çubuğu oluşabilir. Bu duvarı güçlendirebilirsiniz.

Birde 6 metre yüksekliğinde, 8 metre açıklığındaki bir duvara bakalım(çerçeve arasında bölme duvar). Duvar kalınlığı 30 cm olsun.
6 metre yükseklik, 8 metre açıklık olduğunda pisagordan duvar köşegenini 10 metre bulursunuz. Yani basınç çubuğu oluşursa bu 10 metre doğrultusunda oluşacaktır.
Duvar kalınlığı 30cm idi.

1000/30=33.33

33.33>30…yani duvar uzun. Bu duvar yatay yük aşamasında burkulur ve basınç çubuğu oluşmaz. Bu kalınlıkta bu açıklıkta bölme duvarı güçlendirerek kullanamazsınız. Önemli bir hatırlatma yapayım, burada alınan duvar kalınlığı güçlendirme öncesi mevcut duvar kalınlığıdır.
Bölme duvarlarının betonarme yapıda kullanılması bahsettiğimiz şartlarda mümkündür. TBDY2018’e göre de böyle bir güçlendirmeyi betonarme yapıda uygulayabilirsiniz…

Ahmet ÇELİKKOLLU
İnşaat Mühendisi
ESKİŞEHİR

- Sanal Şantiye'ye Özel İndirimli Eğitimler (Temmuz 2020) -

- Mühendis Akademi Eğitimleri -

 

→ TBDY 2018'e göre SAP2000 Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TBDY 2018'e göre ETABS Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ TEKLA STRUCTURES Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ MSPROJECT Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ REVIT Architecture Eğitimi - 60 TL Satın Al


→ Sta4CAD Eğitimi - 40 TL Satın Al-

⇒ Sıfırdan İleri Seviye Statik Proje Okuma ve Yorumlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ istCAD 2020 ile Kazı Projesi Hazırlama Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Yapım İşi İhalesine Hazırlık Süreci - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ Sıfırdan 2018 TBDY Göre IdeCAD v10 Eğitimi - 35 TL * YENİ Satın Al


⇒ SAP200, ETABS, Sta4CAD ile Statik Proje Eğitimi - 50 TL *YENİ Satın Al


⇒ Temelden Çatıya İnşaat Eğitimi - 60 TL Satın Al


⇒ 2018 TBDY Göre STA4CAD Eğitimi - 35 TL Satın Al


*Listedeki fiyattan farklı bir fiyat görmeniz durumunda lütfen bizimle irtibata geçiniz.

ABONELİK

 
İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
İnş.Müh.Ahmet Çelikkollu
İnşaat Mühendisi - Eskişehir

1 YORUM

  1. Çok aydınlatıcı olmuş ,pratik ve uygulanabilirliği kolay ,ama karbon fiber uygulama ile güçlendirme yapmak ,daha etkili çözümler için değişmez şartlardan biri olarak göz ardı edilmemelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

ABONE OL

HAFTANIN İÇERİKLERİ

İnsansız sualtı aracı geliştirdiler yarışmada finale yükseldiler.

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin oluşturduğu “ASÜ DYNAMIC” takımı, geliştirdiği İnsansız Sualtı Aracı (İSAA) ile Havacılık, Uzay ve Teknoloji...

Stadyumlarda Yapılan En Büyük 5 İyileştirme Projesi

Dünya üzerinde gelişen teknolojik imkanlara bağlı olarak futbola olan ilgi son derece artmış durumda, bu durum doğal olarak futbol kulüplerinin kendi stadyum ve tesislerini...

Mesleki Terimler Sözlüğü #B

Bu serimizde daha önceden instagram hesabımız üzerinden yayınlamış olduğumuz İngilizce mesleki terimler sözlüğü kısmını derleyip burada toplu bir şekilde sizinle paylaşacağız.Bu bölümde Türkçe karşılığı...

Uzay mimarisinde en iyi fikirler

Uzay mimarisinde en iyi fikirler Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Teknik Üniversitesi işbirliğinde, ‘uzay mimarlığı ve dış gezegen şehirciliği’ konularını ele alan toplam 30 bin...

SON YORUMLAR