Ana Sayfa İnşaat Medya İnşaat Videoları Betonarme Kirişin Eğilme Başarısızlığı, Eğilme Dayanımı ve Beton Laboratuvarı Testi

Betonarme Kirişin Eğilme Başarısızlığı, Eğilme Dayanımı ve Beton Laboratuvarı Testi

Youtube’da karşılaştığım bu videoda, betonarme kirişlerin eğilme hasarlarının ayrıntılı laboratuar testleri gösterilmektedir. Kopma mukavemeti, bükülme mukavemeti veya kırılma mukavemeti olarak da bilinen bükülme mukavemeti, bir bükülme testinde ortaya çıkmadan hemen önce bir malzemedeki gerilme olarak tanımlanan bir maddi özelliktir. 

Eğilme mukavemeti, kopma anında malzemenin içinde yaşanan en yüksek gerilimi temsil eder. Stres açısından ölçülür. Bu tür arızaların üstesinden gelmek için, ana çelik kirişin altında / üstünde bulunur.
Eğilme orta noktasında bükülme yetmezliği görülür. Eğilme yetmezliğinin birçok nedeni vardır. Eğrilme yetmezliği, çeliğin çıkmasından sonra beton kırılmasıyla yönetilir. Gerçekten de, çeliğin deformasyon kapasitesi normalde çok önemli değildir.
Kaynak: engineering-society.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

BUNLARI KAÇIRMA

Kompaksiyon Nedir ? Neden Zeminleri Sıkıştırırız ?

Kompaksiyon, yapıların inşası sırasında zeminlerin iyileştirilmesi için uygulanan en önemli işlemlerden biridir. Kompaksiyonun amacı zemin kütlesinin mühendislik özelliklerinin iyileştirilmesidir. Gelin hep beraber kompaksiyon işleminin...